Mustada Aydın: Müdahale başarısı için afet eğitimi şart

Kocaeli AFAD, Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında 3 işletme ve 2 eğitim kurumunda afet bilinci eğitimi vererek tatbikatlar gerçekleştirdi.   Afet...

Kocaeli AFAD, Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında 3 işletme ve 2 eğitim kurumunda afet bilinci eğitimi vererek tatbikatlar gerçekleştirdi.

 

Afete Hazır İşyeri Projesinin kapsamında İl AFAD Müdürlüğü, İzmit ABM Mühendislik AŞ. den 35, Dilovası Altıntel Liman AŞ. den 26, Medikal Park Hastanesinden 60 çalışana afet bilinci, arama kurtarma, ilk 72 saat, sedye ile yaralı taşıma, ip ve düğüm eğitimleri verdi. Ayrıca uygulamalı yangın tatbikatları yaptırdı.

 Afete hazır eğitim kurumu bağlamında ise Alikahya Fatih Ortaokulunda 723 öğrenciye afet bilinci eğitimi yanında tahliye tatbikatı yaptırılırken, Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde 60 personele yangın ve tahliye tatbikatı konusunda farkındalık kazandırıldı.

 

Afet müdahalesi için eğitim şart

Nisan ayının ilk haftasında 5 ayrı yerde 904 kişiye ulaşılmış olmanın sevincini yaşadıklarını vurgulayan Kocaeli AFAD Müdahale Müdürü Mustafa Aydın, eğitim ve tatbikatların önemine değindi. Afet ve acil durum müdahalesinde bilinç düzeyinin can kurtarmaya direkt etki ettiğini, felaketle yüzleşmeden önce eğitim donanımının hem kurtaran, hem de kurtarılan açısından elzem olduğunu dile getiren Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: "Afet ve acil durumlarda ilk 72 saat çok önemlidir. Dünya standartları, ilk 72 saatte afetzedelerin kendi kendine yeterliliğini öngörmektedir. 3 gün boyunca kurtarma görevlilerinin kendilerine erişemeyecekleri ihtimal dahilindedir. Bu nedenle afet anına hazırlıklı olmak için eğitim şarttır. Tüm vatandaşlarımız, afet çantası hazırlığı ve aile afet planlaması gibi konularda bilinçlenme ihtiyaçları olduğuna inanarak eğitim talebinde bulunması büyük önem taşımaktadır." dedi. 

12 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR