İzmit’te sendika savaşı başladı

İzmit Belediyesi’nde son dönemde başlayan sendikalar arası çekişme yerini büyük bir gerilime bırakmak üzere. Hizmet-İş Sendikası’nın belediyede başla...

İzmit Belediyesi’nde son dönemde başlayan sendikalar arası çekişme yerini büyük bir gerilime bırakmak üzere. Hizmet-İş Sendikası’nın belediyede başlattığı örgütlenme ile ilgili olarak çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Genel-İş ve Hizmet-İş cephesinden farklı ve sert açıklamalar birbiri ardına yapıldı.

 

BULUT’A TEPKİ GÖSTERDİ

Gelen istifaların ardından bir açıklama yapan Genel-İş Kocaeli Vedat Küçük, belediye yönetiminin işçiler üzerinde baskı kurduğunu söyledi. Küçük, işçiler üzerinde baskı kurduğunu söylediği İbrahim Bulut’a tepki göstererek, “Hizmet-İş’in kendisi ortada yok, onun adına İbrahim Bulut çalışıyor” dedi. Çalışanlar üzerinde açık bir baskı oluşturulduğunu dile getiren Küçük, “İşçiler kendi arzusu ile istifa ederse o zaman hatayı kendimde ararım. Ancak burada baskı söz konusu. Baskıyı İbrahim Bulut yapıyor. Kaldı ki ortada bir sendika yok. Hizmet-İş’ten kimse ortada gözükmüyor. Bütün işi onların yerine işveren yapıyor” dedi.

 

“ÇOĞUNLUK BİZDE

Sendikaların yetki başvurusu için temmuz ayı sonuna kadar üye yapabildiklerini söyleyen Küçük, “İşçilere baskıyı daha da artırdılar. Ayrılanlardan bazıları dönmek istiyor, ancak tehditlerle vazgeçiriliyorlar. Baskı kalkarsa işçiler döner. İşçilerin büyük çoğunluğu zaten direniyor. Belediyede 255 işçi çalışıyor. Bunların 240’ı hala bizde. Baskılar sonucunda 100 tanesi istifa etti. Bu arkadaşlar baskı katlığında yeniden bize dönecektir. Kalan 140 işçimizin üzerinde de hala baskılar var, ancak onlar direnmeye devam ediyor. Baskılara boyun eğmeyeceğiz” dedi. Küçük ayrıca randevu talep ettiği Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın il dışında olması nedeniyle görüşemediklerini, dönünce görüşmeyi bizzat yapacağını dile getirdi.

 

HİZMET-İŞ’TEN TEPKİ

Öte yandan Genel-İş’ten gelen açıklamalara Hizmet-İş cephesinden büyük tepki geldi. Sert sözlerle Vedat Küçük’e yüklenen Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi’ndeki örgütlenme çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 250 çalışanın bulunduğu belediyede görev yapan 140 personelin sendikalarına geçtiğini belirten Ersoy, yasal sürenin bitimine kadar bu sayının daha da artmasını beklediklerini dile getirdi.

 

“DEMOKRASİ İŞLİYOR”

Yetki için Bakanlığa başvuru yapacaklarını dile getiren Ersoy, “Artık, İzmit Belediyesi’nde Hizmet-İş Sendikası yetkili olmuştur. Genel-İş’in şube başkanının sözlü olarak yaptığı açıklamaları internet sitesindeki beyanlar mesnetsizdir. Aynıları Hizmet-İş’e geçmek isteyen işçi arkadaşlarımıza da kullanılıyor. Çalışanlar demokratik haklarını kullanarak sendikamıza geliyorlar” diye konuştu.

 

“SENDİKAL AHLAKSIZLIK!”

Ersoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sendika değişikliğini işverenin mobbingi olduğunu ilan etmek yanlış. Bu gibi yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Şube başkanlarına soruyorum, Genel-İş’in eski yöneticileri ve temsilcileri de baskı sonucunda mı Hizmet-İş’e katıldı. Malum sendikanın çalışanların kazanımlarının elinden alınacağı ile ilgili açıklamaları da sendikal ahlaksızlığın son noktasıdır” dedi.Muharrem İBRAHİMOĞLU

29 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR