Göçmen Börekçisi (İlker Can Dönmez): Yıl sonuna kadar 80 bayimiz olacak

Dönmez, “Yıl sonu hedefimiz 80 bayı sayısına ulaşmak” dedi. Kocaeli bir marka kenti. Yani bu zamana kadar bünyesinden birçok ticari markayı çıkarmış,...

Dönmez, “Yıl sonu hedefimiz 80 bayı sayısına ulaşmak” dedi.

Kocaeli bir marka kenti. Yani bu zamana kadar bünyesinden birçok ticari markayı çıkarmış, bu özelliği ile ülke genelinde büyük ses getirmiş bir kent. Tabi Kocaeli’nin niteliklerinden bir tanesi de sanayisinin güçlü olduğu kadar ticaretinin de güçlü olmasıdır.

Bu şehrin insanının gerçekten kafası çalışır. Boşa kürek sallamayı pek sevmez.

Yapınca adam gibi bir şeyler yapmaya özen gösterir…

 

***

Şimdi size bir başarı hikayesi anlatacağım…

Her ne kadar detaylı bir hikaye olsa da ben haliyle biraz özetleyeceğim.

Ama öyle sıradan bir hikaye değil bu. Hikayenin tam da benim aklıma yatkın bir şekli var. Hikayenin başlığı şu aslında: “Baba kurmuş, oğullar büyütmüş…”

 

***

 

Körfez merkezli bir başarı hikayesi bu.

Sadece Körfez ilçenin değil, Kocaeli’nin ve en nihayetinde ülke gündemine de gelen, alanında büyük bir başarı yakalayan Göçmen Börekçisi’nin hikayesi bu…

İşin başında İlker Can Dönmez var…

En büyük destekçisi ise kardeşi Taner Dönmez…

Yanlarında her daim duaları ile bulunan anneleri Gönül Dönmez, dayıları Mustafa Sağlam…

Tam bir aile şirketi. Fakat özelliği herkes ne yaptığını biliyor. Aile içinde en küçük bir sorun yok. Zevk sahibiler. Odalarına girerken dahi bunu hissedebiliyorsunuz.

Malum, ‘Göçmen Börekçisi’ markası yaptığı çıkışla, gazetemizin düzenlediği DORUKTAKİLER 2015 değerlendirmelerinde ‘Yılın Markası’ olmaya hak kazanmıştı. Açıkçası yerinde bir ödülmüş gibi geldi bana. Buna özellikle sevgili İlker ile yaptığım söyleşide, -aslında sohbetimiz demek lazım- daha net karar verdiğimi söylemeliyim.

Birincisi; gerek İlker ve gerekse de kardeşi Taner, Göçmen Börekçisi’nin üretim merkezine gelişimde beni çok sıcak bir şekilde karşıladılar. Hatta sıcağın ötesinde pozitif enerji diyebilirim buna.

Ve ikincisi çok ilgililer, size güven veriyorlar. Sohbet sırasında samimiyetlerini o kadar belli ediyorlar ki, zamanın nasıl geçtiğini çok fark edemiyorsunuz…

 

***

 

Dönmez kardeşlerle önce firmanın kuruluşuna gidiyoruz birlikte. Tabi o arada birçok özel sohbetimiz de oluyor. Konular birden kendiliğinden dallanıp budaklanıyor. Konu konuyu açıp dururken ne yapıp edip, bir şekilde asıl mevzumuza dönüyoruz.

Ailenin kökeni Yunanistan ve Bulgaristan göçmeni. Fakat İlker ve Taner bu kentte doğup büyümüşler. Memleketleri ise Yuvacık…

Spora bakış açıları çok olumlu. Her ikisi de futbolculuk yapmış, hatta Kocaelispor’a kadar yükselmişler.

Babaları, eski bir kasap; Mustafa Dönmez (Allah Rahmet eylesin…)

Birden sektör değişikliğine gitmeye karar veriyorlar ve kasaplıktan börekçiliğe dönüş süreci başlıyor. Sebebi ise et satışının eskisi gibi olmaması. İlk iş yeri 2004 yılında sanayiye yakın bir yerde kuruluyor. Bölge hareketli, TÜPRAŞ var, Petkim var ve bir yığın sanayi. Kısacası insan selinden satılacak böreğe elbette rağbet bulunur düşüncesi hakim.

Ustaları ise, aslında ‘Ustaların Ustası’…

Zaten bir işe eğer kadın eli değerse, hele ki o kadın anne ise, zaten hangi mesele rayında gitmez ki…

‘Bin bir güçlükle’ ikna edilen Gönül Hanım’ın elinden çıkan ürünler, kurulan ‘Göçmen Börekçisi’ adlı iş yerinde adeta kapışılır. Kapıda kuyruklar oluşur. Bu arada hemen marka tescili de yapılır. Hemen bir yıl sonra ilk bayi Derince’ye, sonra Çamlıtepe’ye derken en sonunda markanın adı Kocaeli merkeze kadar ulaşır.

Dilerseniz bundan sonrasını işin başındaki isimden, yani sevgili İlker’den dinleyelim…

“Göçmen Börekçi olarak şu anda toplam 54 bayimiz var. Artık franchise olarak daha da büyüyoruz. Özellikle İstanbul’a doğru bir yayılma dururumuz söz konusu. Göçmen Börek markasını gidebildiğimiz yere kadar götürmek istiyoruz. İstanbul’da anlaştığımız, hazırlık aşamasında olan ve görüşmeleri süren birçok franchise projemiz var. Bu şehirdeki hedefimiz yıl sonuna kadar 20 bayi sayısına ulaşmak. Genel olarak da hedefimiz 2016 sonunda 80 bayinin hizmet vermesini sağlamak…”

 

“KADIN İSTİHDAMI OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Göçmen Börekçisi’nin bir diğer özelliği de işin artık fabrikasyon yönü ile üretiminin yapılıyor olması. Bu konuda da Körfez Yarımca bölgesinde bir üretim fabrikası kuruldu. Açılışı da görkemli oldu.

İşte bu proje hakkında biraz üzerinde durmak istiyorum.

İşin en güzel tarafı şu aslında. Fabrikada tam 90 kadın çalışıyor. Yani firma kadın istihdamına yönelik büyük bir destek içinde.

Günde 3 ton ürün yapılarak belirlenen bayilere gönderiliyor. Toplam çalışan ise 130 kişiyi buluyor.

Bu da şu demek aslında. Göçmen Börekçisi, firmanın kendi mekanları, franchise olarak verilen bayileri ve fabrikası ile 750 kişiye ekmek kapısı olmuş. Haliyle aileleri ile düşünüldüğünde bu firma dolaylı da olsa yaklaşık 2 bin kişiye ekmek sağlıyor.

İlker Dönmez, istihdam konusundaki hassasiyetini de şu sözlerle özetliyor: “Franchise arttıkça başta kadınlara yönelik olmak üzere istihdam, yani iş gücü de artacak. Özellikle kadın istihdamına destek olmak bizim için olmazsa olmaz bir durum. Sektörümüz bu iş için çok elverişli…”

 

EN HIZLI BÜYÜYEN İLK 100 FİRMADAN BİRİ

Göçmen Börekçisi’nin ülke genelinde gündeme gelmesinin sebeplerinden biri de TOBB tarafından ödül. Körfez Ticaret Odası üyesi olan ve TOBB tarafından ülke genelinde yapılan değerlendirme sonrasında en hızlı büyüyen 100 şirket arasına girmeyi başaran Göçmen Börekçisi bu konudaki ödülü ile de dikkat çekmişti.

Bu durum tam manası ile yerini bulan bir ödül olmuş. Çünkü değerlendirmeler bağımsız bir elle, ABD Harvard’da yapılmış. Kısacası karışan görüşen, etkileyen kimse yok.

Sezar’ın hakkı Sezar’a bihakkım teslim edilmiş.

 

SPORDAN KOPAMIYORLAR

Ailenin ortaklarından, heyecanını herkese yansıtmasını çok iyi bilen bir isim Taner Dönmez.

Sevgili Taner de sporla hala iç içe olan bir kişilik.

Körfez Esenspor Kulübü’nün başkanı. Takımının her şeyi ile yakından ilgileniyor. Çok özverili ve şirketin yönetilmesinde İlker Can Dönmez’in en büyük destekçisi…

Kendisi olmadan pek orada işler dönmüyor gibi.

Yani dönse de eksikliği sürekli hissedilen bir tip.

 

O MUHTEŞEM PROJE!

Açıkçası burada bahsedebileceğim başka bir konu daha var.

O da ailenin babası olan merhum Mustafa Dönmez adına şirket bünyesinde kurulan vakıf.

Kurulması sadece onay bekleyen, logosu dahi hazır olan Mustafa Dönmez Vakfı hakkında sevgili İlker’in şu sözü hala aklımda:

“Bu vakıf üzerinden yapacağımız her çalışma hem işimizin zekatı hem de babamızın adının yaşatılması için bir imkan olacak. Bize değer katacak.”

Bu ifadeyi çok özel bulduğumu söylemeliyim.

Ve bu Vakıf projesini daha sonra daha detaylıca değerlendireceğimizi söyleyerek, sohbetimizi nihayetlendiriyoruz…

Kısacası en başta ifade ettiğim “Baba kurmuş, oğullar büyütmüş” sözü ile, merhum Mustafa Dönmez ile başladığımız bu söyleşimizi, yine merhum Mustafa Dönmez adına kurulan Vakıf projesi ile sonlandırdık.

Açıkçası keşifli bir sohbet oldu. Hem sevgili İlker’e, hem kardeşi sevgili Taner’e ve Göçmen Börek’in belki de gizli mimarı anneleri Gönül Hanım’a teşekkür ederek yanlarından ayrılıyorum…

 

Göçmen Börekçisi’nin Yönetim Kurulu Başkanı İlker Can Dönmez’in kurumdaki en büyük destekçisi kardeşi Taner Dönmez.

go2-002.jpg

 

Ailenin annesi Gönül Hanım, aslında Göçmen Böreği projesinin gizli mimarı.

go3-002.jpg

 

İlker Can Dönmez, Göçmen Börekçisi markasını, ülke geneline yaymak istediklerini söyledi.

go1-002.jpg

13 Ocak 2016 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

erol demirbek - başarılarınızın devamı dileğiyle , tebrikler.

Yanıtla . 0Beğen 13 Ocak 15:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR