Türkiye rekor kırarken Kocaeli geriledi!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), önceki gün açıkladıkları yılın son ihracat rakamları ülke genelindeki yükselişi gözler önüne serdi. Cumhuriyetin...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), önceki gün açıkladıkları yılın son ihracat rakamları ülke genelindeki yükselişi gözler önüne serdi. Cumhuriyetin ilanının 10’üncü yılı için hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracat yapmak isteyen Türkiye, 2014 yılında 157 milyar 622 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam aynı zamanda Cumhuriyet tarihinde gelinen en yüksek nokta olarak kabul ediliyor.

 

ORTADOĞU’DAKİ KRİZ

Kocaeli ise geride kalan bir yıllık dönemde ise geçen yıla göre daha az ihracat yaptı. Ulusal ve uluslararası alanda yaşanan olumsuz süreçlerin de etkisi, Irak başta olmak üzere, Suriye ve Ortadoğu’daki iç savaşların oluşturduğu etki Türkiye’nin pazar payının daralmasına neden oldu. Bu gelişmelerin üzerine Rusya’da yaşanan ekonomik krizin de eklenmesi sonrasında yaşananlardan Kocaeli oldukça etkilendi.

 

GERİLEME YAŞANDI

1 Ocak-31 Aralık 2014 tarihleri arasında Kocaeli, toplamda 12 milyar 355 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı. 2013 yılında ise bu rakam 12 milyar 716 milyon dolar seviyesindeydi. Kısacası Kocaeli, 2014’te, bir önceki yıla göre 361 milyon dolar daha az ihracat yaptı. Bu rakamda pastanın en büyük dilimini ise kimya ve otomotiv sektörleri oluşturuyor.

 

TÜPRAŞ’A RAĞMEN

TÜPRAŞ gibi bir sektör devini bünyesinde barındıran ilimiz, kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründe 2014 yılında 4 milyar 862 milyon 188 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Rakamın yüksekliğine rağmen sektördeki gerileme ise dikkat çekiyor. Kimya sektöründe Kocaeli’nin 2013 toplam ihracatı ise 5 milyar 76 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Sektördeki gerileme ise yüzde 4,22 seviyesinde.

 

OTOMOTİVDE GERİLEME

Otomotiv sektöründe de yine benzer bir gerileme söz konusu. Kurumların son dönemde yaptıkları yatırım ve özellikle Ar-Ge birimlerindeki çalışmalarına rağmen taşıt araçları ve yan sanayi sektöründe Kocaeli 4 milyar 354 milyon dolarlık bir ihracat rakamına ulaştı. 2013’te ise bu rakam 4 milyar 596 milyon dolardı. Aradaki gerileme ise yüzde 5,27.

 

ÇELİKTE GELİŞME VAR

Öte yandan Kocaeli’nin iddialı olduğu sektörler içinde en fazla yükseliş ise çelik sektöründe oldu. Son dönemde yapılan yatırımlarla sektörde ismini duyuran Kocaeli, 2014 yılında toplam 503 milyon 97 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam geçen bir önceki yıl ise 381 milyon 191 bin dolardı. Bu da sektörde ilimizin ihracatının yaklaşık yüzde 25’lik oranda yükseldiğini gösteriyor.

02 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR