Komşuya 350 milyon Euro’luk yatırım

1994'ten beri Adapazarı'nda üretim yapan marka, yeni model için 350 milyon Euro yatırım yaparak yıllık üretim kapasitesini 150 binden 280 bine çıkard...

1994'ten beri Adapazarı'nda üretim yapan marka, yeni model için 350 milyon Euro yatırım yaparak yıllık üretim kapasitesini 150 binden 280 bine çıkardı. Şimdilik C-HR Concept adıyla tanıtılan model Türkiye'de imal edilen ilk hibrit otomobil olacak. Toyota, Türkiye'nin ilk hibrit otomobilini üretecek. Henüz model adı belirlenmemiş olan C segmenti crossover otomobilin yarısı fosil yakıtlı yarısı da hibrit teknoloji ile çalışan motorla üretilecek. Toyota Motor Avrupa Başkanı Johan Van Zyl, ilk aracın 2016 yılı sonunda banttan ineceğini söyledi. Corolla ve Verso modelleri üretilen Adapazarı'nda yeni modelle birlikte ihracat oranını yüzde 90'a çıkaracak.

 

53 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLECEK

Toplamda 53 ülkeye ihraç edileceği bilgisini veren Zyl, Japonya'nın bu ülkeler arasında olup olmadığı konusunda bilgi vermekten kaçındı. Yeni model, ilk kez konsept haliyle Frankfurt Fuarı'nda sergilenmişti. Seri üretim haliyle marttaki Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak araç için Adapazarı'ndaki fabrikaya Japonya'nın dışında ilk defa Toyota'nın yeni global platformu (TNGA) kurulacak.

 

1.000 İLAVE İSTİHDAM

Toyota Otomotiv Sanayii Türkiye Genel Müdür ve CEO'su Hiroshi Kato, yeni model için 1.000 kişiyi daha işe aldıklarını belirterek halen yeni işe aldıkları elemanları yetiştirmeye başladıklarını söyledi. Türkiye'de üçüncü bir model üretmekten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Kato sözlerine şu şekilde devam etti: “Yeni modelimiz, çalışanlarımızın, Türkiye'deki ve Avrupa'daki yan sanayimizin ve aslında Türkiye'nin gurur kaynağı olacaktır. Bu gurur, bizi gelecek başarılar konusunda daha da cesaretlendirecektir. Tüm enerjimizle çalışarak, mücadelemizi sürdüreceğiz, Sakarya'ya ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

12 Şubat 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR