Eğitim-İş köy enstitülerini unutmadı!

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bila Şener ve yönetim kuruluı üyeleri 17 Nisan 1940 yılında kurulan ve 27 Ocak 1954 tarihinde kapatılan Köy...

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bila Şener ve yönetim kuruluı üyeleri 17 Nisan 1940 yılında kurulan ve 27 Ocak 1954 tarihinde kapatılan Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 76’ncı yılında İzmit’te yaşayan Köy Enstitüleri’nden emekli olan Cilavuz Köy Enstitüsü Öğretmeni Bayram Demirci, Çifteler Köy Ensitüsü Öğretmeni Muharrem Açil, Kayseri Pazarözen Köy Enstitüsü Öğretmeni Emir Ali Susam, Cilavuz Köy Ensitüsü Öğretmeni, İsmail Kısa ve Arifiye Köy Enstitüsü Öğretmeni Ali Uslu ile SEKA Park Özsar Restoran’da gerçekleşen kahvaltılı programda bir araya geldiler.

 

BOZKIRIN ORTASINA AĞACI DİKMİŞTİ

Programda konuşan Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, “Köy Ensitüleri bize ait bir projedir. Bunu UNESCO’da alıp az gelişmiş ülkelere sundu. Bizim iyi olan bir şeyi bozmakta üstümüze yok. Köylere yeni yeni aydınlık yüzler gelmiş, bozkırın ortasına ağacı dikmişti. Amerikalıların hazırladığı bir raporda eğer böyle giderse Türkiye’nin büyümesi engellenemez denmiştir.  Bugün öğretmen yetiştirmeden başlayarak eğitim sisteminin yaşadığı pek çok sorunun kaynağında Köy Ensitüleri’nin kapanması yatmaktadır. Köy Enstitüleri’nin kapanması ülkemizde ki aydınlanma sürecinin durdurulması ve demokratik işleyişin sekteye uğratılması anlamına gelmiştir. Genel anlamda da demokrasimiz büyük bir yara almıştır” dedi.

 

KARARLIYIZ

76. kuruluş yıl dönümünde Köy Enstitüleri’nin ilerici, demokrat ve aydınlanma geleceğine sahip çıkıyoruz diyen Senika başkanı Şener “Eğitim-İş olarak amacımız Köy Enstitüleri’nin felsefesini, heyecan ve ruhunu tüm okullarda yaşatmak, tüm yurtta ve okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin ve aydınlanmanın ateşini yakmak, ülkemizin geleceğine umut ışığı olabilmektir. Cumhuriyet öğretmenlerinin yegane örgütü Eğitim-İş  Mustafa  Necati’den Hasan Ali Yücel’e Fakir Baykurt’tan Başöğretmen Mutafa Kemal Atatürk’e devraldığımız bu sorumluluk ve yerine getirme görev ve kararlılığındayız” açıklamasında bulundu. 

17 Nisan 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR