Gölcük yağlı güreşleri de tehlikede!..

Tabii ilk kısılan bütçe de her zamanki gibi spor, sanat ve kültür faaliyetleri oluyor. Kartepe ve Kandıra’dan sonra gözler Gölcük’te..   FESTİVAL V...

Tabii ilk kısılan bütçe de her zamanki gibi spor, sanat ve kültür faaliyetleri oluyor. Kartepe ve Kandıra’dan sonra gözler Gölcük’te..

 

FESTİVAL VE GÜREŞLER ART ARDA İPTAL EDİLİYOR

Kartepe’de yapılacak iki festivalle birlikte bunların içerisinde yer alan yağlı güreşler de iptal edilirken, özellikle Efsane pehlivanımız Hergeleci İbrahim adına düzenlenen güreşlerin iptali tepki yarattı. Tarihi Kandıra namazgah güreşleri de daha önce iptal edilmişti. Şimdi de Gölcük güreşlerinin iptali söz konusu oldu. “Sporun ve sporcunun dostu belediye başkanı olarak lanse edilen Mehmet Ellibeş ‘in de organizasyona soğuk baktığı belirtiliyor.

 

DOĞAN, İZMİT BELEDİYE GÜREŞLERİNİ İPTAL ETMİYOR

Rahvan’dan, yüzmeye kadar bir çok spor branşına tam destek veren Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in, Gölcük yağlı güreşlerini iptal etmeyi düşünmesi bile tepki gördü. Maliyeti 50 bin lirayı bulan güreşlere için Ellibeş bütçe yüksekliği nedeniyle sıcak bakmıyor. Bu arada Nevzat Doğan tarafından düzenlenen ve ilk kez Sefa Sirmen’in başlattığı Doğu Kışla Paşa güreşleri ise bu yıl da Eylül ayında aksatılmadan yapılacak.

 

3-5 KURUŞ YOLLUK İÇİN, ŞEHİTLER BAHANE EDİLİYOR

Kurallara göre, yağlı pehlivan güreşlerini düzenleyen belediyeler ağalık görevini de üstleniyor. Ağalar görev alıyor ama bunlara belediyeler destek veriyor. Bir güreş organizasyonu 50 bin lirayı buluyor. Vatandaşlar ise güreşlere gerçekten yoğun ilgi gösterirken, ata sporu da yaşatılmış oluyor. Pehlivanlara ise 3-5 kuruş yolluk paraları veriliyor, tabii kalabalık davetli pehlivan olursa rakam 50 bin lirayı buluyor.

 

ŞİKE, DOPİNG SÖYLENTİLERİ DE GERİ ADIM ATTIRIYOR

Tabii, güreşlerin ertelenmesinin bir sebebi de, pehlivanlar arasındaki dağınık görüntü oluyor. Pehlivanların birbiri ile çekişmesi, istenmeyen olayların yaşanması, hatta silahların patlaması, kentimizin yağlı güreşte geride kalmasına sebep oluyor. Bazı pehlivanların diskoteklerden çıkmaması, olaylara karışması, güreşlerde şike ve doping yapıldığını ortaya çıkması da organizatörleri geri adım attırıyor. Sonuç: Kırkpınar’da ‘Baş’ta, Efsane Kocaeli’nin artık ismi bile okunmuyor. 

HAKAN YAĞCIOĞLU

20 Ağustos 2016 Kocaeli- Spor


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR