Yaşar “İşveren Sorumlu Olsun, YHK Ateştir!”

Petrol-iş’le Tüpraş arasında süren anlaşmazlıklar bir türlü çözülemedi. 10. oturumdan da sonuç çıkmayınca anlaşma kararı YHK’ ya kaldı.Petrol-iş sendi...

BÜYÜT

Petrol-iş’le Tüpraş arasında süren anlaşmazlıklar bir türlü çözülemedi. 10. oturumdan da sonuç çıkmayınca anlaşma kararı YHK’ ya kaldı.

Petrol-iş sendikasına bağlı olarak çalışan Tüpraş işçisi bugün yine “iş, ekmek yoksa barışta yok!” sloganı atmak zorunda kaldı. 10. oturumundan da sonuç alınamayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde karar Yüksek Hakem Kuruluna(YHK) kaldı. İşçiler isteklerinin yerine getirilmesini isterken, işveren işçinin isteklerini bir türlü kabul etmiyor. İşveren ile Petrol-iş sendikası arasında yapılan görüşmelerde gelinen son nokta ile ilgili bugün, bütün Tüpraş rafinelerinde olduğu gibi İzmit rafinerisinde de bildiri okundu. Petrol-iş Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar’ın işçilere yaptığı konuşmada

İşverenin Teklifi Az
Blok vardiya ile alakalı arkadaşlarımızı ilgilendiren konuda, işveren bir adım atmayacağını da açıkladı. İşveren başta verdiği % 4 olan teklifini % 5. 5 e yükseltti, bizde istediğimiz oranı % 12 e çektik. Bunu kabul edemeyeceğimizi söyledik ve masadan kalktık. İşveren bu anlaşmazlığı YHK’ ya 6 gün içerisinde bildirmek zorunda. 60 gün içinde de Yüksek Hakem Kurulu(YHK) karar vermesi gerek. Vermezse sözleşme düşer.

Tüpraş Gazoz Fabrikası Değil!
İşverene buradan çağrı yapmak istiyorum yüksek hakem sürecinde, konuyu farklı yerlere götürmek isteyen yanar! Biz YHK sürecinde YHK’ ya gitmek istemiyoruz. Zamanında gidenleri de gördük. İşte İgsaş hemen yanımızda. Biz bu süreci bir daha yaşamak istemiyoruz. İşveren net davransın ve YHK dan gelecek karara bağlanıp bu süreçte beklemesin. Sorumluluk sahibi işveren YHK’ dan çıkacak sonucu beklesin, burası gazoz fabrikası değil!

Anlaşmayı YHK ya Bırakının İyi Niyetinden Şüphe Ederim!
Tüpraş basit bir fabrika değil ve çalışanları da basit işler yapmıyorlar. Bu yüzden işveren sorumlu olarak işçinin yanında olmalıdır. İşçiyi dinlemeli ve isteklerini karşılamalıdır. Anlaşmayı YHK ye götürmekle işçinin sorunları çözülmez. YHK tam bir ateştir. Bu anlaşma sürecini YHK’ ya taşıyanların iyi niyetinden şüphe ederim.

4 Rafineriye Genel Merkezden Bildiri
Tüpraş işçilerinin geldiği son nokta için Tüpraş Genel Müdürlüğünden gelen açıklamada “10 Şubat 2011 de başladığımız toplu sözleşme süreci, uyuşmazlık aşamasından resmi arabulucuyla da sonuçlanamamıştır. 10. görüşmede taşeronlaşma, vardiya sistemi, ilk giriş ücreti, yıllık izin, sosyal yardım ve ücret zammı maddeleri üzerinde müzakere yapılmıştır. İşveren de cevap olarak vardiya sisteminin gündeme getirilmemesini, ilk giriş ücreti olarak % 65 oranını arttırma talebimi reddedilmiştir. Yıllık izin isteği de işveren tarafından kabul edilmemiştir. Ücret zammı içinde işverenin verdiğine 1. 6 ay için % 5. 5, diğer 6 aylar için % 2. 2 enflasyon artış talebi de kabul edilmemiştir.

24 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR