Reza Zarrab’ın kuryesi Körfezli Adem çıktı

İstanbul polisinin başladığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun 1 numaralı sanığı olarak kabul edilen Ebru Gündeş’in kocası Reza Zarrab’ın uluslararası...

BÜYÜTİstanbul polisinin başladığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun 1 numaralı sanığı olarak kabul edilen Ebru Gündeş’in kocası Reza Zarrab’ın uluslararası kullandığı kuryesi Körfezli Adem Gelgeç olduğu kullandığı iddia ediliyor. Gelgeç operasyonun ilk günü Körfez Güney Mahallesi Kabakoz mevkiindeki evinden alınarak İstanbul’a götürüldü


ZARRAB’IN ŞİRKETLERİ GELGEÇ’İN ÜZERİNDE
Günlerdir Türk ve dünya basınına konu olan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun bir ayağı Körfez ilçesinde yapıldı. Operasyon günü Güney Mahallesi’nde oturan 1980 Doğumlu Adem Gelgeç de alındı. Gelgeç, Reza Zarrab‘ın yurt dışında bulunan paravan firmalarının sahibi görünüyordu. Gelgeç aynı zamanda İran’a yapılan para ve altın aktarımlarını yaptığı iddia ediliyor.

İBRAHİM TATLISES TANIŞTIRDI
İddiaya göre, yıllar önce yaptığı bestelerini İbrahim Tatlıses’e gönderen Adem Gelgeç, bir gün İbrahim Tatlıses tarafından Erzurum’dan İstanbul’a davet edildi. Uçak biletleri de İbrahim Tatlıses tarafından alındı. Birkaç kez sahneye çıkarttığı Adem Gelgeç’i Rıza Zarrab ile tanıştırdı. Reza Zarrab, o dönemde Türkiye’ye yeni gelmişti. İbrahim Tatlıses, “Al bakalım Reza tam aradığın gibi bir adam. Birlikte çalışın” dedi.

211220131527130772675_4.jpg

ZIRLI ARAÇLA SEVKİAT
İbrahim Tatlıses’in tanıştırdığı Reza Zarrab’tan şirket kurma talimatını alan Adem Gelgeç, şirketleri kurdu ve Dubai’de bir ofis açtı. Yine iddiaya göre kimi zaman günde iki kez Dubai’ye gidiyordu. Gelgeç’e yakın olan kişilerin iddiaları ise çok ilginç. Gelgeç, yakın arkadaşlarına parayı nasıl taşıdıklarını anlatırken şu cümleleri kurmuş, “Hava alanlarında aranmıyoruz, kara yoluyla da altın çıkarttığımız oldu. Zırhlı bir aracımız vardı bizi kimse durduramazdı. Durdursa da bir şekilde İstanbul’a kadar güvenli bir şekilde nakledilirdik”

PARAYI KİLOYLA TARTIYORLARDI
Aynı iddialara göre kuryelik yaptığı dönemde balya balya para taşıyordu. 9 kiloluk ABD doları 1Milyon Dolar’a tekabül ediyordu ve parayı saymak yerine tartarak alıp tartarak teslim ediyordu. Hava alanlarında aranmıyor ve para ya da altınları gittiği yerlerin hava alanlarında teslim ediyordu.

PARALARI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞINDA
Dubai’de üç arkadaşıyla birlikte çektirdiği fotoğraf onun kuryeliğinin bitmesine neden oldu. Yere milyon dolarları dizerek çektirdiği fotoğrafın ardından dikkatleri üzerine çeken Adem Gelgeç, bu fotoğrafın ardından tefsiye edildi. İddiaya göre Reza Zarrab, “Sen şirketlerini kapat ve bir süre ortada görünme. Ortalık yakışsın” dedi. Bunun üzerine “Körfez’de akrabalarım var bana oradan bir ev alalım ben kabuğuma çekileyim” dedi. Ve o günden sonra Körfez’de yaşamaya başladı.

POLİS KARTI
Operasyon günü Körfez Güney Mahallesi Emel Sokak’taki evinden polis tarafından alınan Adem Gelgeç’in evinde şu an kimse yok. Otomobili evin kapısında duran Gelgeç bu eve 10 Nisan 2013 tarihinde taşınmış. Çevresinde işsiz diye bilinen Gelgeç’in son model aracının camında ise adının ve soyadının yazılı bulunduğu bir polis araç kartı bulunuyor. Bu kartın, Adem Gelgeç’in arabasının üzerinde olması ise çok ilginç.

ŞU AN HASTANEDE YATIYOR
Körfez’deki evinden alınan Reza Zarrab’ın kuryesi Adem Gelgeç, şu anda İstanbul Koşuyolu Hastanesi’nde tedavi görüyor. Kalp rahatsızlığı bulunduğu için hastaneye kaldırılan Gelgeç’in, tedavisinin ardından sorgulanarak adliyeye sevk edileceği iddia edildi. Ailesinin de hastanede bulunduğu ve Gelgeç’in yanından bir an olsun ayrılmadığı iddia edildi. Aslen Erzurumlu olan Gelgeç’in amcaları da Kocaeli ve Körfez bölgelerinde müteahhitlik yapıyor.

6 MİLYAR DOLAR’I YURT DIŞINA ÇIKARTTI İDDİASI
İddiaya göre eskiden İstanbul’da görev yapan Emniyet Müdürü Orhan İnce takipteki örgütün eski bir üyesi Adem Gelgeç'ten Reza Zarrab liderliğindeki örgütün yurtdışına paravan firmalar üzerinden usulsüz olarak 6 milyar dolar çıkardığını öğrendi. Bunun üzerine Zarrab'ın işlemlerinin incelenmesi için Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)'a ihbarda bulundu. Bu olaydan sonrada İstanbul’dan sürüldü.

211220131527130772675_5.jpg

21 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR