Sivil İnisiyatif Platformu’ndan örnek çalışma

Sivil İnisiyatif Platformu, Ulu Önder Mustafa kemal Atatürk’ün naaşının Ankara’ya götürülmek üzere 19 Kasım günü trene konulmasının 75. yıldönümünü ör...

BÜYÜT

Sivil İnisiyatif Platformu, Ulu Önder Mustafa kemal Atatürk’ün naaşının Ankara’ya götürülmek üzere 19 Kasım günü trene konulmasının 75. yıldönümünü örnek bir çalışmayla anıyor.

Sivil İnisiyatif Platformu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Ankara’ya götürülmek üzere 19 Kasım günü trene konulmasının 75. yıldönümünü örnek bir çalışmayla anıyor. Çukurbağ Kültür Merkezi’nde, Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu adına basın toplantısı düzenleyen ÇEKÜL Başkanı Numan Gülşah, İzmitliler Derneği Başkanı Alpay Poyraz ile Düşkünler ve Yaşlıları Koruma Derneği Başkanı Nihat Aytür, anma törenine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“KOCAELİ ÖNEMLİ”
Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok defa Kocaeli’ye geldiğini belirten ÇEKÜL Başkanı Numan Gülşah, “Her gelişinde de önemli olaylar yaşandı. Mesela Cumhuriyet ilanını ilk kez 16 Ocak’ta burada yaptı” dedi. Atatürk’ün naaşının 19 Kasım günü İzmit’ten Ankara’ya götürüldüğünü belirten Gülşah, buradan çıktığında Etnografya Müzesi’ne, oradan da 1953 yılında Anıtkabir’e konulduğunu hatırlattı. İzmit’te çok güzel bir tören yapıldığını ifade eden Gülşah, “Naaş heykelin önüne getirildi. Halk heykelin etrafına 6 adet meşale koydu, bunlar Ata’nın ilkelerini temsil ediyordu. Nusret adında bir çocuk, ilkelere sahip çıkılacağına dair and okudu” diye konuştu.

“75 YILDIR KİMSE ANMAMIŞ”
Atatürk’ün naaşının İzmit’ten gönderildiği 19 Kasım günün hatırlanması gereken bir gün olduğuna dikkat çeken Numan Gülşah, “75 yıldır kimse anmıyor. Biz Sivil İnisiyatif Platformu olarak 7 yıldır anma törenleri yapıyoruz. Törenlerimizi büyüterek de devam edeceğiz” diye konuştu. Atatürk’ün naaşı gönderilirken, o dönemde çocuk olup, şu an hayatta olan insanları, 19 Kasım Salı günü yapılacak olan KYÖD’deki toplantıya beklediklerini ifade eden Gülşah, “Onların anılarından, yaşadıklarından bir belgesel çalışması yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

15 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR