Üretimdeki artış sanayiciyi memnun etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayası ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre geride kalan mayıs dönemindeki sanayi üretimi bir önceki yılı...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayası ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre geride kalan mayıs dönemindeki sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.5 oranında gerileme yaşandı. Fakat açıklanan bu düşüşe rağmen yıllık bazdaki sanayi üretim endeksi yüzde 3.5 oranında arttı. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklama ile açıklanan TÜİK verilerini değerlendirdi.

 

“RAMAZAN AYI ETKİLİ OLDU”

Sanayi üretim endeksinde mayıs ayında yaşanan düşüşe rağmen yıllık bazdaki artışı olumlu karşıladıklarını dile getiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ramazan nedeniyle Haziran döneminde üretim ılımlı seyredecektir. Bu veriler yıllık artış hızını yavaşlatsa da ortaya çıkan tabloyu olumlu buluyoruz. İkinci çeyrek sanayideki büyümenin ilk çeyreğin üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

 

GERİLEMENİN SEBEBİ!

İmalat sanayi sektöründe aylık bazdaki gerilemeye dikkat çeken KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bu düşüşü imalat sanayi sektöründeki yüzde 2’lik gerilemeye bağlıyoruz. Bu alandaki alt sektörlere baktığımızda mayıs ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 54.9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bunu yüzde 12.6 ile bilgisayarlar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 6.6 ile mobilya imalatı takip etti” diye konuştu.

 

SERMAYE İMALATI DÜŞÜK

Ana sanayi gruplarına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Yatırımların işareti olan sermaye malı imalatı kaleminin aylık yüzde 9.4 azaldığını görüyoruz. Geçen ay bu kalemde yüzde 12.2 artış olmuştu. Yatırımların çekilmesi noktasında hem ekonomik hem jeopolitik gelişmelerin iç içe etkilediğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

17 Temmuz 2017 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR