Manuel Gonzalez Barrera “Ofiste Sanat”ta…

Ofiste sanatın hedefi; sanatı hayatın içerisine taşıma çabası, aynı zamanda günlük hayat mücadelesi içinde sergileri izlemek için vakit ayıramayan sa...

Ofiste sanatın hedefi; sanatı hayatın içerisine taşıma çabası, aynı zamanda günlük hayat mücadelesi içinde sergileri izlemek için vakit ayıramayan sanatseverleri alışılmışın dışında bir ortamda buluşturmak.

Sanat eserleri, ofis ortamında sergileniyor. Bu nedenle projenin adı; “Ofis’te Sanat’’. “Ofis’te Sanat’ Sergileri sanat galerileri gibi herkesin gezebileceği bir mekân olma özelliği taşıyor.

“Ofis’te Sanat 22’’  2 Şubat – 7 Mart 2015  tarihleri arasında; Şili’li sanatçı MANUEL GONZALEZ BARRERA’nın “ALTI” adlı  Resim Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor bu kez.  

Şili’li sanatçı MANUEL ORLANDO’ya Izmitli sanatseverler yabancı değiller. Gectigimiz yıllarda Gölcük Ford Otosan Sanat Galerisi’nde seramik sergisi açan sanatçı, geçen yıl yine Kandemir Sigorta bünyesinde “RAYAS” isimli resim sergisi açmıştı. Bu yıl “ALTI” isimli sergi ile hayal dünyasını bizlere sunuyor. Sergiyle ilgili şöyle bir not düşülmüş;

“...yerdeki renk ve lekelerin basitçe ifadesi bu sergi...

Her fırça darbesinin verdiği duygu, büyülü sembollerin kapladığı dünyadaki doğal hislerle doludur. Bu semboller Şili ve Türkiye kültürlerinin karışımından doğmaktadır. Semboller, her renkte bize günlük yaşam kaynağımızı veren toprak anayı çağrıştıran bilgelikle izlerini ve birleştiriciliğini bırakıyorlar. Her yapısal ilkede özgür ruhun...”

Sanatçının notu ise şöyle;

“ALTI”
"...büyülü sembollerin kapladığı dünyadaki doğal hislerle doludur. ...semboller Şili ve Türkiye kültürlerinin karışımından doğmaktadır. ...özgür ruhun izlerinin doğduğu altı (6) çalışma bulunmaktadır. Eğilimlerin serbestliği her bir çalışmada farklılıklar yaratmıştır.
...Resimlerde ne saklı olduğunu kim olduğumu neden burada yaşadığımı siz keşfedeceksiniz kim bilir…
Onlar neden yaşadığımı neden hayal kurduğumu neden nefes aldığımı biliyorlar."
KANDEMİR SİGORTA; Leyla Atakan Caddesi No:11/ A İzmit/KOCAELI (Izmit, Gözlem Görüntüleme Merkezi Yanı) Telefon: 0 262 325 2755

 

ÇİNİKİTAP 28 çıktı!

cini-001.jpg
Nuri Demirci:Önyazı.
Özlem Tezcan Dertsiz:Rüzgarlık(şiir)
Yusuf Yağdıran:Taş Kağıt Makas(şiir)
Muharrem Sönmez:şeytanın feysbul pırofili(şiir)
Pelin Yılmaz:Mantarlı Yumurta(öykü)
Ali İpek:Gibi(öykü)
Şükrü Bilgiç:Uyduruk Yazılar(13)...Şiir ve Nuri Demirci.
Adil Okay:Fikret Başkaya "Kadavra Akademisyenler"e Karşı
Ahmet Günbaş:Tuğrul Keskin'den "Zito i Espanastasis!"
Fehmi Enginalp: Cahil Hoca (Jacques Ranciere)
Şaban Akbaba:Ayazma Fısıltıları XXII(Yusuf Yağdaıran'dan "Gündüz Dersem Çık" ve"Saklı Zaman Sesleri", Çiğdem Sezer'den "Alfabeden Kaçan Harfler")
Bülent Güldal:Üç Şiir Üç Şair(Halim Yaızcı,M.Mahzun Doğan, Ersan Erçelik)
Mehmet Büyükçelik: Şiir Yoksa Üşüyen Şair:Veysel Çolak
Oğuz Tümbaş:Hüseyin Yurttaş, Sina Akyol,H. Recai Talay,Abdaullah Bolulu, Yusuf Alper, Hüseyin Peker, Asım Öztürk, Güzin Oralkan, Nesrin Kültür Kirtaz, M. Mazhar Alphan, Halim Yazıcı, Seçil Avcı, Gülçin Sahilli.
Tahsin Şimşek:İznik'te Olmak Çok Güzeldi.
Serap Telöz:George Orwel'i Yeniden Okumak
Hasan Akarsu:Kendi Gecesinde(İnci Aral)
Mehmet Akif Ertaş:Yazarlığın Yolunu Gazetecilikle Açtığı İçin Gölgede kalan Bir Mizah Kalemi:Mahmut Yesari
Hilmi Haşal: bahçe Okumaları(İhsan Tevfik,Şakir Özüdoğru)
Nezihe Altuğ:Gidemediğin Yol Senin Değildir(Aydan Ay)
İlhan Soytürk:En Koyu Mavisiydin Denizin(Cahide Özer)
Şinasi Melih:Bursa'da Hayattan Sanata Katılan An(ı)lar 2
Çiniçizi:Yiğit Yıldırım.

 

“Bütün Dünya” Şubat 2015

but.jpg

Başkent Üniversitesi Kültür Yayını “Bütün Dünya”nın Şubat 2015 sayısı çıktı. Bu sayıda;

Mete Akyol, Dr. Sıtkı Aydınel, Dr. Öğüt Yazman, Doğan Kuban, Cengiz Önal, Sinan Meydan, Konur Ertop, Niyazi Berkes, Cengiz Özakıncı, Orhan Velidedeoğlu, Tekin Özertem, Gürbüz Evren, İlkay Erdem, Can Pulak, Metin Gören,  Şadan Gökovalı, Nuray Bartoshcek, Haluk Erdemol, Berk Yüksel, Nevin Dedeoğlu, Sezin San Sungunay, Mustafa Çetiner, Sabriye Aşır, Gizay Temizsoylu, Yücel Aksoy, Nergis Öztürk, Sema Erdoğan, Yahya Aksoy, Muzaffer İzgü, Mehmet Uhri, İzlen Şen Toker ve Mehmet Ünver’in çalışmalarını bulacaksınız.

İletişim için: (0 216) 456 27 27

08 Şubat 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR