Halk Twitter’ın kapatılmasını iyi karşılamadı

    5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlarda İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'da yapılan son d...

 

 

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlarda İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'da yapılan son değişiklikle "istisna" haline getirildiği öne sürülen internet sitesi kapatma (sitelere erişimi engelleme) yolu, dünyanın en büyük iki sosyal paylaşım sitesinden biri olan Twitter için uygulandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Bursa mitinginde "Twitter'ın kökünü kazıyacağız" demesinden saatler sonra, Twitter'a Türkiye'den erişim dün gece yarısından itibaren mahkeme kararına dayanarak engellendi. Twitter’dan yapılan açıklamada  “Türkiye’den erişimin engellendiğine dair haberleri inceliyoruz” denildi.

“YANLIŞTAN DÖNÜLMESİ GEREK”

Twitter’ın kapatılmasıyla ilgili düşüncelerini aldığımız Kocaeli Baro Başkanı Tamer Solakoğlu ise, “Twitter’ın kapatılması insanların iletişim özgürlüğünün kısıtlanmasıyla ilgili hakların elden alınmasıdır. İnsanlar çeşitli vasıtalarla anayasal hakları olan iletişim özgürlüklerini kullanabilirler. Bu anayasal haklar tamamen insanlarımızın ellerinden alındı. İnternet yasasında yapılan düzenlemelerde kısıtlamaların getirileceğini görmüştük. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Twitter’ın kapatılmasının ardından vatandaşlara sorduk; “Başbakan Erdoğan’ın o sözlerinden sonra Twitter kapatıldı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Endişeleriniz nedir?” diye. İşte halkın cevapları…

 

*21 yaşında Marmara Reklam’da Grafiker olan Merve Koç, “Her ne kadar kullanım amacını aşmış olsa da bu topluma mal edilmemeliydi. Ben şahsen Twitter kullanmıyorum ama böyle kapatmaları engelleri doğru bulmuyorum. Burası demokratik bir Türkiye ise, halkı ilgilendiren kararlar halka sunulmalıdır diye düşünüyorum.

*21 yaşında ki fotoğrafçı Kübra Özen, “Sosyal medya en çok duygularımızı yazılı olarak paylaştığımız Twitter’ın kapatılmasıyla aslında ne kadar çok çekineceği şeyin olduğunu onların paylaşılmasından kendisinin peşinden koşan yol yaptı diye hala gözleri kör olmuş cahil diye tabir edebileceğimiz insanlarından da kulağına gitmesinden korktuğu için böyle saçma sapan bir uygulama yaptı. Bunca olaydan sonra hala AKP’ye oy vermeyi düşünen vatandaşlarımızın artık özgürlüğümüzün ne derecede kısıtlandığını görmesini isterim.

*29 yaşında Ziraat Mühendisi Mehtap Atıcı, “Valla kullanmasam bile çok rahatsızlık verici bir olay. İnsan bundan sonra ne kapatılacak hangi yasak gelecek diye endişe duyuyor. Özgürlük kısıtlanıyor. Ben asıl hangi gerekçeyle Twitter kapandı diye merak ediyorum. Ve bu yasaklar yapıldıkça ne olacak sanıyorlar. Halk tekrar tepki gösterebilir. Şimdiye kadar çok can sıkıcı olay yaşandı zaten. Sakinleştirmek yerine yangına körükle gitmek olur bu.

 

*18 yaşında öğrenci aynı zamanda Kocaelispor oyuncusu Arda Gündoğdu, “Öncelikle çok saçma bir fikir olup bütün Twitter ailesini üzdüklerini söyleyebilirim. Bu tamamen AKP’nin oyunudur. Kapatma sebepleri ne hala anlamış değilim. Hiç bir gelişmekte olan ülkede sosyal medya özgürlüğü kısıtlanamaz.

*18 yaşındaki öğrenci Övgü Kaya, “İnsanların özgür hakları vardır. Bunlar engellenirse insanlar kendisini tekrar monarşinin bir parçası gibi hissederseler.

*26 yaşında turizm sektöründe bulunan Elvan Keskin, “Ne yazık ki Dünya'daki tüm devrimlerin Twitter, Facebook gibi sosyal medya organları sayesinde yapıldığını zanneden; Korkak, katil, hırsız bir diktatör ile karşı karşıyayız! Asıl gülünç olan ise o yasaklarken, onun yandaşlarının ve ülkenin Cumhurbaşkanının bile Twitter'da DNS ayarlarını değiştirip twit atması. Bu demek oluyor ki; yarın bir gün bu konu hakkında yasal işlem yapılırsa koğuş arkadaşlarımızdan biri Abdullah Gül, bir diğeri de Melih Gökçek olacak. Gerisini sizlerin yorumuna bırakıyorum. Unutmadan ‘bir oy, bir oydur’ sözünü hatırlatmak istiyorum.

*21 yaşında öğrenci olan Övgü Kaya, “Porno ve kumar siteleri bu denli serbestken Twitter’in kapatılması çok adaletli. İşlerine gelmeyenin üstünü kapatmakta gece gibiler.

21 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR