Güzeloğlu, Kocaeli'deki Suriyeli sayısını açıkladı

Kocaeli Valiliği Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ilimizdeki göçmenlerin sorunları konulu toplantıya Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocael...

Kocaeli Valiliği Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ilimizdeki göçmenlerin sorunları konulu toplantıya Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, İl Jandarma Komutanı Mehmet Karadeniz,  İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Derince Kaymakamı Meesut Yıldırım, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Darıca Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Başiskele Kaymakamı Ali Pastal, Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin, SGK İl Müdürü Nurettin Acar, İl Halk Sağlığı Müdürü Sinan Öztürk, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Kocaeli Esnaf ve Sanatkaarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya ve Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürü Enver Düz katıldı. Suriye mültecilerin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

 

SURİYELİLERE EN ÇOK SAHİP ÇIKAN ÜLKEYİZ

İlimizde ki yabancı uyruklu özellikle Suriyelilerle ilgili çalışmaları değerlendirmek ve hükümet tarafından  alınan tedbirlerin, başta sağlık, eğitim iş ve istihdam alanında gerçekleştirilen perspektiflerin konusunun ele alındığı toplantıda konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş sonucu ülkemiz çok sayıda Suriyeli’yi barındırıyor. Dünya genelinde ülkemiz Suriyelilere en fazla kol kanat geren ve mağdur olan Suriyeli vatandaşlar sahip çıkmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Halkımızı, toprağını vatanının en yakın değerlerini kaybeden vatandaşlara geleneğinden gelen bir duyguyla üstün bir katı sergilemiş ve takdir kazanmıştır” ifadelerinde bulundu.

 

İLİMİZDE 24 BİN 102 SURİYELİ VAR

İlimizdeki kayıtlı Suriyelerinin net sayısını açıklayan Güzeloğlu, “İlimizde diğer illere göre ağırlıkta olmamakla beraber kayıtlı 24 bin 102 Suriye vatandaşı bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımız 13 bin 331’i erkek 10 bin 771’i de kadındır. Kaydedilen ve ilimizde ikamet eden bu vatandaşların bilgileri ve adresleri alınmış. Böylelikle Kocaeli’de hangi ilçede ve nerede yaşadıkları kayıt altına alınmıştır. Şüphesiz kişi ve kimlik bilgileri ve bunların ilimize geldiği diğer il bilgileride kayıt altına alınmıştır.  Bu perspektifte baktığımız zaman tüm kimlik bilgilerinin ve buna bağlı beklentilerin ilçe kaymakalarımızın koordinesinde ve göç idaresi tarafından çok yakından takip edilmektedir” diye konuştu.

 

5 BİN 565 SURİYELİ ÖĞRENCİ VAR

İlimizdeki Suriyeli çocukların eğitiminede önem verdiklerini vurgulayan Güzeloğlu, “Şu bilinmelidir ki tüm kayıtlar tüm detayla yakından izlenmektedir. Bizler bu yabancı misafirlerimizin tüm gereksinimlerinin karşılanması, onların mutlu olması ve özellikle iş sağlık, istihdam ihtitaçlarını en iyi şekilde karşılamaya devam ediyoruz. Burda doğan ve doğmaya eden yeni çocukları olanların sağlık ve eğitim hizmetleri için çalışmalarımız devam etmektedir. Şuan itibariyle ilimiz sınırları içersinde okul çağında 5 bin 565 sığınmacı öğrenci bulunmaktadır. Bu okul çağı çocuklarımızdan 2 bin 467 çocuğu eğitime tabii tutuyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

751 SURİYELİ ÖRGÜN EĞİTİME HAK KAZANDI

Suriyeliler için Türkçe kursları düzenlediklerini ifade eden Güzeloğlu, “Kalan çocukların özellikle orta eğitim  bazında ve yüksek yaş gurubunda oldukları, Türkçe bilmedikleri için özellikle Türkçe öğrenmeleri açısından bugüne kadar 751 Suriyeli sığınmacı Türkçe yaygın kurslarından faydalanarak, örgün eğitim alanında okula gitmeye hak kazanır hale gelmiştir.  İlimizdeki Suriyeli çocukların ve eğitim gören Suriyelilerin sayısı Türkiye ortalamasının üzerindedir” dedi.

 

GEÇİCİ EĞİTİM MERKEZLERİ AÇILACAK

Suriyeli çocukların eğitim durumunu ilgiyle takip ettiklerini belirten Güzeloğlu, “Önümüzdeki süreçte özellikle yeni geçici eğitim merkezlerinin Gebze’de olduğu gibi Körfez ve Derince ilçesinde açılacaktır. Bu suriyeli çocukların özellikle bu çağda hem bizim çocuklarımızla kaynaşması ve eğitimlerine devam etmeleri çok önemlidir. Sağlık açısından ve psikolojik danışmanlık eğilimleri kurumlarımızda ilgiyle gerçekleştiriliyor” şeklinde konuştu.

 

MUTLULUK YAŞIYORUZ

Suriyelilerin acılarını dindirmek için çalıştıklarını belirten Güzeloğlu, “Biz bütün olarak öncelikle ve özellikle savaşın bütün acı ve yıkımını yaşayan katledilen, ülkesini terketmek zorunda bırakılan bu sğınmacı kardeşlerimizin sığındıkları Türkiye’de bir kardeş sıcaklığıyla kaybettikleri ve yaşadıkları acıların dindirilmesi adına verdiğimiz mücadelenin onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu. Ahmet HAZER

05 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR