Kurban öncesi kavga başladı

Ette, Kurban Bayramı öncesi fiyat, ithalat tartışması yine alevlendi. Besilik hayvan ithalatı devam etmesine karşın, fiyatlar yükselişini sürdürüyor....

BÜYÜT

Ette, Kurban Bayramı öncesi fiyat, ithalat tartışması yine alevlendi. Besilik hayvan ithalatı devam etmesine karşın, fiyatlar yükselişini sürdürüyor. Sektör temsilcileri daha da tırmanacağı görüşünde. Yapılan tahminlere göre bayram öncesinde canlı hayvan fiyatları yüzde 30 artacak.

 

FİYATLAR YÜKSELECEK

Yapılan açıklamalara göre yılbaşına kadar kuzu etinin kilosu 60 TL, dana etinin kilosunun ise 50 TL olmasının beklendiği belirtildi. Et ve Süt Kurumu (ESK), bayram öncesi fiyat hareketliliği üzerine harekete geçti. Hem fiyat kontrolü hem de piyasa regülasyonu için oluşturduğu iki ekibi araştırma yapmak üzere ithalat izni olan Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne gönderdi.

 

BESİCİLER TEPKİLİ

Yerli besici ise ithalata karşı. Sektörden yetkililer kurbanlık hayvan konusunda sıkıntı olmamakla birlikte, mevcut hayvan sayısının talebini karşılayamaması nedeniyle fiyatların tırmanacağı görüşünde. Tarım Bakanlığı’nın açıklamasına göre yeterli sayıda hayvan var, sıkıntı yok. Sektör ise aynı görüşte değil. “Et fiyatlarındaki yükselişin nedeni hayvan sayısının yetersizliği” deniliyor. Bir de öneri getiriliyor: Vatandaş kurban tercihini küçükbaş hayvandan yana yapsın. Kısa vadede yetersizliği ithalat önleyebilir ancak herkes hemfikir; uzun dönemde çözüm besilik hayvan ithalatı ve damızlık çiftliklerinin kurulmasının teşviki.

28 Temmuz 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!

Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR