Satışlar arttı, kar düştü

      İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinin ardından EBSO kamuoyu ile paylaştığı “Ege’nin 100...

 

 

 

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinin ardından EBSO kamuoyu ile paylaştığı “Ege’nin 100 Büyük Sanayi Kuruluşu” raporu da tehlike sinyalleri verdi. Açıklanan 2013 rakamlarına göre Türkiye’nin en büyük 500 şirketinden 129’u zararda.

 

TEHLİKELİ ORAN

Bu da devler ligindeki her 4 işletmeden birinin zarar ettiği anlamına geliyor. Şirketlerin karlılığı ise yine aynı çalışmanın verilerine göre yüzde 4.9’a düşmüş durumda. İSO 500’deki firmaların borç-özkaynak oranı yüzde132,4 iken, EBSO’nun listesinde oran son yılların en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 191.4’e geldi.

 

SANAYİCİNİN TALEPLERİ

Finansman baskısı altında üretimin sürdürülebilirliliği için başkanlar devletten, sanayi kuruluşlarının karlılığını destekleyecek makro ekonomik koşulların sağlanmasını istiyor. Başkanlar sırayla, yüksek maliyetler ve yüksek faiz ortamının karları azaltmasının önüne geçilmesi, istikrarlı kur politikası, katmadeğerli ürün yaratarak karlılığın artırılması için Ar-Ge’nin teşvik edilmesi, yeni pazarlar için çalışma yapılması, temmettülerin vergi yasalarınca gider olarak sayılması gibi vergi düzenlemelerinin yapılmasını talep ediyor.

 

KALKINMA BANKASI ÖNERİSİ

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan'ın "Türkiye’ye yeni sanayi hikayesi yazdıracak sanayiye kaynak sağlayacak kalkınma bankası" önerisi de başkanlar tarafından destek gördü. Başkanlar mevcut Kalkınma Bankası’nın daha etkin bir hale getirilmesini bekliyor.

 

HALKA ARZLAR ÇÖZÜM OLABİLİR

Öte yandan reel sektörün bankalar tarafından finanse edilmesinde belirli bir doygunluğa ulaşıldığı da iddia edilerek, yeni dönemde finansman bulmak için sanayicinin daha çok sermaye piyasalarına yönelebileceği de başkanların iddiaları arasında. Bu da 2015'te reel sektörün halka arza daha çok ilgi gösterebileceğine işaret ediyor.

 

KARLILIK ORANI DÜŞTÜ

Konu hakkında görüşleri alınan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, satışların artmasına rağmen kârlılık oranının düştüğüne dikkat çekti. Raporlarla yapılan tespitler şirketlerin özkaynaklarının yetersizliğini ve borçlanmanın arttığını ortaya belirten Zeytinoğlu, “Hal böyle iken işletmelerimizin karlılıkları da düşüyor” dedi.

 

ARTAN FAİZ ETKİSİ

Burada 2013’ün 2’nci yarısındaki faiz artışının ve TL’deki değer kaybının etkili olduğunu düşündüklerini de dile getiren Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “İşletmelerin uygun finansman kaynaklarına erişiminin önemi ortada. Kocaeli’ye baktığımızda, 500 büyük işletme içerisindeki 87 firmamızın özkaynaklarının 2012'ye göre yüzde 6 oranında gerilediğini görüyoruz. Bölge firmalarının net aktiflerinde yüzde 24,8 ve çalışan sayısında yüzde 5,4 artış var. Bir evvelki yıla göre 500 büyük içerisine giren Kocaelili firma sayısı azalmış olmasına rağmen satışlar artmış durumda. Buna rağmen işletmelerini kredi ile döndüklerinden faiz artışları firmaların karlılığını olumsuz yönde etkiledi.”

07 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR