Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kasım ayı ihracatı rekor seviyeye ulaştı”

Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “TİM tarafından açıklanan Kasım ayı ihracatı 13,8 milyar dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine...

BÜYÜT
Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “TİM tarafından açıklanan Kasım ayı ihracatı 13,8 milyar dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Durağan geçen 2013 yılı ihracatında Kasım ayındaki bu artış bizleri sevindirmiştir. Buna altın ihracatı da ilave edildiğinde ihracatın 14 milyar dolara ulaşabileceğini bekliyoruz” dedi.

CİDDİ BİR ARTIŞ YAŞANDI


KSO Başkanı Zeytinoğlu şu açıklamada bulundu: “Altın hariç tutulduğunda bir evvelki yıla göre ihracattaki gelişme hızı yüzde 8,8, bir evvelki aya göre ise yüzde 16,3 oldu. Altın fiyatlarının düşüyor olması nedeniyle altın dahil edildiğinde bu oran geriliyor. Buna göre bir önceki yıla göre binde 3,2 ve bir önceki aya göre yüzde 13,9 artış olmuş. Her durumda da Kasım ayında ihracatta ciddi bir artış yaşandı. Ancak ilk onbir aya göre ihracatımızın binde 3 gerilediğini görüyoruz.

HAFTALIK TATİLLER

Yılın sonuna geldik. Orta Vadeli Programda öngörülen 153,5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalamak için Aralık ayında 14 milyarın üzerinde ihracat gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ancak Avrupa ülkelerindeki yeni yıl nedeniyle bir haftalık tatilin buna engel olabileceğini de unutmamak gerekiyor. 2013 yılında ihracatta iyi bir performans sergileyemedik. Umarız 2014 yılında İran ile olabilecek ticari ilişkilerimizin etkisinin ihracatımıza olumlu yansımaları olur”

03 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR