BÜTÜN YOLLAR KARATAY'A ÇIKIYOR! AZ YAĞLI DİYETLER ZARARLI!

Özet: İngiltere'de Ulusal Obezite Forumu ve Halk Sağlığı İşbirliği adlı 2 sivil toplum kuruluşunca ortak olarak hazırlanan raporda kamu sağlık otorit...

Özet: İngiltere'de Ulusal Obezite Forumu ve Halk Sağlığı İşbirliği adlı 2 sivil toplum kuruluşunca ortak olarak hazırlanan raporda kamu sağlık otoritesince önerilen düşük yağlı çok karbonhidratlı beslenmenin sağlık açısından zararlı olduğu, sağlıklı yağların bolca tüketilmesinin obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarından koruyacağı belirtiliyor. Raporda önerilen beslenme şekli Prof Dr. Canan Karatay'ın tarif ettiği beslenme şekliyle birebir örtüşüyor.

 

Bugün sağlık haberlerini okumak için yabancı haber siteleri ve gazeteleri taradığımda BBC'de "İngiliz Halk Sağlığı: Daha fazla yağ yiyin tavsiyesi sorumsuzluktur." başlıklı haberi (1) gördüğümde şaşırdım, nereden çıktı bu şimdi dedim. İlk olarak aklıma şimdi bizim kolesterol takıntılı yağ karşıtları bu habere sarılacak diye geldi. Haberi okuyup diğer gazeteleri de tarayınca  taşlar yerine oturdu.

 

İngiltere'de çok ciddi boyutlarda obezite sorunu var, 10 sene içinde Avrupa'nın en şişman toplumu olacakları, nüfuslarının yarısının obez olacağı söyleniyor. Bunu kişisel gözlemlerime dayanarak da görüyorum zaten. Londra'ya gittiğimde, Marmaris'te yaşayan ve turist olarak gelen İngilizler'e baktığımda neredeyse tamamının şişman olduğunu görebiliyorum. Oysa çocukluğumda bundan 40 küsur sene önce Londra'ya gittiğimizde İngilizlerin ne kadar ince oldukları dikkatimi çekmişti. Şimdi de yaşlılar aynen öyle ince, obezite gençler arasında yaygın.

 

Obezitenin yaygınlaşmasının başlıca nedeni olarak son bilimsel çalışmalar, düşük yağlı çok karbonhidratlı beslenmenin, yeterli kanıt olmamasına rağmen sözde kalp sağlığını korumak için topluma dayatılması olduğunu göstermekte. Bu tarz beslenme yıllardır pompalanmasına rağmen  obezite epidemi halini aldığı gibi kalp hastalıklarında da beklenen azalma görülmedi. Bir yerlerde bir yanlış var.

 

Kamu sağlık otoritelerinin hala düşük yağlı beslenme önermelerine karşın bu işe sivil toplum kuruluşları el atmış. National Obesity Forum (Ulusal Obezite Forumu) ve Public Health Collaboration (Halk Sağlığı İşbirliği) adlı iki kuruluş obezite epidemisiyle ilgili bilimsel referansları olan bir rapor yayınladılar. (2) Rapor obezitenin baş sorumlusunun modern zamanların obsesyonu (takıntısı) olan düşük yağlı diyetler ve ara öğünler olduğunu açıklıyor. Raporda özetle şunlar söyleniyor:

 

- "Düşük yağlı", "light", "düşük kolesterollü" "kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmış" gibi etiketinde ibareler bulunan işlenmiş yiyeceklerin tamamından uzak durulmalı.

- Tip 2 diyabeti olanlar karbonhidrata dayalı diyet yerine yağdan zengin bir diyet uygulamalılar.

- Şekerden uzak durulmalı ve kalori saymaktan vaz geçilmeli.

- Egzersizin kötü beslenmeyi telafi edebileceği doğru değil olsa olsa efsanedir.

- Rafine karbonhidrat içermeyen, sağlıklı yağlardan zengin bir beslenme, kilo almayı önlemek, kilo vermeye yardımcı olmak ve kalp hastalığı riskini ortadan kaldırmakta etkili ve güvenlidir.

- Raporu yazanlar gerçek yiyeceklere geri dönülmesi et, balık ve süt ürünleri, sağlıklı yağ içeren avokado gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğini, yağ yemenin insanı şişmanlatmayacağını belirtiyorlar.

- Tam yağlı peynir, süt ve yoğurttan zengin beslenmek aslında obezite olasılığını düşürür.

- Doymuş yağlar kalp hastalığına neden olmaz aksine doymuş yağlar kalbi korur. En doğal ve besleyici olan, et, balık, yumurta, süt ürünleri, kuruyemişler, tohumlar, zeytin ve avokado gibi yiyeceklerin hepsi doymuş yağ içerirler.

 

Ulusal Obezite Forumu başkanı Profesör David Haslam her gün hasta tedavi eden bir klinisyen olarak yüksek karbonhidrat düşük yağ öneren beslenme kılavuzunun ne kadar yanlış olduğunu gördüğünü söylüyor. Halk Sağlığı İşbirliği'nin kurucularından Dr. Aseem Malhotra ise düşük yağlı beslenme önermenin modern tıp tarihinin en büyük yanlışı olduğunu ve halk sağlığı açısından çok olumsuz sonuçları olduğunu belirtiyor.

 

Bu raporda, eleştirilen İngiliz Halk Sağlığının 2015'te revize edilen Beslenme Kılavuzunu (Eatwell Guide) hazırlayan komite üyelerinin yarısının gıda endüstrisi ve market sektörlerinden geldiği de belirtiliyor. Sektör temsilcilerinin beslenme kılavuzu hazırlanırken kamu otoriteleri üzerinde etkili olmalarının  olumsuz sonuçlarından halk zarar görmekte. İyi ki bunlarla mücadele eden bağımsız sivil toplum kuruluşları var.

 

Bizde de obezite ve tip 2 diyabet salgını almış başını gidiyor. Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından gerekli önlemleri almalarını diliyoruz. 

 

Sonuç:

Bütün yollar Karatay Diyeti'ne çıkıyor. Halk sağlığını korumak ve halkı bilinçlendirmek konusundaki çalışmalarından ötürü toplum olarak Prof. Dr. Canan Karatay'a çok şey borçluyuz. Sağlıklı beslenme konusundaki tüm bilgiler Canan hocanın kitaplarında bilimsel referanslarıyla açıklanıyor. Henüz kitaplarını okumadıysanız öncelikli olarak okumanızı tavsiye ederiz.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynaklar:

(1) http://www.bbc.com/news/health-36345768 

 

(2) http://www.dailymail.co.uk/news/article-3603951/Now-experts-say-eat-fat-combat-obesity-Damning-report-calls-major-overhaul-dietary-guidelines-advises-people-stop-counting-calories.html 

 

23 Mayıs 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR