Kokunun kaynağı TÜPRAŞ

İZMİT’te kaynağı belirlenemeyen yoğun gaz kokusu dün tedirginliğe neden oldu. Kentteki bazı okullar, öğrencilerin gaz kokusundan tedirgin olması neden...

BÜYÜT

İZMİT’te kaynağı belirlenemeyen yoğun gaz kokusu dün tedirginliğe neden oldu. Kentteki bazı okullar, öğrencilerin gaz kokusundan tedirgin olması nedeniyle bir süre boşaltıldı. Kocaeli’nde merkez ilçe İzmit’in yanı sıra Körfez ve Derince’de de ev ve işyerlerinin içinde hissedilen ağır gaz kokusunun kaynağının Tüpraş olduğu anlaşıldı.

Dün saat 14.30’da başlayan ve batıdan esen rüzgarla birlikte başta İzmit kent merkezi olmak üzere bazı yerleşim birimleri, ev ve işyerlerine sızarak rahatsız edici düzeye ulaşan gaz kokusu, endişeye neden oldu. Kentte oturanlar ’Polis İmdat’ ve İzmit Gaz A.Ş., Çevre Müdürlüğü, Tüpraş santralı gibi kurum ve kuruluşları telefonla arayarak bilgi almaya çalıştı.

İzmit kent merkezindeki Kız Meslek Lisesi’ndeki sınıflarda da yoğun hissedilen gaz kokusu öğrencileri rahatsız etmesi üzerine okul yönetimi tarafından tedbir olarak geçici olarak boşaltıldı. Gaz kokusunun kaynağı tespit edilemezken, Körfez İlçesi’nin Tütünçiftlik Bölgesi’nde bulunan Tüpraş ile onun yakın çevresinde faaliyet gösteren boru hattı ile bağlantılı LPG dolum tesislerinde herhangi bir sorun olmadığı belirtildi. Bazı çevreler, gazın İzmit körfezi’ndeki demirli bazı gemilerden sızmış olabileceğini öne sürdü.

Yapılan ihbarlar üzerine harekete geçen Çevre Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı araştırmalar sonunda, Tüpraş’ İzmit Rafinerisi’nde bir kontrol vanasının arızalanması nedeniyle gaz kaçağının meydana geldiğini tespit edildi. Bu tespitlerin ardından kükürt bileşenli bir gazın çevreye yayıldığı, kokunun da bundan kaynaklandığı bildirildi. Kocaeli Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre Tüpraş’a bu nedenle 40 bin 636 TL para cezası kesildiği öğrenildi. Konu ile ilgili olarak Tüpraş’tan ise açıklama yapılmadı.

07 Mayıs 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR