Gencer medeniyeti anlattı

İslam Medeniyeti kavramını Fransız oryantalistlerin icat ettiğini söyleyen Bedri Gencer Müslüman’ca düşünmenin önündeki engelleri yıkmaya devam ediyor...

BÜYÜT

İslam Medeniyeti kavramını Fransız oryantalistlerin icat ettiğini söyleyen Bedri Gencer Müslüman’ca düşünmenin önündeki engelleri yıkmaya devam ediyor
Şuurlu Öğretmenler Deneği Kocaeli Şubesi önceki akşam Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde bir konferans düzenledi. Kısa adı ÖĞDER olan derneğin, bu son konferansının konuğu modernizm konusundaki çalışmaları ile bilinen Prof. Dr. Bedri Gencer’di. Derneğin Kocaeli Şube Başkanı Cemil Koral’ın açılış konuşması ile başlayan programa çok sayıda öğretmen, sivil toplum kuruluşu üyesi ve öğrenci katıldı. Açılış konuşmasında kısaca derneğin faaliyetlerinden bahseden Cemil Koral, katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

KAVRAMLAR ASLINI KAYBETTİ
Bedri Gencer, dinleyicilerin öğretmen ve üniversite öğrencileri olması hasebi ile ileri seviyeli bir konferans verdi. Latince, İngilizce, Fransızca ve Arapça terimlerin yoğunluklu olarak kullanıldığı konferansta modernleşmeyle birlikte gelen arızalar bir bir masaya yatırıldı. Bedri Gencer, çoğu insanın ezberden kullandığı kavramların ne anlama geldiğini, kimler tarafından, niçin üretildiğini delilleri ile ortaya koydu. Ve en önemlisi de kavramların aslını nasıl kaybettiğini ispat derecesinde izah etti.

MEDENİYET KAVRAMI
İslam Medeniyeti kavramının İslam dini kavramının yerini aldığını söyleyen Bedri Gencer, bu konuda birçok münevverin fark edemediği çok önemli bir tespit yaptı. Batı karşısında kendisini yenik hisseden bir kısım insanların medeniyet kavramına bir teselli olarak sarıldıklarını söyleyen Hoca sözlerine şöyle devam etti: “İbni Haldun’un dediği gibi mağluplar galipleri taklit ederler. Yani galiplerin ürettiği medeniyet kavramını kendimize mal etmek, Avrupa medeniyetine karşı İslam medeniyetini kullanıyoruz. Biz bu tepkisel mantıkla İslam medeniyeti kavramını kullanıyoruz.

ULUS DEVLETİ
Özellikle kapitalizmin sömürü alanında bulunan ulus devletler için medeniyet kavramı bir teselli mekanizması olarak işlemiştir. Türkiye, Mısır, Cezayir gibi ülkelerde medeniyet ulus devletin bir teselli mekanizmasıdır. Müslüman dünyanın ‘ulus devlet’ olarak kalmalarını sağlayacak ütopik bir tesellidir. Mesela Batıyı öne çıkaran nedir bilimdir, o halde Batının bilimine karşı İslam bilimini kurmalıyız gibi bir anlayışa sahip olunmuş. Bunun ucu nereye varır, İslam fiziği, İslam geometrisi vs… Bu doğru bir yaklaşım değildir. İslam sosyolojisi de boş bir kavramdır. Neden boş? Sosyoloji Batıda teolojinin halefi olmuş bir bilimdir. Şeriatın olmadığı bir toplumda toplumu gözlemleyerek bir bilgiye ulaşma metodunu ön görür. Hâlbuki İbni Haldun’a göre beşerî dünyayı düzenleyecek ilim hikmet-i ameliye yani fıkıhtır.”

TEKNOLOJİ VE İDEOLOJİ
Müslüman dünyada beşerî dünyayı düzenleyecek ilmin sosyoloji değil de Fıkıh olduğu görüşü üzerinde ciddiyetle durulması gereken çok önemli bir görüştür. Bu önemli tespiti yapan Bedri Gencer Hoca şu hatırlatmayı da yaparak sözlerini bitirdi: “Biz bugün teoloji, ideoloji gibi kavramların Batı kökenli olduğunu kelimenin yapısından anlayabiliyoruz. Ama medeniyet gibi, kültür gibi, değer gibi kavramların seküler olduğunu bilmeden kullanıyoruz. Dünya görüşü kavramı da gizli seküler bir kavramdır. Bunlar Batıda Hıristiyanlığın yozlaşmasından sonra ortaya çıkmıştır.”

13 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR