“Kültürel mirasın korunması boynumuzun borcudur”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla birliğin Ankara Kızılcahamam’da yapılan üç günlük çalıştayı...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla birliğin Ankara Kızılcahamam’da yapılan üç günlük çalıştayı tamamlandı. Programın son günündeki “Üyelerin Bulunduğu Ülkelerde ve Yurtdışında Kültür Varlıklarının Sürdürülebilir Korunma Çalıştayı” nda konuşan Başkan Karaosmanoğlu, “Kültürel mirasın korunması boynumuzun borcudur” dedi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB)’nin Ankara Kızılcahamam’da üye ülkelerin belediye başkanlarının katılımıyla üç gün süren çalıştayı tamamlandı. Programın son günündeki “Üyelerin Bulunduğu Ülkelerde ve Yurtdışında Kültür Varlıklarının Sürdürülebilir Korunma Çalıştayı”, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bildirim ve sunumlarla başlayan toplantıda birliğin 2012 yılı faaliyetleri ve 2013’te planlanan çalışmaları aktarıldı.

“KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKIYORUZ”
Toplantının açılış konuşmasını yapan ve Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ı aralarında görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek katılımlarından dolayı teşekkür eden Başkan Karaosmanoğlu, “Tarihi ve kültürel mirasın korunması, yeni nesillere aktarılması birinci önceliğimizdir. Bu eserler ortak paydamızdır. Bu engin mirasa TDBB olarak sahip çıkıyoruz. Ecdat yadigarı eserleri korumak ve çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmak boynumuzun borcudur. Böylece dünya kültürüne de büyük katkı sunmuş olacağız” ifadesini kullandı.

“ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”
Çalıştayda bir sunum yapan TİKA(Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) Başkanı Serdar Çam, her yıl belediyeler bazında Türk dünyasında takip etmeye yetişilemeyecek eserler yapıldığını ifade etti. Çam, “Ülkemizin gelmiş olduğu nokta sayesinde bulunduğumuz coğrafyadaki kardeş ülkelerimizde de önemli çalışmalar yapıyoruz. TİKA olarak TDBB ile önemli ve hayırlı çalışmalar yapıyoruz, ortak projelere imza atıyoruz. Bu çalışmalarımız aralıksız devam edecek” açıklamasını yaptı.

TDBB ORTAK BİR ÇATI OLDU
TDBB’nin faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve takdirle karşıladığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “TDBB çok önemli bir kurum, ortak bir çatıdır. Bu nedenle TDBB’nin çalışmalarını önemsiyorum, çok kıymetli buluyorum. TDBB, kısa sürede çok önemli mesafe almıştır. Dünyanın en güçlü uluslar arası örgütlerden biri haline gelmiştir, çok büyük bir potansiyeli vardır. TDBB ile kurum ve kuruluşların uluslar arası çalışmalarda iş birliği yaptığını biliyoruz, yakından takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

04 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR