İşsizlik azalırsa, facialar biter

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Bahri Odabaş, Karaman Ermenek’te yaşanan maden kazası ile ilgili bir basın açıklaması yaptı....

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSİAD) Başkanı Bahri Odabaş, Karaman Ermenek’te yaşanan maden kazası ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Olaya farklı bir açıdan bakan Odabaş, maden faciasının ortak noktasının işsizlik olduğunu ve insanların başka çareleri olmadığı için ölüm riskine girmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

 

“ENGELLEMELER VAR”

Geride kalan 10 yıllık sürede dernek olarak işsizliğin çözümüne yönelik birçok özel proje ürettiklerini dile getiren Bahri Odabaş, “Milyonlarca köylümüze ve işsizimize iş imkanı sağlayacak projelerimiz var. Bunlar siyasetçiler tarafından engelleniyor. Bunu her türlü risk ve engellemelere rağmen açıkladık” diye konuştuk.

 

PROJELERİNİ ANLATTI

Son olarak fındık projesini hayata geçirdiklerini belirten Odabaş, şöyle konuştu: “Engellere rağmen 5 yıllık gecikmeyle olsa da bu projemizi uygulamaya aldık. Çalışmamız ile fındık üreticisinin yüzü 50 yıl sonra ilk kez güldü. Geçen yıl 6 TL olan fındık fiyatı bu sene 14 TL’ye yükseldi. Yani 2 ton fındık üreten köylü, bir aylık çalışma sonunda 28 bin TL para kazanıyor. Tarım ve hayvancılıktan gelecek kazanç ise ayrı. Şehirde kira, ısınma, sebze ve meyveye ödeyeceği paralar da cebinde kalacak.”

 

SORUMLULARI AÇIKLADI

Köyünde böyle bir kazanca sahip olan kişilerin asgari ücretle çalışmak için şehre göç etmeyeceğini dile getiren Odabaş, “Bu ve benzeri projelerle işsizliğin üzerine gidilirse insanlar maden ocaklarında ölmez. Ayrıca doğal ve organik tarım ve hayvancılık, geri dönüşümlü entegre üretim projemiz Türkiye’nin her yerinde uygulanabilecek çalışmalar. 20 dönüm arazisi olan aileler ayda 3 bin TL para kazanabilir. Bu nedenle yaşanan facialardaki ölümlerin ana sorumlusu, işsizliğin azalmasına yönelik projelerimizi engelleyen cumhurbaşkanı, başbakan, Bakan Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’tir” diye konuştu.

03 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

sadettin - o mazlumların ahı akp yi yerle bir eder inşaallah.

Yanıtla . 0Beğen 03 Kasım 13:54
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR