Ambulans 5 dakika 17 saniyede olay yerinde oldu

Sağlık Bakanlığı Ambulans Servisi Başhekimliği’nin tanıtımı yapıldı. Merkezin özelliklerinin ve sorunlarının anlatıldığı toplantı sonunda basın mensup...

BÜYÜT

Sağlık Bakanlığı Ambulans Servisi Başhekimliği’nin tanıtımı yapıldı. Merkezin özelliklerinin ve sorunlarının anlatıldığı toplantı sonunda basın mensuplarının da dahil olduğu bir tatbikat gerçekleştirildi. Basın mensuplarının çağırdığı ambulans 5 dakika 17 saniyede olay yerinde oldu
Sağlık Bakanlığı Ambulans Servisi Başhekimliği’nin tanıtımı yapıldığı toplantıda merkezin özellikleri ve sorunları anlatıldı. Toplantı sonunda basın mensuplarının da dahil olduğu bir tatbikat gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Valisi Ercan Topaca, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık ve İzmit Kaymakamı Sabit Kaya katıldı.

ŞEHİR MERKEZİ 3-5 DAKİKA
Vali Ercan Topaca “Biz bu konuda biraz iddialıyız. Özellikler kent merkezlerinde bulunan vakalara 3-5 dakika arasında müdahale şansı buluyoruz. Maksimum 40 dakikada en sıkıntılı bölgelere ulaşmış oluyoruz. Çıkan araçlar saniye hatta salise olarak kayıt altına alınıyor. Bu kayıtlardan ambulansın kaç dakika içinde hazır olduğu, kaç dakikada ihbarın geldiği yere ulaştığı ve ne kadar sürede müdahale edilip hareket ettiği kayıt altında tutuluyor. Şu an itibariyle 19 istasyonda 27 ambulans hizmet veriyor. 1 adet motor ambulansımız, bir adette üst bölgelere ulaşmak için kar kızaklı ambulansımız bulunuyor” dedi.

BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ
En büyük sorunlarının asılsız ve gereksiz ihbarlar olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanlığı Ambulans Servisi Başhekimi Dr Osman Karaca, “6 ayda 30 bin 306 vakaya müdahale ettik. Gece gündüz 24 saat hizmet veren ekiplerimize çok teşekkür ediyorum. 19 istasyonda bulunan 11 tane hekimli , 8 tane bütün vakalara müdahale etme yetkisi bulunan üniversite mezunu sağlık personelinin bulunduğu 27 ambulans ilimizin çeşitli bölgelerinde yer alıyor. Özel durumlarda Büyükşehir Belediyesiyle ortak hareket ediyoruz.

24 SAAT İŞBAŞINDA
Sağlık Bakanlığı Ambulans Servisi Başhekimliği’nde 30 kişi 7’şer kişi halinde 24 saat hizmet veriyor. İlimizde bulunan kamu ve özel ambulanslar buradan verilen talimata uymak zorunda. Kocaeli Üniversitesi ABD ile yapılan anlaşma ve ortak çalışmamız doğrultusunda riskli gebeliklerde hiçbir kayıp vermedik. Biliyoruz ki anne ölümleri bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösterir. Geçen temmuz ayından değerlendirdiğimizde 43 riskli gebelik ile karşılaştık ve hiç kayıp vermedik. Hatta 1 buçuk yıldır hiçbir riskli gebelikte anne kaybetmedik.” dedi

İKİ BÜYÜK SORUNUMUZ VAR
Yıl sonuna kadar tahmini müdahale edeceğimiz vaka sayısı 58 bin 750 kişi civarında. Gelen ihbarların ilk 10 dakikasında yüzde 76’sına ulaşmış bulunuyoruz. İlk 20 dakikasında yüzde 92’sine, ilk yarım saatte ise tamamına yakınına ulaşıyoruz. İki büyük sorunumuz var asılsız ve gereksiz ihbarlar, yol vermeyen sürücüler. Asılsız ve gereksiz ihbar yapanlardan ricamız çok daha acil müdahale edilmesi gereken bir hasta olduğunu düşünsünler ve ona göre hareket etsinler. Yol vermeyen sürücüler ise kendi yakınları olduğunu düşünerek ona göre hareket etsinler” şeklinde konuştu.

13 YENİ İSTASYON
Yeni istasyon projelerinden bahseden Dr. Karaca, “Ambulanslarımız gelen ihbarlar doğrultusunda adrese en yakın istasyondan yönlendiriliyor. Hizmetlerimizin kalitesini arttırmak adına ilimizde 13 yeni istasyon kurulacak. Başiskele’de 2, Çayırova’da 2, Darıca’da 2, Derince’de 1, Dilovası’nda 1, Gölcük’te 1, Kartepe’de 2, Gebze’de 1 ve merkezde 1 tane olmak üzere açacağımız istasyonlarla istasyon sayımızı 32’ye çıkarmayı planlıyoruz. Yapılacak yeni istasyonların yerleri 50 bin kişinin bulunması, ulaşım yoğunluğu ve acil durumların sıklığı hesaplanarak belirlenecek.” dedi.

5 DAKİKA 17 SANİYEDE OLAY YERİNDE
Tanıtım toplantısından sonra bir gurup basın mensubu tatbikat gereği daha önceden belirlenmeyen bir adresten 112 acil servise telefon edecekti. Hacı Hızır Mahallesi Mantar Çeşme Sokak No:23 adresini seçen basın mensupları hasta yakınıymış gibi ihbarda bulundu. Bilal Aydöner isimli muhabir arkadaşımızın şeker hastası olduğunu için şuuru kapalı olduğu ve kriz nedeniyle çenesinin kilitlendiği söylendi. Saat 10.29’da 112’ye yapılan ihbarı değerlendiren komuta merkezi olay yerine en yakın 1 Nolu Komuta Merkezi olan Kocaeli Devlet Hastanesinden ambulans gönderdi. Ambulans olay yerine geldiğinde saat 10.35’i gösteriyordu. Yani ambulansın komuta merkezinden olay yerine gelmesi 5 dakika 17 saniye sürdü. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, hastaya ilk müdahaleyi gerçekleştirirken basın mensupları olayın tatbikattan ibaret olduğunu belirtti ve ambulansla birlikte Sağlık Bakanlığı Ambulans Servisi Başhekimliği’ne geldi.

05 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR