Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün mazbatasını aldı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''Yeni dönemin bakanlar kurulunun nasıl bir şekilde teşekkül edeceği tamamen Sayın Başbakanımızın tasarrufunda o...

BÜYÜT

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''Yeni dönemin bakanlar kurulunun nasıl bir şekilde teşekkül edeceği tamamen Sayın Başbakanımızın tasarrufunda olan bir konu'' dedi.
AK Parti Kocaeli İl Başkanlığında diğer milletvekilleri Fikri Işık, Azize Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur ve partililerle buluşan Bakan Ergün, mazbatasını almak üzere yürüyerek Kocaeli Adliyesine gitti.
Ergün, mazbatasını İl Seçim Kurulu Başkanı Yaşar Yavuz'dan aldı. Diğer milletvekillerine ise mazbatalarını İlçe Seçim Kurulu Başkanları verdi.
Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Ergün, belediye başkanlığıyla birlikte dördüncü defa mazbata almanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, ''Seçimden başarıyla çıkıp, seçim kurulundan mazbatasını almanın mutluluğunu dördüncü defa yaşıyorum'' dedi.
Seçimlerde Türkiye genelinde önemli bir başarı elde edildiğini ifade eden Ergün, şöyle konuştu:
''Türkiye'de çok partili hayata geçtikten sonra ilk defa bir siyasi parti üç seçim üst üste oylarını artırarak iktidarda kalmaya devam ediyor. Demokrat Parti'nin üç dönem iktidarı vardı ama üçüncü dönem oylarını artırma imkanı olmamıştı. İlk defa AK Parti'nin üçüncü döneminde de oylarını artırarak iktidarını sürdürmesi söz konusu. Bu Türkiye, Türk siyaseti açısından önemli bir gelişme. Oyların yüzde 50'sini alarak iktidarı sürdürmek son derece önemli. Toplumun AK Parti politikalarına, hükümet politikalarına, hizmetlere, siyasi istikrara, güven ortamına, Türkiye'nin yeni 2023 vizyonuna ve uluslararası camiadaki güçlü yerine toplumun verdiği desteği ifade eden bir sonuç. Artık hizmetlere odaklandık. Halkımıza hangi taahhütlerde bulunduysak o taahhütlerin arkasındayız. Çünkü biz gerçekleştirilemeyecek şeyler değil, gerçekleştirilebilecek projeler üzerinde durduk. Şimdi o projeleri adım adım hayata geçirmeye başlıyoruz.''
Ergün, bir gazetecinin bakanlığının devam edip etmeyeceği, İçişleri Bakanı olarak adının anılmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, şöyle devam etti:
''Bakanlar kurulunun yeniden dizaynı için yemin töreninden sonra sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakanımıza görev verecek. Yeni dönemin bakanlar kurulunun nasıl bir şekilde teşekkül edeceği tamamen sayın Başbakanımızın tasarrufunda olan bir konu. O'nun Türkiye'nin 2023 vizyonuna uygun bir şekilde hizmetlerin yürütülmesiyle ilgili bir dizayn yapacağını düşünüyoruz. Önemli olan takım halinde elde edilen başarılardır. Biz kimin hangi görevde olacağından ziyade, Türkiye'nin nerede olacağına odaklanmış bir siyasi partiyiz. AK Parti olarak 'takım halinde ne başarı elde ediyoruz' buna odaklanmış bir siyasi partiyiz. Bugün bakanlık görevini biz yaparız, yarın başka arkadaşlarımız yapar. Biz tekrar görev alırsak, layıkıyla o görevi yerine getirmeye çalışırız. Başka arkadaşlarımız görev alırsa da onların yanında canla başla çalışır, takım halindeki başarıyı, Türkiye'nin başarısını elde etmek için çaba harcarız.''
Bakan Ergün, İçişleri Bakanlığı konusuyla ilgili ise ''Tüm seçimlerden sonra bu tür spekülasyonlar başlar. Seçimlerden önce, 'kaç milletvekili çıkacak, kimler milletvekili seçilecek ya da hangi parti, ne kadar oy alacak?' üzerinden değerlendirmeler olurdu. Şimdi iktidar partisi belli olduğuna göre, bundan sonraki spekülasyonlar, 'Kimler bakan olacak. Bakan toto, kabine totolar çok olur. Onun için totoya gerek yok. Haziran ayının sonunda büyük ihtimalle yeni kabine Cumhurbaşkanımıza sunulmuş ve onaylanmış olur. Temmuz ayının ilk haftasında da yeni kabinenin programı meclise sunulur, 10 Temmuz'a kadar mecliste güven oylaması yapılır, ondan sonra meclis tatile girer. Hiç toto oynamaya gerek yok, 10 gün daha sabredin. İddiaya da girmeyin'' diye konuştu.

17 Haziran 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR