Gölcük’te imar düzenlemesi

Gölcük Karaköprü, Denizevler ve Kavaklı Mahalleri’ne yeni imar düzenlemesi yapılacak. “Afete Maruz Bölge” alanından çıkarılan bölgede mevcut binaların...

BÜYÜT

Gölcük Karaköprü, Denizevler ve Kavaklı Mahalleri’ne yeni imar düzenlemesi yapılacak. “Afete Maruz Bölge” alanından çıkarılan bölgede mevcut binaların tamirine izin verilirken, belediye tarafından buralara sadece depo yapılmasına izin verilecek


17 Ağustos Marmara depreminde en fazla etkilenen ilçe Gölcük’tü. Yaşanan deprem sonrasında Karaköprü, Denizevler ve Kavaklı Mahalleri’nin içerisinde bulunduğu bölgeye “Afete Maruz Bölge” ilan edilmişti. Bu bölge yaşanan deprem sonrasında denize 2.5 metre kaymıştı. 3 Eylül 2001 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla “Afete Maruz Bölge” ilan edilmişti.

12 HANE BULUNUYORDU
Bu karar sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından bu bölge imar düzenlemesi ile yeşil alan ilan edildi. Denizevler Mahallesi’nde 120 hane bulunuyordu. Bu bölgenin “Afete Maruz Bölge” olarak ilan edilmesi sonrasında burada bulunan arazilerin ve evlerin değeri mevcut fiyatların altına düşmüştü. Bölgede bulunan vatandaşlar uzun süredir ne yapacaklarını bilmeden yaşamaya devam ettiler.

MECLİS’TE KABUL EDİLDİ

Bu bölgede yaşayanlar çok büyük hak kayıplarına neden olan bu kararın değişmesi için 12 yıldan beri devam eden çabaları sonuç verdi. Bakanlar Kurulu kararıyla bu bölge “Afete Maruz Bölge” statüsünden çıkartıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı meclis gündemine gelen bu karar AKP-CHP’nin oylarıyla kabul edildi. Meclisten geçen karar sonrasında burada yaşayan vatandaşlar sorunlarını çözebilecekler.

SANAYİ KURULUŞLARI
Meclis tarafından geçen karar sonrasında burada bulunan binalara tamirat izni verilecek. Yeninden konut yapılaşmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Mevcut binaların yıkılması durumunda yeniden yapılmasına müsaade edilmeyecek. Gölcük Belediyesi tarafından bu bölgeye şehir merkezinde bulunan atölyeler, hurdacılar gibi küçük sanayi kuruluşları getirilecek.

TADİLATA İZİN

Bu bölgede Konut Dışı Kentsel Çalışma, Küçük Sanayi Alanı, depolama, günü birlik turizm tesis alanı yapılmasına müsaade edilecek. Burada bulunan binalara müdahale bundan sonra yapılabilecek. Mevcut binaların tadilatlarına izin verilecek.

11 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR