Akar: Taşımalı eğitim sistemi hedefinden uzaklaşmış

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, taşımalı eğitim sistemiyle ilgili olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Milli Eğitim Bakanı Ömer Di...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, taşımalı eğitim sistemiyle ilgili olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi

Milletvekili Haydar Akar, “Taşımalı eğitim sistemi hedefinden uzaklaşmış uygulamada birçok aksaklıklar meydana gelmiştir. Ülkemizde taşımalı eğitim sistemi 1989-1990 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında Kocaeli ve Kırklareli illerimizde pilot uygulamayla başlamış ve eğitim de fırsat eşitliğini sağlamak amaçlanmıştır. Uygulamanın, hiç okulu olmayan ya da okulları eğitim öğretime elverişli olmayan köylerimizdeki 1-4’üncü sınıf öğrenci sayısının 10’un altında olması 5-8’inci sınıflar için ise öğrenci sayısının 60’ın altında olması halinde yapılabileceği uygun görülmüşken, günümüzde çok daha fazla sayıda öğrencisi olmasına rağmen bazı köylerimiz taşımalı eğitim sistemine dahil edilmiştir” dedi.

Haydar Akar’ın Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteği sorular:1. Ülkemizde taşımalı eğitime başlandığı tarihten günümüze kadar yıllar itibariyle ve illerimiz bazında kaç okulda eğitime son verilmiştir? Kaç köyde okullarımız kapatılmıştır? Kapanan köy okullarımızın şu anki durumları nasıldır?
2. Kocaeli ilimizde, 2012-2013 eğitim öğretim yılında kaç köyümüz taşımalı eğitim sistemi kapsamına alınmıştır? Bu köylerimizdeki öğrenci sayıları nedir? Öğrencilerimiz köylerinden kaç km uzaklıktaki okullara taşınmak istenmektedir?
3. Kocaeli ilinde taşımalı eğitim sisteminin maliyeti ne kadardır, ilgili köylere okul yapmanın maliyeti ile kıyaslandığında taşımalı eğitimden vazgeçilmesi söz konusu mudur?
4. Kocaeli-İzmit ilçesi Sepetçiler Köyünde bulunan öğrencilerimiz, 2012-2013 eğitim öğretim yılında da taşımalı eğitim sistemi kapsamında bulunacak mıdır? Taşımalı ilköğretim yönetmeliğinde belirtilen öğrenci sayılarının çok üzerinde (yaklaşık 120)ilköğretim öğrencisi bulunan Sepetçiler köyüne yeni bir okul yapılması ya da atıl durumdaki okulun yeniden kullanılabilir hale getirilmesi gündeminizde var mıdır? Daha önceki yıllarda taşımalı eğitim sistemine dahil edilen köylerimizde bulunan öğrenci sayılarındaki artış yeni eğitim öğretim yılı planlamaları yapılırken göz önüne alınmakta mıdır?
5. Taşımalı eğitimin uygulandığı okullarda taşımalı gelen öğrencilerin okullara uyumlarının sağlanması hususunda gerekli rehberlik hizmetleri verilmekte midir? Taşımalı sistemle eğitime devam eden öğrencilerimizin ÖSYM tarafından yapılan sınavlardaki başarı durumları diğer öğrencilerimize göre nasıldır? Öğrencilerimizin başarılarının artırılmasına yönelik bakanlığınızca ne tür çalışmalar yürütülmektedir?

28 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR