CHP’li Öğüt: Önce koşulları düzeltin

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, dershanelerin kapatılmak istenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Öğüt, “devlet okullarının eğitim düzeyini gel...

BÜYÜT
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, dershanelerin kapatılmak istenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Öğüt, “devlet okullarının eğitim düzeyini geliştirmeden, dershanelerin kapatılması yanlıştır”dedi.

CHP’den Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olmak için çalışmalarını sürdüren CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Öğüt şu görüşlere yer verdi: “Türkiye’de dershanelerin kapatılması demek 100 bin öğretmenin işsiz kalması demektir. 350 bin civarındaki atanmayan öğretmenler iş beklerken, dershaneleri kapatarak 100 bin kişinin de işsiz bırakılması kabul edilemez bir durumdur. Ülke genelinde dershane sayısı 4000, dershaneye giden öğrenci sayısı 1 milyon 250 bin, personel sayısı 100 bin civarındadır. Dershaneler kapatıldığında merdiven altı (kaçak) dershane sayısı 400 bine ulaşacaktır.

“AYNI DÜZEYDE EĞİTİM YOK”

Devlet olarak, devlet okullarını iyi bir şekilde donatılmış, öğretmen açığı kapatılmış ve sınıflarında daha iyi bir talebe yetiştiren kolejler ve zengin ailelerin çocuklarını okuttuğu lüks okullarda yetişen talebeler gibi, Devlet okullarında da yoksul aile çocuklarına aynı düzeyde eğitim verilmiş olsaydı zaten dershanelere ihtiyaç kalmazdı. Dünya’da Kore ve Japonya gibi ülkeler de dahil olmak üzere Yunanistan, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde dershanelere giden öğrenciler %50 iken, Ülkemizde %8’dir.

“ZENGİN AİLELER ÖZEL DERS ALACAK”

Bu nedenle, dershaneler kapatıldığı zaman zengin aileler bu defa özel öğretmenlerle çocuklarına evlerinde ders aldıracaklar ve çocuklarını en iyi şekilde yetiştirecekler. Bu defa dershaneler kapatıldığı için fakir çocukların aileleri pahalı bir sistem olması nedeniyle özel öğretmen tutamayacaklar ve üniversiteye girebilme imkanı bulamayacaklardır.AKP bu yasakçı zihniyetten vazgeçmelidir. Zenginlere değil tüm yurttaşlara eşit imkan tanıması için dershanelerin kapatılmaması gerekir. Devlet okullarının eğitim düzeyleri üst seviyeye çıkartılmadan dershanelerin kapatılması yanlıştır.”

29 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR