İSU içmesuyu fiziki kaçakları için yeraltını dinliyor

İl genelinde gece 24:00 den sonra yapılan taramalarda son 8 ayda toplam 283 litre/sn olmak üzere günlük 24,5 bin m3 gibi önemli oranda kayıp su tespi...

İl genelinde gece 24:00 den sonra yapılan taramalarda son 8 ayda toplam 283 litre/sn olmak üzere günlük 24,5 bin m3 gibi önemli oranda kayıp su tespit edildi.

 

GECE 24’DEN SABAHA KADAR ÇALIŞMA

Son iki yıldır bölgemizi de etkisi altına alan kuraklık ile birlikte suyun önemi daha da ön plana çıktı. İSU Genel Müdürlüğü son 10 yıldır yaptığı yatırımlarla içmesuyu kaynaklarını artırdığı gibi kayıp kaçak oranını da yüzde 30 seviyesine geriletti.  İçmesuyundaki kayıp kaçak oranını dünya standartlarına indirmek için çalışmalarını sürdüren Kurum, içmesuyu şebekesindeki fiziki kaçaklar için trafik ve gürültünün az olduğu gece 24:00 den sonra yer altı tarama çalışmaları yapıyor.

 

GÜNLÜK 24,5 BİN M3 KAÇAK SU TESPİT EDİLDİ

İl genelindeki 12 şubede bulunan akustik yer mikrofonu cihazları ile oluşturulan ekipler sabaha kadar cadde ve sokakları bir bir gezerek akustik yer mikrofonları ile yeraltını dinliyor. Ekipler tarafından 12 ilçede son 8 ayda yapılan taramalarda toplam 1162 adet fiziki kaçak tespit edildi. Bu fiziki  kaçaklar ile günlük 24,5 bin m3 suyun yeraltına gitmesi engellendi. Çeşitli nedenler ile oluşan fiziki kaçaklar tespit edilerek  boya ile işaretleniyor. Bulunan kaçaklar da ekipler tarafından gündüz çalışma yapılarak arıza gideriliyor ve su kaybının önüne geçiliyor.

 

RÖGAR VE MENHOLLERDE TARAMA

İSU içmesuyu ekipleri ayrıca, yeryüzüne çıkmayan fiziki kaçakların önemli oranda yansıdığı kanalizasyon rögarları ile Türk Telekom’a ait rögarları da tek tek kontrol ediyor. Rögar ve menhollerde temiz su bulunması halinde kaçak belirlenerek müdahale ediliyor. Bu taramalarda da önemli oranda kaçak tespit edilerek su kaybının önüne geçildi.

07 Eylül 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR