Tıp Fakültesi Dekanı müjdeli haberler verdi

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, fakülte bünyesinde; meslek hastalıkları bölümü, diyabet ve obezite merkezi ve kemik i...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, fakülte bünyesinde; meslek hastalıkları bölümü, diyabet ve obezite merkezi ve kemik iliği nakil ünitesinin kurulacağını açıkladı

KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Hatun fakültenin yaptığı çalışmalar ve 2013’te açılacak bölümler hakkında dün bir basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın toplantısında, Dekan Şükrü Hatun’a Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Füsun Yıldız, Prof. Dr. İlhan Tarkun, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Nedim Mutlu ve Hastane Başmüdürü Halit Apak eşlik etti.

TIP FAKÜLTESİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi hakkında teknik bilgiler veren Dekan Prof. Dr. Şükrü Hatun, “Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde akademik personel olarak 114 profesör, 73 doçent, 42 yardımcı doçent, 4 uzman/öğretim görevlisi olmak üzere toplam 233 öğretim üyesi görev yapıyor. Ayrıca 282 araştırma görevlisi ve yan dal araştırma görevlisi olarak 32 olmak üzere toplam 547 kişi görev almaktadır” dedi.

“HİPOFİZ KONUSUNDA DÜNYANIN SAYILI TIP MERKEZLERİNDEN OLDUK”
Dekan Şükrü Hatun, “Beyin Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Ceylan ve ekibi sayesinde dünyanın sayılı hipofiz merkezlerinden biri haline geldik. Yurtdışından bile merkezimize gelerek tedavi olanlar, ameliyat olanlar bulunmaktadır. Çocuk endokrinoloji merkezini kurduk ve tedavilere başladık. Çocuk anjiyosu, çocuk acil bölümü gibi sağlık hizmetlerini artık aralıksız veriyoruz. Rahmetli Baki Komsuoğlu’nun önderliğinde 1992 yılında kurulan tıp fakültesi 20 yılda herkesin bildiği bir fakülte konumunu almıştır” ifadelerini kullandı.

“205 TIP ÖĞRENCİSİNE BURS”
Dekan Şükrü Hatun, “Bakın biz bir sağlık hizmeti veren kuruluş olmamızın yanı sıra, birde sağlık eğitimi veren kuruluşuz. Sorumluluklarımızı hem büyüdü hem de arttı. Hem tıp öğrencisini eğitiyoruz hem de uzmanlık gerektiren araştırma ve eğitim görevlilerini de eğitiyoruz. Yan dal eğitimlerini de veriyoruz. Üst eğitim uzmanlık eğitimlerini de veriyoruz. Hemşirelik eğitimlerinin yanı sıra tıp içi ve tıp dışı eğitimleri de bizler veriyoruz. Büyük bir başarı sağlayarak Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi konusunda Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu’nun bizleri denetlemesi ve değerlendirmesi sonucu 2018 yılına kadar eğitim başarımız akredite edilmiştir. Şu anda Türkiye’de akredite edilen 10 okuldan biriyiz. Kocaeli Valimiz Sayın Ercan Topaca’nın kızı tıp fakültesinde tıp eğitimi almakta ve Topaca ailesinin girişimleri sayesinde 200 öğrencimize burs almayı başardık. Şu anda 205 tıp öğrencisi burslu olarak eğitimlerini sürdürüyor” dedi.

300’ÜN ÜZERİNDE HASTAYA MÜDAHALE
Dekan Şükrü Hatun açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Kocaeli Valiliği, Kocaeli Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve 112 Acil Hizmetleri ile yürütülen ortak proje doğrultusunda kalp krizi geçiren bir hasta, acil olarak ambulansla üniversitemize geliyor. Tıkanan damarı açmak için hasta anjiyo laboratuarına alınıyor ve kısa bir süre içerisinde kalp kasında kalıcı hasar veya ani ölüm gelişmeden hastanın hayati tehlikesi büyük ölçüde ortadan kaldırılıyor. 2012 yılı itibari ile bu yöntemle 300'ün üzerinde hastaya müdahale edildi.

ÇOCUK BÖLÜMÜ
Bölgenin bütün ihtiyaçlarına cevap veren Çocuk Bölümü’nü kurduk. Yenidoğan, Yoğun Bakım, Çocuk Gastro, Çocuk Allerji , Çocuk Göğüs, Çocuk Böbrek Hastalıkları ,Çocuk Kardiyoloji, Çocuk Onkoloji, Çocuk Endokrin ve Diyabet, Çocuk Nöroloji, Çocuk Kan Hastalıkları bölümleri kurularak hizmet vermeye başladı. Uyku laboratuarını kurduk. Uyku Apnesi hastalığını tedavi ediyoruz. “Uykuda solunum durması” adı verilen hastalığın tanı ve tedavisi yapılıyor 4 yataklı bir birim kurduk ve bölgemizde bilinen tek birim olarak hizmet veriyor.

“2013’TE KEMİK İLİĞİ NAKİL MERKEZİ KURUYORUZ”
Kemik İliği Nakil Ünitesi’nin kurulması için finansman sağlandı. Erişkin Hematoloji Bölümü yılda yaklaşık 12 bin ayakta hastaya ve 500 yatan hastaya hizmet vermektedir. Çocuk Hematoloji Bölümü ise yılda yaklaşık ayakta 7 bin hastaya ve 95 yatan hastaya hizmet vermektedir. Erişkin hastalardan yılda yaklaşık 30-40 hastada otolog kök hücre nakli, 15-20 hastada allojeneik kök hücre nakli ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Çocuk hastalarda ise bu sayı yaklaşık 15 otolog, 15-20 allojenik nakildir. Bu yıl PET ve Radyoaktif İyot Tedavi Ünitesi hizmete girdi. Çocuk Acil yenilendi, çocuk yoğun bakım genişletildi. Erişkin Diyabet Merkezi açıldı.”

MESLEK HASTALIKLARI BÖLÜMÜ
2013 yılının projelerini belirlediklerini açıklayan Prof. Hatun şu ifadeleri kullandı; “Büyük acilin yeniden düzenlenmesi, AMATEM Polikliniği’nin kurulması, Çocuk Kalp Cerrahisi ve Çocuk Anjio Ünitesi kurulması, yılda yaklaşık 100 çocuğun kalp cerrahisi ihtiyacı var. Bunların hepsi İstanbul’daki merkezlere sevk ediliyor. Meslek hastalıkları konusunda araştırma ve çalışmalarımız sürüyor. Bu bölümü fakülte bünyesinde açmamız ve bölgeye has özellikleri de göz önüne alarak tasarlamamız gerekiyor. Ama bütün bunları yapmak için finans kaynağı temin etmemiz şart görünüyor. Hastane Başhekimimiz Prof. Dr. Nedim Mutlu’nun bu konuda çalışmaları neredeyse hazır durumdadır. Tüm bunları yapmamız ve hizmete açmamız gerekiyor.

PODOLOJİ BİRİMİ
Diyabet Merkezi içinde “Podoloji Birimi” kurmayı planlıyoruz. Diyabetli hastaların hastane başvurularının yüzde 20'sinin nedeni ayak sorunları oluşturmaktadır. Genel toplumda uygulanan ayak kesme ameliyatlarının yüzde 50-70 kadarının diyabetli hastalarda olduğu saptanmıştır. Diyabetlilerin sadece yüzde 30'u tamamen ayak sorunlarında uzaktır. Diyabetin toplam maliyetinin yüzde 15-30’unu oluşturmaktadır. Önlenebilir bir komplikasyondur.

“KODİTEM KURULACAK”
2013-2014 yılı içinde Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik ve Deneysel Araştırma Merkezi kurmayı planlıyoruz. Klinik araştırmalar birimi, protein ve antikor araştırmaları birimi, laboratuar hayvanları üretim ve araştırma birimi, kayıt, arşiv, bilgi işlem, doku ve veri bankası birimi, araştırma ve yayın destek birimidir. Kurulacak olan Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim dalı da bu merkez içinde yapılandırılacak. Ayrıca üniversitemizin diğer fakülteleri, araştırma laboratuarları ve teknopark ile ortak çalışmaları kolaylaştıracak bir ofis bulunacak. 2013-2014 yılı içinde Kocaeli Üniversitesi Diyabet ve Obezite Merkezi (KODİTEM) kurulacak.”

“İŞADAMLARININ DESTEKLERİNİ BEKLİYORUZ”
Prof. Dr. Şükrü Hatun, “Bakın tüm dünyada üniversiteler ve üniversite hastaneleri ile devlet hastaneleri, özel sektörün desteğini görür. Bölümlere ve kısımlara destekler yapılarak buraya destek verenlerin adları sonsuza dek yaşatılır. Toplum onlar sayesinde sağlığını koruyacak ortamlara kavuşur. Lütfen işadamlarımız bizlere görüşerek, gereken ilgi ve desteği göstersinler. Tüm bunlar toplum için; ama aynı zamanda zengin ya da fakir herkes için. Bu gibi konuları sadece devlete bırakmamak gerekir. Bize destek olsunlar devlette hemen yardımcı olup önümüzdeki tüm bürokratik engelleri kaldırıp bir an önce bölüme işlerlik kazandırmamız için yardımcı oluyor zaten. Destek bekliyoruz” dedi.

24 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR