Uluslararası çalıştayda, atık su arıtma sitemleri ele alındı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İSU Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Entegre Doğal Atık Su Arıtma Sistemlerinin Teşvik Edilmesi için Karadeniz Bölg...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İSU Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde Entegre Doğal Atık Su Arıtma Sistemlerinin Teşvik Edilmesi için Karadeniz Bölgesi Ağı(Wastenet) projesi çalıştayı Leyla Atakan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. İSU ve Yalova Üniversitesi tarafından organize edilen Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından finanse edilen Wastanet projesi, Karadeniz’e komşu paydaş ülkelerin kırsal bölgelerinde doğal arıtma yöntemlerini geliştirmek ve uygulamak için mümkün olan en geniş kitleye ulaşmayı hedefleyen bir ortaklık ağı projesi.


ÇOK SAYIDA AKDEMİSYEN KATILDI

Çalıştaya, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, Kandıra Belediye Başkanı Çetin Köken, Yunanistan Kavala Belediyesi Su ve Kanalizasyon Kurumu, Romanya Ulusal Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, Yunanistan Democritus Üniversitesi, Ermenistan Amerikan Üniversitesi, Gürcistan İlia Üniversitesi, Karadeniz Ekonomik İş birliği Örgütü Uluslararası Daimi Sekretaryası, TUBİTAK, Kırklareli İl Özel İdaresi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İller Bankası İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden çok sayıda akademisyen ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi.  İSU’nun ve ülkemizin atık su arıtımı üzerine deneyimlerinin paylaşıldığı çalıştay, sektör uzmanlığının arttırılması ve uluslararası biz düzeyde bilgi paylaşımının sağlanması açısından çok verimli geçti.

 

ÇEVRE ORTAK DEĞERİMİZ

Çalıştayda yaptığı konuşmada, “çevre insanların ortak değeridir” diyen İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “15 yıl önce Körfez yanına yaklaşılmaz, denizine girilemez bir haldeydi. Şuanda 15 atık su arıtma tesisi, 570 milyon TL bütçe ve 2 bin çalışanımızla 24 saat bizden sonraki nesillere temiz bir çevre bırakmak için hizmet ediyoruz” dedi. Atık su arıtmada kullanılan Scada Sistemi ile atık suların denetlendiğini belirten Bayram, sanayi kuruluşlarının atık su çıkışlarındaki kimyasal parametrelerin incelendiğini söyledi. Bizlere çalışmalarımızda destek veren üniversitelerimize teşekkür ediyorum diyen Bayram, çalıştayda yapılacak çalışmaların bölgemize ve ülkemize hayıtlı olması temennisinde bulundu.

01 Aralık 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR