Arabacı: “Yol Gösterici Olmalıyız”

KASİAD Genel Sekreteri Yusuf Arabacı; “İş adamları dernekleri, ihracat konusunda yapacağı çalışmalarla verimliliğinin yükselmesine katkı sağlayacaklar...

BÜYÜT

KASİAD Genel Sekreteri Yusuf Arabacı; “İş adamları dernekleri, ihracat konusunda yapacağı çalışmalarla verimliliğinin yükselmesine katkı sağlayacaklardır. Bu açıdan derneklerin yol gösterici ve eğitici olmaları gerekmektedir” dedi.
 
Kocaeli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD), Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) 2011 Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında yürüttüğü kısa adı ABİT olan Doğu Marmara Bölgesi Kobilerinin Avrupa Birliği’ne Entegrasyonunun Analizi isimli projesini tamamladı. Projenin koordinasyonundan sorumlu olan KASİAD Genel Sekreteri Yusuf Arabacı, projenin tamamlanarak, sonuçları açısından bölgemize olumlu katkılarda bulunduklarını belirtti. Projenin sonuçları hakkında bilgi veren Arabacı;
 
“Büyük bir ihracat potansiyeli olan ülkemiz, söz konusu potansiyelini her geçen gün daha da fazla ortaya çıkarmakta olup, Cumhuriyetimizin 100. yılında 500 milyar dolar ihracat hedeflemesi ile atılımlarına devam etmektedir. Kuşkusuz bu hedefi gerçekleştirmek için özel sektöre, sivil toplum kuruluşları ve mesleki örgütlenmelere devletimiz kadar görev düşmektedir. Ayrıca her kesimin de söz konusu hedefin gerçekleşmesi için birtakım beklentileri ve bu beklentilere ek olarak yükümlülükleri de bulunmaktadır. İşte ihracatın hedeflenen düzeye çıkarılması, hatta daha fazla arttırılması için kamudan ciddi beklentiler olmaktadır” dedi.
 
Öncelikle mevcut durum üzerinden bir değerlendirme yapıldığında ihracatı teşvik etmek ve Türk markalarını yurt dışındaki potansiyelini arttırmak adına birçok destek bulunduğunu söyleyen Arabacı, söz konusu desteklerden faydalanan firmalar olsa da bu desteklerden haberdar olmayan firmaların yüzdesinin hiç de azımsanmayacak kadar fazla olduğunu belirtti.
 
Serbest ticaret anlaşmalarının yanı sıra mevcut ticaretimizin yoğun olduğu ülkelere ihracat yapan firmalarımızın kuşkusuz yaşadıkları en büyük sorunların başında rekabet edilebilirlik ve verimlilik geldiğini vurgulayan Arabacı, sözlerine şu şekilde devam etti; “Rekabet edilebilirliğin arttırılması için devletin rekabet baskısı altındaki sektörlere uluslararası arenada tutunmak ve mevcut konumlarını güçlendirmek adına desteklerde bulunmalıdır. Son yıllarda daha da güçlenen yapıları ile dikkatleri üzerine çekmeye başlayan iş adamları dernekleri, üyelerine sağladıkları rehberlik ve danışmanlık desteği ile birçok alanda firmaların önemli destekçileri olmaktadır. Bu doğrultuda ihracat konusunda da dikkate değer çalışmalar yürüten derneklerimizin yol gösterici ve eğitici olmaları gerekmektedir. Başta gönüllük esası ile üyelere sahip olan derneklerimiz gönüllülüğün esas olmasından ötürü üyeleri ile daha sıkı ilişkiler kurabilmektedir. Bu avantaj dernekler tarafından kullanılması gereken önemli bir konu olmakla beraber ihracat konusunda yapılacak her türlü çalışmanın verimliliğinin yüksek olmasına neden olacaktır.”
Arabacı son olarak “çalışmaya katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlara, kişilere teşekkür ederek çalışmanın bölgemiz firmalarına yol gösterici olmasını temenni ettiklerini belirtti.

01 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR