Dilovası Arıtma Tesisi’nde fore kazık çalışması yapılıyor

İki yılda işletmeye alınması hedeflenen arıtma tesisinin fore kazık ile temel güçlendirme ve perde beton çalışmaları yapılıyor.   DİLOVASI VE GEBZE’N...

BÜYÜT

İki yılda işletmeye alınması hedeflenen arıtma tesisinin fore kazık ile temel güçlendirme ve perde beton çalışmaları yapılıyor.

 

DİLOVASI VE GEBZE’NİN KUZEYİNİN ATIKSULARI ARITILACAK

Çevrenin ve insan sağlığının korunmasına büyük önem veren İSU Genel Müdürlüğü, Dilovası ilçesinin tamamı ile Gebze’nin kuzey bölgesinde yer alan Yenikent (Mutlukent), Gaziler, İnönü, Arapçeşme, Sultan Orhan, Kirazpınar mahalleleri ile eski Tavşanlı ve Pelitli köylerinin tamamının atıksularını arıtmak için Dilderesi’nin taşkın yatağı içerisindeki  Dilovası ile Tavşanlı bölgeleri arasında 48.000 m2 alan üzerinde arıtma tesisi inşa ediyor.

 

FORE KAZIK ÇALIŞMALARI

Kurumun, azot fosfor giderimi yapan 5. ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olacak Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin geçtiğimiz yıl başlanan  inşaat çalışmalarında hafriyat ve temel kazısının ardından zemin güçlendirilmesi için özel makinelerle zemine fore kazık çalışmaları  yapılıyor. Her biri 18 metre uzunluğunda olacak ve proje kapsamında toplam 928 adet fore kazığın çakılacağı çalışmalarda şimdiye kadar 200 adet fore kazık tamamlandı. İdari bina ile istinat duvarlarının betonarme çalışmaları da devam ediyor.

 

İLERİ FOSFOR GİDERİMİ/40 BİN M3/GÜN KAPASİTELİ

Bölgedeki evsel atıksular için toplayıcı ve kollektör hatları ile 2 adet terfi merkezinin de yapılacağı Dilovası Atıksu Arıtma Tesisi, 40 bin m3/gün olarak inşa edilecek. İleri azot ve fosfor giderimi yapacak tesis, uzun havalandırmalı ve aktif çamur sistemine uygun olacak. Tesiste ayrıca, arıtılacak atıksuların sanayi kuruluşlarında kullanma ve soğutma suyu olarak kullanılması için de 40 bin m3/gün kapasiteli grisu ünitesi yapılacak. Ultraviyole ışınları ile ikinci defa arıtılacak olan atıksuların sanayi kuruluşlarında kullanılması ile geri kazanımı da sağlanacak. 

 

DİLDERESİ’NDE 814 METRE ISLAH

Arıtma tesisi, Dilderesi’nin menba yatağı içerisinde inşa edildiği için derede 814 metre uzunluğunda ıslah çalışması da yapılacak. Bölgenin altyapı ve atıksu problemlerini çözecek olan Dilovası Arıtma Tesisi’nin inşaatı iki yıl sürecek. Proje, 45 milyon TL’ye mal olacak.

24 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR