Dilovası'nda 600 yıllık Mimar Sinan Köprüsü’ne büyük saygısızlık

Halk arasında Mimar Sinan Köprüsü olarak da anılan tarihi Dilderesi Köprüsü, 600 yıl boyunca herhangi bir restorasyon görmeden bir kaç çizik ile günü...

Halk arasında Mimar Sinan Köprüsü olarak da anılan tarihi Dilderesi Köprüsü, 600 yıl boyunca herhangi bir restorasyon görmeden bir kaç çizik ile günümüze geldi.

 

Son 30 yılda sanayinin gelmesi ile fabrikalar arasında kalan tarihi köprü, her geçen gün adeta dökülüyor. Lojistik konteynırlarının, duvarının doğu ucuna verdiği hasar ile birlikte yaralanan Mimar Sinan Köprüsü, büyük ilgisizlik karşısında yok olmaya yüz tutmuş bir medeniyet mirası olarak yardım eli uzanmasını bekliyor. Sorunun defalarca kez dile getirilmesi, sivil toplum kuruluşlarının basın yayın yolları ile yardım istemesinin karşılıksız kalması üzerine umutlarının tükendiğini belirten vatandaşlar, akarsu yatağına yapılacak dere ıslahının köprüye zarar vermesinden tedirgin.

 

DİLOVASI SİMGESİNİ KAYBEDİYOR

16. Yüzyıl’da yapılan köprünün büyük değer taşıdığını, Dilovası’nın simgesi olduğunu belirten vatandaşlar, köprünün önümüzdeki yıllarda yok olma riskinin olduğunu belirttiler. Tarihi köprü, fabrikalardan bir metre daha yaklaşılacak alan olmadığını ve fabrika depo alanının köprü ile bitişik durması sonucu köprünün hasar görmeye devam ediyor.

kopru2.jpg

kopru3.jpg

08 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR