Gezi Parkı protestosuna İzmit halkından destek

İstanbul Taksim Gezi Parkı’nın yıkımı ve ağaçların sökülmesiyle ilgili günlerdir yaşanan olaylara tepki göstermek amacıyla sosyal sitelerde haberleşer...

BÜYÜT

İstanbul Taksim Gezi Parkı’nın yıkımı ve ağaçların sökülmesiyle ilgili günlerdir yaşanan olaylara tepki göstermek amacıyla sosyal sitelerde haberleşerek, Cumhuriyet Parkı’nda toplanıldı. Bazı eylemci şahısların açmış olduğu medyaya hakaret dövizi, basın mensuplarının tepki göstererek alandan ayrılmasına neden oldu.

010620131132247003169_4.jpg

İstanbul Taksim Gezi Parkı'nın yıkımı ve ağaçların sökülmesiyle ilgili eylemlere polisin müdahalesi üzerine, sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen vatandaşlar yurdun pek çok yerinde toplu tepki gösterdi. Kocaeli’nde de polisin müdahalesine tepki, eylemcilere destek amacıyla vatandaşlar İzmit İlçe merkezinde bulunan Cumhuriyet Parkı'nda saat 18.30'dan itibaren toplanmaya başladı. Saat19:30’a kadar alanda yaklaşık 800 kişi bir araya geldi. Polisin gezi parkında yaptığı müdahale ile ilgili birçok pankartın taşındığı protesto gösterisi sırasında sık sık 'Hükümet istifa' sloganları da atıldı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
Protesto sırasında İstanbul'daki gelişmeler adım adım izlendi. 6'ncı İdare Mahkemesi'nin Taksim Topçu Kışlası projesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdiğinin duyurulması alkışlarla karşılandı. Gurup adına basın açıklamasında bulunan Kocaeli Mimarlar Odası Şune Başkanı Yalçın Ergen rant uğruna taksim Gezi Parkının doğal dokusunun bozularak AVM’ler rezidanslar yapılmasına meslek odaları ve vatandaşlar olarak karşı olduklarını ve sessiz kalmayacaklarını belirterek “taksimde Gezi Parkının korunması için bir araya gelen Vatandaşlar gaz ve cop şiddetine maruz kalmıştır. Pek çok vatandaşımız yaralı ve ağır yaralı olarak hastaneye gitmiştir” dedi

BİZLERDE BURDAN DESTEK VERİYORUZ
Taksim Gezi Parkına Kocaelililer olarak sahip çıkacaklarını dile getiren Ergen “oradaki tescilli her bir ağacın bizim aldığımız her bir nefesle eşdeğer olduğunu, çocuklarımıza bırakacağımız miraslarımıza faşist düzenin engel olamayacağını tüm vatandaşlarımıza duyurmak için burada toplandık. Orda mücadele eden arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bizlerde buradan size destek veriyor, gezi parkının korunması için tek yürek oluyoruz. Ormanımıza, parkımıza, tarihimize, Cumhuriyetin tüm miraslarına dokunmayın, çünkü bizler buna son nefesimize kadar direneceğiz” şeklinde konuştu.

010620131132247003169_6.jpg

BASIN MENSUPLARI ALANI TERK ETTİ
Oturma eylemi yapan guruptan bazıları ellerine aldıkları “yavşak medya” dövizleri üzerine alanda görev yapan gazeteciler genelleme yapıldığını ve hakarete varan sözlerin yazıldığını belirterek pankartın kaldırılmasını istedi. Ancak yazdıkları dövizleri eylemcilerin indirmemesi üzerine basın mensupları eylemcileri protesto ederek alandan ayrıldı.

Taksim Gezi Parkı'ndaki çalışmalara tepki gösteren ve İzmit Cumhuriyet parkı'nda saatler süren eylem yapan halka, AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı'na yürümek isteyince polis müdahale etti.

Barikat kuran, polise taş ve alkol şişeleriyle saldıran grup güçlükle dağıtıldı. Polisin sıktığı tazyikli su ve attığı gaz bombasından bazı basın mensupları da etkilendi. Polis olaylarda bazı göstericileri gözaltına aldı. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla toplanan ve çoğunluğu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu yaklaşık bin kişilik grup,önce akşam satlerinde parkta eylem yaptı daha sonra aynı yerde saat 01.00 sıralarında bir araya geldi.

Cumhuriyet Parkı'nda yapılan eylemin ardından dağılmayan grup, Alemdar Caddesi'nden Yürüyüş Yolu'nu kullanarak Perşembe Pazarı'nda bulunan AK Parti İl Başkanlığı'na doğru yürüyüşe geçti. Slogan atan grup, bazı işyelerinin camlarını kırdı, yol üzerinde kurulan stantları devirdi. Eylemci grubun önü, Anıtpark Yerleşkesi önünde polisi ekipleri tarafından kesildi. Polis ekipleri, uyarının ardından gruba gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Eylemci grup ise çöp konteynerleri ve buldukları malzemeler ile barikat kurudu. Taş ve alkol şişeleriyle polise saldıran eylemciler çevreye de zarar verdi.

010620131132247003169_5.jpg

Polisin müdahalesi ile dağılan grup tekrar Cumhuriyet Parkı'nda toplandı. Polis burada da gaz bombaları ve tazyikli suyla grubu dağıttı. Ara sokaklara dağılan eylemciler ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Polis ekipleri bazı eylemcileri gözaltına aldı. Polisin sıktığı tazyikli su ve attığı gaz bombalarından bazı basın mensupları da etkilendi. İki basın mensubu hastaneye kaldırıldı.

01 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR