Sigara ve alkole yeni yıl zammı

hükümet tarafından maktu vergilere yapılan zam kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu artış nedeniyle üretici firmaların da...

hükümet tarafından maktu vergilere yapılan zam kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu artış nedeniyle üretici firmaların da satış fiyatında artışa gitmesi bekleniyor.

 

Hükümet, yılın ilk zamlarını sigara ve içkiden alınan maktu vergilere yaptı. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, alkollü içkiler, sigara ve tütün ürünlerinin vergi oranları artırıldı. Hem alkollü içkilerde hem de sigarada vergi oranları aynen korunurken, asgari maktu vergi oranlarında artış oldu.

 

VERGİ ARTIŞLARI

Bakanlar Kurulu kararına göre, birada 0.74 lira olan litre başına maktu vergi yüzde 15 artışla 0.85 kuruşa çıkarılırken, vergi oranı yüzde 63 olarak korundu. Şaraptaki maktu vergi yüzde 16 artışla 3.97 liradan 4.59 liraya, köpüklü şarapta maktu vergi de yüzde 16 artışla, 26.83 liradan 31.02 liraya çıkarıldı.

 

ÜRETİCİ DE ARTIRACAK

Sigarada vergi oranı da yüzde 65.25 olarak korunurken, asgari maktu vergi yüzde 5 artışla 0.1875 liradan, 0.1971 liraya yükseltildi. Yapılan bu maktu vergi artışlarının önümüzdeki günlerde tüketiciye de yansıması bekleniyor. Üretici firmaların, yürürlüğe giren bu artışlar nedeniyle alkollü içecekler ve sigaranın satış fiyatına zam yapacağı açıklandı.

01 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR