KESK’TEN GREVE DAVET!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri haklarını aramak için yarın tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de grev yapacaklar. Ayrı...

BÜYÜT

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri haklarını aramak için yarın tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de grev yapacaklar. Ayrıca yarın 12.30’da Merkez Bankası önünde toplanarak Yürüyüş Yolu’nda Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüyecekler

Dün gazetemizi gelen ESM Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Yener Çalışkan, Büro Emekçileri Sendikası (BES) Şube Başkanı Akın Şişman, Yapı Yol Sen Şube Başkanı Selahattin Pehlevan kamu çalışanlarının haklarını alabilmek için tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de 23 Mayıs Çarşamba günü (yarın) grev yapacaklarını söylediler ve taleplerini şu şekilde sıraladılar.
“Açlık sınırının 1.050TL, yoksulluk sınırının 3.200 TL civarında olduğu koşulları; elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt gibi temel tüketim maddelerine her gün gelen fahiş zamları ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) çarpıtılmış enflasyon rakamlarını değil halkın gerçek enflasyonunu dikkate aldığımızda:
ASGARİ TALEPLERİMİZ
• 4 kişilik bir aile için Ocak 2012 tarihi itibariyle kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç 2.145 TL’ye çıkmasını, bu çerçevede tüm kamu emekçilerinin maaşlarına %30 zam yapılmasını, 2012 için bu düzenleme yapılırsa, 2013 yılı için gerçekleşen enflasyon+ büyüme+ refah payı kadar ücret artışı talep ediyoruz.
• Yan ödeme, döner sermaye v.b. gibi her ne ad altında olursa olsun aldığımız tüm ek ödemelerin teme ücrete eklenerek, emekli aylığımıza yansıtılmasını talep ediyoruz.
• İkramiye almayan her kamu emekçisi için 1.’nci ve 7.’nci aylarda olmak üzere, temel ücret olan 2.145 TL tutarında iki ikramiye ödenmesini telep ediyoruz.
• TÜİK Madde Fiyat İstatistiklerine göre, Ocak 2012 itibariyle ortalama kira bedeli olan 550 TL kira yardımı, 257 TL aile yardımı, günlük 9 TL yiyecek yardımı, temel ücretin iki katı tutarında (4.292 TL) evlenme yardımı, 2.145 TL doğum yardımı, temel ücretin iki katı tutarında doğal afet yardımı, teme ücretin 3 katı (6.435) tutarında ölüm yardımı ödenmesini talep ediyoruz.
• Tüm kamu emekçilerine ücretsiz servis hizmeti verilmesini, ücretsiz servis hizmeti sağlanmayan yerlerde kamu emekçilerinin belediye otobüslerinden ücretsiz yararlandırılmasını, servis tahsis edilmeyen, ya da belediye araçlarından ücretsiz yararlanma olanağı olmayan yerlerde yol ücreti ödenmesini talep ediyoruz.
• 0-6 yaş grubu çocuklar için en az 50 çalışanın bulunduğu iş yerlerinde ve 50’den az çalışanın bulunduğu işyerleri için çalışma alanına yakın, ücretsiz olarak ortak bebek bakım üniteleri ve kreşler açılmasını talep ediyoruz.
• Ek ödemeleri düzenleyen 666 sayılı KHK ile yaratılan ücret adaletsizliği ve mağduriyetlerin giderilerek, göstermelik olarak değil, gerçekten eşit işe eşit ücret uygulamasının hayata geçirilmesini, ek ödemelerden yararlanamayan emeklilere telafi ücreti ödenmesini talep ediyoruz.
• Kadın kamu emekçilerine; başta görevde yükselme ve unvan değişikliklerinde olmak üzere çalışma yaşamında uygulanan negatif ayrımcılığa, baskı ve şiddete son verilmesini talep ediyoruz.
• İdarenin sendikalar ve üyeleri üzerinde çeşitli yöntemlerle uyguladığı baskıların son bulmasını, özgür örgütlenme ortamının sağlanmasını talep ediyoruz.
• Atama, nakil, terfi işlerinin demokratik, şeffaf ve objektif ölçütlere uygun gerçekleştirilmesini talep ediyoruz.
• Kamuda sözleşmeli, taşeron v.b. farklı statülerdeki güvencesiz çalışmaya son verilmesini ve tüm çalışanların iş güvencesine kavuşturularak kadrolu istihdam edilmesini talep ediyoruz.
• Evrensel değerlerle uyumlu, çalışma yaşamını demokratikleştirecek, toplumsal barışı sağlayacak, özgürlükçü ve demokratik bir anayasanın hazırlanmasını talep ediyoruz.
• Kamu emekçilerine siyaset yapma yasağının kaldırılmasını talep ediyoruz.

21 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR