AK Parti'de 2015 senaryoları ve yeni A Takımı

Hürriyet gazetesi internet sitesi yazarlarından Hüseyin Yayman, AK Parti’nin 2015 yılı senaryosunu yazdı. Yayman, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fıkrı...

BÜYÜT

Hürriyet gazetesi internet sitesi yazarlarından Hüseyin Yayman, AK Parti’nin 2015 yılı senaryosunu yazdı. Yayman, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fıkrı Işık’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 50 kişilik A takımında yer aldığını yazdı.

Hüseyin Yayman’ şu değerlendirmede bulundu; Yaklaşan AK Parti kongresinin gündemini ‘değişim ve yenileşme’ sözcükleri oluşturuyor. Başbakan Erdoğan büyük kongrede MYK, MKYK, Disiplin ve Demokrasi Heyeti gibi organlardaki kadroları değiştirerek, yeni bir vitrin ve yeni bir A takımı kuracak. Teşkilat ve isimler bazındaki yenilenmenin zaman içinde siyasete de yansıması bekleniyor.

Ak Partinin tekeli yaratıldı…

AK Parti iktidara geldiğinde Başbakan Erdoğan’ın ‘Eski siyaseti tasfiye edeceği fakat yeni bir düzen kurma misyonu’ olmadığı ifade edilmişti. Geçen on yılda koşulların değişmesine bağlı olarak AK Partiye dair yargılar da büyük oranda değişti. Muhalefetin topluma umut verememesi siyasette AK Parti tekelini yarattı. AK Parti on yıldır iktidarda olmasına rağmen sistemli bir düzen eleştirisi yaparak çoğu zaman muhalefetteymiş gibi davrandı ve büyümeye devam etti.Bu muhalif tavır onu diri tutarken, toplumla bağını zayıflatmasına izin vermedi.

Partinin geleceği…

Geçen on yılda sistemde kısmi bir restorasyon yapan AK Parti önümüzdeki dönemde yeni Türkiye’yi de inşa etmek istiyor. Başbakan Erdoğan, yeni dönemin MKYK ve MYK’sını işte bu motivasyonla şekillendirecek. Siyasal muhalefetin bir kısmı parti içine taşınarak, partinin geleceği emniyet altına alınmaya çalışılıyor. 12 Eylül referandumundaki % 58’in bileşenleri partiye taşınarak Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turda neticelendirilmek isteniyor. Yeniden yapılanmadaki temel kaygılardan birini de Tayyip Bey’den sonra partiyi sağlama alma stratejisi oluşturuyor. Hangi isimlerin davet edileceği önümüzdeki günlerde somutlaşacak fakat şimdiden sürpriz isimlerin olduğunu ifade edelim.
‘Yeni düzen’ tartışmaları ve Erdoğan!
İktidarın ve muhalefetin tek çatıda toplandığı modeli Türkiye daha önce 1930’larda yaşadı.
Bugün yaşananın o modele tam olarak benzemese de tek seslilik bağlamında o dönemi anımsattığını ifade etmemiz lazım. Yeni Türkiye ve yeni siyaset iddialarının en büyük problemi tam da bu noktada yaşanıyor. Tartışmanın ana sorusu, ‘Eskimiş yapılar tasfiye edilirken, yerine ne geleceğidir?’ Toplumunun büyük çoğunluğunun uzun zamandır ‘Düzenin değişmesini’ istediğini biliyoruz.

Buradaki temel problem… Eski sistem değişirken yerine nasıl bir düzenin geleceği noktasında yaşanıyor… Yeni düzenin ortak keseni ‘Demokrasi’ olursa buna kimsenin itirazı olmayacak.
Denge stratejisi değişiyor:
Maksimalist dış politika!
Kongrenin ana gündemi eski Türkiye’nin ‘Yüzyıllık sorunları’ olacak. Başbakan Erdoğan’ın, Kürt sorunu başta olmak üzere, demokratikleşme, yeni anayasa, başkanlık sistemi, Ortadoğu, terör ve özellikle ‘Dışarıdaki Türkiye’yle ilgili net mesajlar vermesi bekleniyor. Yeni dönemle birlikte başkanlık ve yarı başkanlık sistemi tartışmaları hızlanarak ülke yoğun bir sistem tartışmasının içine girecek.

Kadınlar bir adım öne çıkacak….

Erdoğan, kongrede eski Türkiye’nin ‘Denge stratejisini’ değil, yeni Türkiye’nin ‘düzen koyuculuğunu’ tartışacak. ‘Büyük Türkiye’ kavramı bağlamında anayasal vatandaşlıkta anlamına bulan yeni bir demokratikleşme hamlesi ve ‘maksimalist’ bir dış politika perspektifi ortaya konulması bekleniyor…Değişim ve gençlik sözcüklerinin damga vurduğu kongrede kadınlar bir adım öne çıkacak. Görünen o ki Erdoğan, özneyi ve nesneyi değiştirerek yeni bir siyaset mühendisliği yapacak… Erdoğan’ın liderlik anlayışında karar verdiği bir konuyu zamanı gelmeden kimseyle paylaşmak yok. Bu defada öyle olacak son ana kadar elini kimseye göstermeyecek…
AK Parti’nin muhtemel yeni vitrini...
Parti Tüzüğündeki üç kuralı nedeniyle MYK’da 9, MKYK’da 40, kabineden 17 koltuk boşalırken, gruptan 73 isim yeni dönemde aday olamıyor... Bu isimlerin yerine kimlerin geleceği siyaset kulislerindeki en spekülatif tartışmalarından birini oluşturuyor.

İşte partiyi yeni döneme taşıyacak muhtemel A takımının listesi:
1. Nabi Avcı(Eskişehir)
2. Mahir Ünal, Grup(K.Maraş)
3. Yalçın Akdoğan(Ankara)
4. Necdet Ünüvar(Adana)
5. İsmail Safi(İstanbul)
6. Ekrem Erdem, (İstanbul)
7. Zelkif Kazdal(Ankara)
8. Mehmet Şimşek(Batman)
9. Cevdet Yılmaz(Bingöl)
10. Ahmet Davutoğlu,(Konya)
11. Ömer Dinçer,(İstanbul)
12. Erdoğan Bayraktar(Trabzon)
13. Veysel Eroğlu(Afyonkarahisar)
14. İsmet Yılmaz(Sivas)
15. Zafer Çağlayan(Mersin)
16. Metin Külünk(İstanbul)
17. Ayşenur Bahçekapılı, (İstanbul)
18. Akif Çağatay Kılıç(Samsun)
19. Zeynep Uslu(Urfa)
20. Nihat Zeybekçi(Denizli)
21. Salim Uslu(Çorum)
22. Doğan M. Kubat(İstanbul)
23. İdris Şahin (Çankırı)
24. Menderes Türel(Antalya)
25. Ahmet Aydın(Adıyaman)
26. Fatih Çiftçi(Van)
27. Cengiz Yavilioğlu(Erzurum)
28. Nurettin Nebati (İstanbul)
29. Mustafa Şentop(İstanbul)
30. Erol Kaya(İstanbul)
31. Galip Ensarioğlu(Diyarbakır)
32. Ayşe Türkmenoğlu(Konya)
33. Tülay Selamoğlu(Ankara)
34. Naci Bostancı(Amasya)
35. Ertuğrul Günay(İzmir)
36. Fikri Işık(Kocaeli)
37. Mehmet Müezzinoğlu(Edirne)
38. Volkan Bozkır (İstanbul)
39. Feramuz Üstün(Gümüşhane)
40. Emrullah İşler(Ankara)
41. Hüseyin Bürge(İstanbul)
42. Mehmet Özhaseki
43. Ertan Aydın
44. Yılmaz Ensaroğlu
45. Numan Kurtulmuş
46. Teoman Rıza Güneri
47. Şeref Malkoç
48. Süleyman Soylu
49. Rıfat Hisarcıklıoğlu
50. Fatih Erbakan

29 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR