Vali Topaca; “Bu yıl hedefimiz 100 bin ziyaretçi”

İstihdam kaynakları, nitelikli işgücü ve kamu kurumlarını bir araya getirecek olan DOMİF’13 basın toplantısında söz alan Vali Ercan Topaca, “Bu yıl ki...

BÜYÜT

İstihdam kaynakları, nitelikli işgücü ve kamu kurumlarını bir araya getirecek olan DOMİF’13 basın toplantısında söz alan Vali Ercan Topaca, “Bu yıl ki hedefimiz 100 bin ziyaretçiye ulaşmak” dedi

Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, İŞKUR İl Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası ile MARKA işbirliğinde düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel fuarı DOMİF’13 (Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı) kahvaltılı basın toplantısı dün Ramada Otel’de gerçekleştirildi. İstihdam kaynakları, nitelikli işgücü ve kamu kurumlarını bir araya getirecek olan DOMİF’13’ün bu yılki hedeflerinden, amaçlarından bahsedildiği toplantıda Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Vali Yardımcısı Dağıstan Kılçarslan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı İbrahim Keleş, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli yer aldı.

FUARIN TEMASI BİLİŞİM
Bölgesel anlamda bu yıl üçüncüsünün gerçekleştirileceği DOMİF’13, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Alanı’nda 23 Mayıs Perşembe günü itibariyle saat 11.00’de açılıyor. Türkiye’nin tek bölgesel istihdam fuarı olma özelliğini taşıyan DOMİF; Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinin önemli kurum ve kuruluşlarının katılımıyla istihdama katkıda bulunmak ve kalifiyeli eleman ihtiyacını karşılamak için işverenlerle nitelikli işsizleri buluşturacak. DOMİF’in bu yılki teması ise bilişim.

ULUSAL FUAR ÖZELLİĞİ
Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Öztekin Kaşukçi, fuar ile ilgili birçok ille görüştüğünü belirterek, “Birçok il bu bölgesel fuarı yapmaya çalışıp da başarılı olamadı. Nedeni ise illerin birbiriyle koordineli olamaması. Bu fuar bence ödüle layık bir fuardır. Bizim için bu büyük ödül de herkesin bu fuardan faydalı şekilde faydalanmasıdır. Bu sene fuarımız ulusal fuar olma özelliğine kavuştu. Seneye ise biraz daha farklılaştırarak istihdamın tüm unsurlarını bu fuara toplayacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

13 YILLIK BİR ETKİNLİK
Ardından söz alan Vali Topaca ise ilimizde insan kaynağı, şirketler, işadamları ve eğitimli insan kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Bu fuar ile bu kaynakları buluşturarak onları anlaştırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllardan itibaren ise bu etkinliği üniversite tanıtım günleriyle bir araya getirerek daha güçlü yapı oluşturmaya çalışacağız. Tam 13 yıldır süre gelen bir etkinlik. Bölgesel bir nitelik kazandırmaya çalışıyoruz. Hedef kitlemiz ise daha çok bölgedeki işyerlerinin temsilcileri, üniversite öğrencileri, mezun kursiyerler, İŞKUR’un kayıtlı işsizleri, lise son öğrencileri ve iş değiştirme isteği olanlar” şeklinde konuştu.

HEDEF YÜKSELDİ
Fuarla ilgili istatistiki bilgilere de yer veren Topaca, “Geçen yıl fuara 2 yüz firma katıldı. 236 stant açıldı. 6 bin 129 ziyaret oldu. Açık iş sayısı bin 100, işe yerleştirilen ise 4 yüz 50 kişi oldu. Staj başvurusu ise 3 yüz 56 iken konferanslara katılım sayısı bin 509’du. İstihdam sayısı da 6 bin 900’dü. Bu yıl ki hedefimiz ise 200 civarında yeni firma, 2 yüz 53 adet stant, yüz bin ziyaretçi, 4 bin açık iş sayısı, 800 istihdam edilecek kişi sayısı, 500 staj başvurusu. Konferanslara katılım 2 bin kişi, firmalara bırakılacak cv sayısı 20 bin. Haziran 14’e kadar da 14 bin kişiyi istihdam ettirmeyi planlıyoruz. İlimizin kazançlı olacağı etkinlik olacaktır” dedi.
HABER: Seda DEMİRAL

21 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR