Zeytinoğlu: İhracat hedefini yakalamak zorlaştı

TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı dış ticaret rakamlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, hedefe ulaşman...

TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı dış ticaret rakamlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, hedefe ulaşmanın zorlaştığını söyledi. Yıllık hedefe ulaşılabilmesi için her ay ortalama 14.5 milyar dolarlık ihracat yapılması gerektiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, Ocak ve Şubat aylarında ihracatın 12.3 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştiğini, mart ayında ise ihracatın 12.5 milyar dolar seviyesinde kaldığını ifade ederek sadece 3 aylık dönemde yıllık hedeften 6.5 milyar dolar uzaklaşıldığını söyledi.


DIŞ TİCARET AÇIĞI

Mart ayında ihracattaki yüzde 14.4’lük düşüşün iyi yorumlanması gerektiğini söyleyen, yüzde 6.1 düşüşle 18.7 milyar dolar olan ithalatın gerileme hızına göre ihracattaki düşüşün çok daha hızlı olduğuna dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, bunun aylık dış ticaret açığının artması anlamına geldiğini söyledi.


İHRACAAT GERİLEDİ

İhracatın yanı sıra ithalat, dış ticaret açığı ve dış ticaret dengesi ile ihracatın ithalatı karşılama oranlarındaki gelişmeleri de yorumlayan Ayhan Zeytinoğlu: “3 aylık dönemde ihracat yüzde 7.5 gerileyerek 40.1 milyar dolardan 37.1milyar dolara, ithalat yüzde 9 gerileyerek 57.1 milyar dolardan 52.2 milyar dolara düştü. Aynı dönemde dış ticaret açığı yüzde 12.5 gerileyerek 17.3 milyar dolardan 15.1 milyar dolara düştü. Bu arada dış ticaret hacmi de 97.5 milyar dolardan 89.4 milyar dolara gerilerken ihracatın ithalatı karşılıma oranı yüzde 69.8’den yüzde 71’e çıktı.” şeklinde konuştu.


YÜZDE 3.7’DE KALDI

İhracat artmadıkça dış ticaret hacminin düşmesinin de yeni sıkıntılara yol açabileceğine dikkat çeken Başkan Zeytinoğlu, ileri teknoloji ürünlerinin ihracattaki payının da ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak; “İmalat sanayi ürünleri ihracatında ileri teknoloji ürünlerinin payı yüzde 3.7’de kaldı. Bu durum ihracatta katma değerli ve yüksek teknolojiye sahip ürünlere yönelmenin de kolay olmayacağını gösteriyor” dedi.

01 Mayıs 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR