Eczacılardan antibiyotikli mesaj

Kocaeli Eczacılar Odası, Akılcı Antibiyotik Kullanımı temasıyla kutladığı 14 Mayıs Bilimsel Eczacılar Günü’nün 172. yılında ilaçta tasarrufun ilaç ala...

BÜYÜT

Kocaeli Eczacılar Odası, Akılcı Antibiyotik Kullanımı temasıyla kutladığı 14 Mayıs Bilimsel Eczacılar Günü’nün 172. yılında ilaçta tasarrufun ilaç alanını piyasaya açarak değil, akılcı ilaç kullanımıyla mümkün olduğuna dikkat çekti.


14 Mayıs Bilimsel Eczacılar Günü’nde 31. Bölge Kocaeli Eczacılar Odası, 14 Mayıs Bilimsel Eczacılar Günü dolayısıyla Valilik önünde bulunan Atatürk anıtına çelenk sundu. Çelenk sunma törenine Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Üzeyir Korkmaz ve oda üyeleri katıldı. Törenin ardından oda binasında basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya CHP Milletvekili Adayı Doç. Dr. Ömer Kurtaş da katıldı. Oda başkanı Üzeyir Korkmaz, “İlacın eczacı danışmanlığında kullanılması birincil derecede hayati öneme sahiptir” diyerek bu yılki etkinlik teması olan “Antibiyotik Direnci ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı”nın bu konuya dikkat çekmek için seçildiğini kaydetti.

AKILCI İLAÇ KULLANIMI
Korkmaz, “Ülkemizde ilaç alanındaki tüm sorunların, ilaç fiyatının düşürülmesiyle çözülebileceği anlayışının yaşattığı sıkıntıları görmek ve bu sorunların büyüyerek önümüze gelmesine engel olmak meslek mensupları olan biz eczacıların sorumlu olduğu kadar bu alanın tüm paydaşlarının da sorululuğu altındadır. Eczacılar Birliği’nin bu yılki etkinlik teması olarak belirlediği ‘Antibiyotik Direnci ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ sorunların geldiği boyutu ortaya koymaktadır. Akılcı ilaç kullanımında ilacın hekim tarafından planlanması ve bir ilaç uzmanı olan eczacı danışmanlığında kullanılması birincil derecede hayati öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

PİYASAYA AÇARAK DEĞİL
Bugün sağlık politikalarının, tasarruf üzerine kurulduğunu söyleyen Korkmaz, “Biz eczacılar için de, ilaçta tasarruf son derece önemli bir konudur. Ancak, bizler ilaçta tasarrufun gerçekten sağlanmasının ilaca erişim hakkını kısıtlayarak ya da ilaç alanını piyasalaştırarak değil, akılcı ilaç kullanımı ile mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de son üç yıldır, 14 Mayıs Eczacılık Haftası’nı Akılcı İlaç Kullanımı teması ile kutluyoruz” dedi.

14 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR