TÜPRAŞ’a şok baskın

Maliye Bakanlığı'na bağlı mali ekiplerin Koç Grubu'na ait Tüpraş'a polis eşliğinde şok baskın düzenledi. Baskında Tüpraş'ta bazı evraklara el konulduM...

BÜYÜT

Maliye Bakanlığı'na bağlı mali ekiplerin Koç Grubu'na ait Tüpraş'a polis eşliğinde şok baskın düzenledi. Baskında Tüpraş'ta bazı evraklara el konuldu
Mahkeme kararı ile yapılan baskına maliye ekiplerinin yanı sıra 20 polis ve akaryakıt uzmanları katıldı. İncelemeler sırasında bazı evrak ve belgelere el konulduğu iddia edildi. Arama sırasında akaryakıt sayımının incelendiği, kaçak akaryakıt bulunup bulunmadığının araştırıldığı öğrenildi. Mahkeme kararı ile yapılan baskına 20 polis ve akaryakıt uzmanları katıldı. Baskının kaçak akaryakıt için yapıldığı ve Maliye ekiplerinin de bu yüzden TÜPRAŞ'ta olduğunu iddia edildi. Baskın sabah 8'de düzenlendi.
DENETİM OLMASI NORMAL
Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Ankara'dan gelen ekiplerin inceleme başlatığını belirterek "İlimiz açısından önemli bir şirket. Böyle bir denetimin olması normal. Temennimiz, denetim sonuçlarından da olumsuz bir şeyin çıkmaması. Önümüzdeki günlerde denetim sonuçları çıktıktan sonra bir açıklama yapabiliriz" dedi. Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ise, Maliye ve Emniyet yetkililerinin Tüpraş'ta inceleme yaptığına yönelik iddialar üzerine: “Bu Enerji Piyayası Düzenleme Kurulu (EPDK) yetkililerinin yaptığı fiziki envanter denetimidir. Her zaman bu denetimler bir grup halinde yapılır” dedi.
MALİYE: BİR ÇOK SEKTÖRDE İNCELEME BAŞLATILDI
Maliye'den yapılan açıklamada da Vergi Denetim Kurulunca, mahkeme kararına dayanarak, bazı mükelleflerin kanuni merkezlerinde aramalı inceleme faaliyeti yürütüldüğü ve bu hususta Vergi Usul Kanunu’nun Vergi Mahremiyetini düzenleyen 5’inci maddesi hükümlerine göre detaylı bilgi verilmesinin mümkün olmadığı kaydedildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Ayrıca, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak amacıyla 2013 yılı içerisinde yapılacak vergi incelemelerine ilişkin genel stratejiler belirlenmiş olup, birçok sektörde vergi incelemeleri de başlatılmış bulunmaktadır."
TÜPRAŞ AÇIKLADI
Tüpraş Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından denetim ve vergi incelemesine başlandığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirketimiz nezdinde akaryakıt hammadde, mamul, yarı mamul, marker, madeni yağ ve diğer ürünlerle ilgili fiili envanter, marker denetimi ve vergi incelemesine başlanmıştır. Konuyla ilgili özel durum açıklaması yapılmasını gerektiren gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır.”
TÜPRAŞ HİSSELERİ DÜŞÜŞE UĞRADI
Tüpraş'ta bazı evraklara el konulurken, kaçak akaryakıt olup olmadığı da araştırılıyor. Tüpraş'tan alınan numuneler incelenmek üzere TÜBİTAK'a gönderildi. Maliye ekipleri polis eşliğinde incelemelerini de sürdürüyor. Tüpraş yıllardır "Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu" listesinin başında yer alıyor. Haberler sonrasında Tüpraş’ın borsadaki hisseleri yüzde 2.07 düşerken gün sonunda hisse 42.60 TL'den kapandı.
*************************************

CHP’li Kaplan, TÜPRAŞ’a yapılan baskını değerlendirdi:
“Rutin kontrol mü, gözdağı mı?”
CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan yazılı açıklama yaparak, Koç Grubu’na ait TÜPRAŞ’a bu sabah maliye ve polis ekiplerinin yapmış olduğu baskının; rutin mi, yoksa Başbakan’ın son dönemlerde Gezi Parkı olaylarında Koç Grubu’na aşırı tepki göstermesi sonucu sanayiciye gözdağı vermek amacıyla olup olmadığını sordu.
Konuyla ilgili Milletvekili Kaplan, “Başbakanın son dönemlerde Koç Grubu’na yönelik aşırı tepki göstermesi ve adeta Koç’u hedef göstermesinden sonra böyle bir baskının yapılması manidardır. Acaba Maliye Bakanlığı’nın TÜPRAŞ’taki kontrolleri rutin kontroller mi, yoksa Başbakan’ın bahsettiği yeni bir yapılanmanın manevi baskı mı, Başbakanın sözünden hareket ederek baskı oluşturmak mı?” dedi.
Maliye Bakanlığı ekiplerinin yanı sıra sabahın erken saatlerinde 20 polis ile yapılan baskınının rutin olmadığını ifade eden Kaplan, “Normal denetleme yapılıyor olsaydı müfettişler bu uygulamayı yapıyor olurdu. Ancak beraberinde gelen 20 polis, akıllara başka sorular getiriyor. Eğer bu baskın, geçtiğimiz hafta başbakanın Koç Grubu’nu hedef alan açıklamalarından sonra, sanayicinin gözünü korkutmak ve manevi baskı uygulamak amacıyla yapılmışsa kaygı duyuyoruz ve kınıyoruz. Başbakan’ın her söylediğini birilerinin yerine getirmeye çalışması demokratik olmadığı gibi bir gözdağı vermek olarak algılanmaktadır” şeklinde konuştu.
Milletvekili Kaplan, bu konuyla ilgili ayrıca meclise bir soru önergesi vereceğini de sözlerine ekledi.

26 Temmuz 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR