Ulaşım zammını protesto eden öğrenciler otobüsleri işgal etti

Kocaeli Üniversitesi Öğrencileri geçen hafta başlattıkları ulaşım zammı eylemini sürdürdü. 3 Otobüsü rehin alan öğrencilere Büyükşehir Belediyesi önün...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi Öğrencileri geçen hafta başlattıkları ulaşım zammı eylemini sürdürdü. 3 Otobüsü rehin alan öğrencilere Büyükşehir Belediyesi önünde polis müdahale etti. Yapılan müdahalede polisler de zarar gördü.

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ulaşım zammı belediyenin başına bela oldu. Üniversitenin merkezin dışında olması sebebiyle öğrencilerin tümü otobüse binmek zorunda kalıyordu. Büyükşehir Belediyesi ayrıca Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ile anlaşma yaparak öğrencilerin öğrenci kent kartı almasını zorunlu görüyordu. Öğrenciler ise bu kent kartları ödemek için 10 TL para ödemek zorunda kalıyordu. Yapılan ulaşım zammı politikaları öğrencileri çığırından çıkardı. Geçen hafta yapılan uygulamalara 2 adet otobüs işgal ederek tepki gösteren öğrenciler bu haftada 2 otobüs işgal etti. Yapılan eylem sırasında öğrenciler ilk olarak rektörlük önünde sloganlar attı. Ardından yürüyüşe devam eden öğrenciler Umuttepe otobüs duraklarına kadar sloganlarla ilerledi. Burada ilk etapta yol kesen öğrenciler, eylemi haber alan UKAME’nin otobüsleri kent ormanına götürdüğünü öğrendi. Öğrenciler yol keserek otobüslerin bulunduğu bölgeye gitti. Öğrenciler burada bulunan doğalgazlı otobüse binerek otobüs şoförünü rehin aldı.

GAZINI KAPATTILAR
Öğrenciler otobüsü işgal edince otobüs şoförü araçtan inmek istedi. Öğrenciler otobüs şoförünün otobüsten inmesine engel oldular. Bu sırada Jandarma hazırda bekletildi. Olay yerinde bulunan UKAME yetkilileri gizlice otobüsün arkasına geçerek otobüsün gazını kapattı. Jandarma ise öğrencileri uyararak otobüslerin hareket etmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Öğrenciler gazın kesildiğini anlayınca gazı kendileri açmak istedi, ama başaramadı. Öğrencilerin tutarlı mücadelesi karşısında jandarma ve UKAME yetkililer öğrencilere müdahale gerçekleştiremedi. Bu sırada yoldan geçen 400 numaralı Gebze otobüsü öğrenciler tarafından işgal edildi. UKAME yetkilileri ise öğrencilerin tutarlılığı karşısında 1 belediye otobüsü daha gönderip öğrencilerin otobüslere ücretsiz binmesine izin verdi.

YÜRÜYÜŞE GEÇTİLER
Öğrenciler otobüslerlere binerek Cumhuriyet parkına kadar gitti. Öğrenciler otobüslerin içerisinde türküler söyleyerek zaferlerini kutladılar. Öğrenciler Cumhuriyet parkında inerek yürüyüşe gerçekleşti. Çevik kuvvet ekipleri burada da öğrencilere müdahale etmedi. Öğrenciler Cumhuriyet parkının bulunduğu yoldan, yolu kapatarak yürüyüşe geçti, Fethiye caddesinden yürüyüş yoluna güzergahı boyunca sloganlarla yürüdü. Öğrenciler Büyükşehir Belediye Binasının önüne kadar sloganlarla yürüdü. Öğrenciler belediye binası önünde güvenlik önlemlerinin alındığını görünce rotayı arka giriş kapısına çevirdi. Öğrencilere burada polis müdahale etti. Müdahale sırasında öğrencilere biber gazı sıkıldı. Bazı öğrenciler biber gazının etkisiyle yaralandı. Tekme tokat birbirine giren iki tarafta biber gazından etkilendi.

POLİSİN KASKINI ALDILAR
Öğrenciler müdahale sırasında kendilerine tekme atan bir çevik kuvvet ekibinin kaskını aldılar. 216 numaralı polisin yanlarına gelerek kaskını almasını isteyen öğrencilere amirler tepki gösterdi. Amirler bir süre sonra kaskı öğrencilerden rica etti. Öğrenciler kaskı polise vermemekte diretti. Öğrenciler polisin kaskını ekiplere teslim etmeyerek A kapısına ilerledi. Burada ise öğrenciler barikatları tekmeleyerek aşmak istedi. Özel güvenlik ekipleri, zabıta ekipler ve çevik kuvvet ekipleri öğrencilere karşı barikatları tutarak kendilerini savundu.


BAŞKANI İSTEDİLER
Öğrenciler Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun gelip kendileri ile görüşmesini istedi. Belediye yetkilileri ise bu talebi geri çevirdi. Yetkililer Karaosmanoğlu’nun kentte bulunmadığını söyleyerek öğrencileri ikna etmeye çalıştı. Öğrenciler yetkililerin çabalarına rağmen sakinleşmedi. Ardından yetkililer öğrencilere Çözüm Masasına dilekçe sunmalarını önerdi. Öğrenciler aralarından seçtiği 4 öğrenciyi Çözüm Masasına gönderdi. Çözüm Masasına giden öğrenciler ulaşım zamlarının ve kent kart uygulamasının kaldırılması için dilekçe sundu. Öğrenciler yaptıkları açıklamada 1 hafta içerisinde dilekçenin karşılık bulmaması karşılığında eylemlerinin devam edeceğini söyledi. Öğrenciler 4 saatlik eylemin ardından belediye binası önünden sloganlarla ayrıldı.

24 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR