Törenler artık burada yapılmayacak

Geçtiğimiz aylarda Kocaeli Valiliği’nin yeni binasının tamamlanması üzerine burada bulunan tüm birimler yeni binaya taşınmış, eskisi tamamen boşaltıl...

Geçtiğimiz aylarda Kocaeli Valiliği’nin yeni binasının tamamlanması üzerine burada bulunan tüm birimler yeni binaya taşınmış, eskisi tamamen boşaltılmıştı. Eski binanın ne olacağı üzerine yapılan  tartışmalar sonrasından bayramdan sonra yıkılmasına karar verilmişti. Eski valilik binası tamamen boşaltılmış olsa da resmi törenler buradaki tören alanında, Atatürk büstünün bulunduğu yerde yapılıyordu. Tören alanının değişmesi fikrine olumlu bakan Vali Güzeloğlu ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi görevlileri, tören alanını değiştirme üzerine gerçekleştirdiği toplantıda tören alanını değiştirme kararını aldı.

 

YENİ TÖREN ALANI SAAT KULESİ OLABİLİR

Tören alanının yerinin değiştirilmesi kararı alınması nedeniyle, yıkımın başlamasından önce yeni tören alanının belirlenmesi gerekiyor. Bu konu ile ilgili yapılan görüşmelerden de yeni tören alanı için İzmit’in Kültür Tepesi olarak bilinen Saat Kulesi ile tarihi anıtın bulunduğu bölgenin seçilmesi ilk sırada yer alıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı fikri Işık’ın da destek verdiği öğrenilen bu yeni tören alanı kararının bayram sonrasında yapılan toplantı ile kesinleştirilmesi planlanıyor.

 

TÖREN ALANI TAŞININCA YIKIM BAŞLAYACAK

Toplantıda görüşmelerden farklı bir sonuç çıkmazsa, bayram sonrasında eski valilik binasının bahçesinde bulunan Atatürk büstü, Kültür Tepesi’ne taşınacak ve yeni tören alanı burası olacak. Atatürk büstünün taşınıp yeni tören alanının belirlenmesinden sonra da Kocaeli Valiliği’nin eski binası yıkılacak. Yıkım sonrasında bu alanın yapılacak olan tramvayın durağı olarak kullanılması ve alanın altının otopark olarak kullanılırken, üzerinin de yeşillendirilerek rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi planlar arasında.

19 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR