Yaşamı uzatmanın anahtarı: Açlık İnsülini kaç olmalı?

Yıllarca şeker hastası olmamıza rağmen maalesef endokrinoloji uzmanlarının biri bile açlık insülin değerine dikkatimizi çekmedi. Gerçi çekselerdi de n...

Yıllarca şeker hastası olmamıza rağmen maalesef endokrinoloji uzmanlarının biri bile açlık insülin değerine dikkatimizi çekmedi. Gerçi çekselerdi de ne değişirdi?  Çünkü Türkiye’de laboratuvarların referans aralıkları tam bir içler acısı durumda. İnsülin (açlık) değeri laboratuvarlarımıza göre 2-25 uU/mL ise normal kabul ediliyor. Yani açlık insülin değeri 20-25 aralığında çıksa bile laboratuvar uyarı vermediği için “H” veya “L” yazmadığı veya oklar koyup koyu renkle yazmadığı için doktorlarımız bunu normal olarak görüyor. Sağlık Bakanlığımız da çıkıp laboratuvarlara, doktorlara “siz ne yapıyorsunuz?” demiyor. 

İşte bize göre Canan Hoca ile Jinekologların  şeker yükleme testi konusunda anlaşamamalarının altında da bu referans aralıkları yatıyor. Jinekologlar açlık insülininden sonuç alınmaz diyor. Tabii ki laboratuvar değerlerine bakarak değerlendirme yapacak olurlarsa sonuç alamazlar. Çünkü laboratuvarlar açlık insülini 24,9 çıkan bir kişiyi bile normal gösteriyor. Oysa Canan Hoca ve bir çok doktor bu değer 5 in üzerine çıkmışsa tehlikenin başladığını yazar ve söyler. Canan Hoca hamilelerde de açlık insülin değeri 10 uU/mL ‘ye kadar kabul edilebilir der.

Bu yazımızda açlık insülininin kaç olması gerektiğine ilişkin üç değişik doktor görüşü seçtik. Bu doktorlardan birisi Türkiye’de ezberleri bozan Canan Karatay, diğeri ana akım medya temsilcisi Hürriyet gazetesinin sağlık köşesinin yazarı ve hakim tıp görüşlerinin temsilcisi diyebileceğimiz Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, üçüncüsü ise Amerika’nın ezber bozan doktorlarından Dr. Mercola. Bu üç doktor acaba açlık insülini kaç olmalı diyor, neler demişler?

Bu arada maalesef pek çok kişi de açlık insülini ile HbA1C (üç aylık şeker ortalaması) değerlerini birbirine karıştırıyor oysa iki değerin birbiriyle uzaktan akrabalığı belki olabilir ama aynı değil. Şimdi açlık insülini için kim ne demiş hep birlikte okuyalım:

 

Prof. Dr. Canan Karatay
Prof. Dr. Canan Karatay’ın 2011 yılında yayınlanan Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si Karatay Diyeti” kitabının “Karatay Diyeti’yle Genç Kal Uzun Yaşa” başlıklı Birinci Bölümü’nde “Kandaki insülin hormonu düzeyi ne kadar olmalıdır? 12 saatlik açlıktan sonra alınan kanda normal kan insülin hormonu değeri, 5 IU/ml (Internasyonal Ünite/ml) dolaylarında olmalıdır. Kan insülin değerleri 2,5-5 IU/ml bulunan kişilerin uzun ömürlü̈ oldukları ve sağlıklı yaşadıkları birçok bilimsel araştırma ile gösterilmiştir” denilmiştir. (1)  
Prof. Dr. Canan Karatay’ın yine 2011 yılında çıkan “Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu sağlık kitabında da açlık insülinin önemine çok değinilmiş “Kan insülin değeri 2-5 IU/ml olan kişilerin, sağlıklı ve uzun ömürlü̈ oldukları bildirilmiştir. İnsülin hormonunun 12 saatlik açlık değerlerini bilmek yeterlidir. Ayrıca insülin direnci tanısı koymak amacıyla şeker yüklemesi testi yapılması doğru değildir. Eğer 12 saatlik kan insülin hormon düzeyi normal değer olan 2-5 IU/ml’nin üzerine çıkmaya başlamışsa, tehlike başlamıştır demektir.” (2)
 

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu 27 Ekim 2013 tarihinde “İnsülin Direnci Ciddi Tehdit” başlıklı yazısında “açlık insülininiz de 8’den fazla bulunursa, sizde de insülin direnci gelişmiş olabilir. Hele hele açlık insülininiz 15-20’li rakamları bulmuşsa süreç bir hayli ilerlemiş demektir.” (3)
 
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu  19.03.2014 tarihli “İnsülin Direnci Neden Önemli?” başlıklı yazısında “İnsülin seviyesi arttıkça da yaşam kalitesi düşüyor, ömürler kısalıyor. Hele hele 8’i geçtiğinde sorunu “mutlaka çözümlenmesi gereken bir tıbbi problem” olarak görmek gerekiyor. 
Tokluk insülin değerleri de en az açlık insülin değerleri kadar önemli ve genelde tokluk insülini değerlerinin de 40’ı geçmemesi bekleniyor. “ (4)
 
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu 21.09.2015 tarihli “İnsülinin Fazlası Hasta Eder İnsanı” başlıklı yazısında “Aç karna alınan kan örneğinde (ideali 10-12 saat açlıktan sonra alınan kan örneğidir) sağlıklı insülin değeri 5 ünitenin altında olmalıdır. 5-8 ünite arasındaki değerler alarm işareti sayılmalı, 8'den yüksek değerler mutlaka ama mutlaka bir sağlıksızlık işareti kabul edilip düzeltilmelidir. Çok sayıda araştırma gösterdi ki, insülin seviyesi ne kadar azsa ömür o kadar uzun, yukarıda saydığımız sağlık problemleriyle karşılaşma ihtimali o oranda düşüktür.” (5)
 
Dr. Joseph Mercola
Sağlıklı Yaşıyoruz olarak 04.02.2015 tarihli “Açlık İnsülininiz Kaç? başlıklı yazımızda (6) Amerika’nın ezber bozan doktorlarından Dr. Mercola’nın iki önemli makalesinden çeviri yapmış ve SY okurlarıyla paylaşmıştık. Dr. Mercola’nın 17.12.2011 tarihli “Kaç yaşında göründüğünüzü belirlemek için bu test (insülin) kolesterolden çok daha önemli" başlıklı yazısında “Normal bir açlık insülin düzeyi 5 in altıdır ancak ideal olarak üçün altında olması istenir.” şeklinde belirtilmiş. (7)
 
SÖZÜN ÖZÜ:
Üç doktorun görüşlerini kısaca özetleyecek olursak AÇLIK İNSÜLİN DEĞERİNİZ 5 İN ALTINDA OLMALIDIR. 5-8 arasındaysa korkun ve mutlaka beslenmenize çok dikkat edin. 8 in üzerindeyse de doktorunuzun kontrolünde metformin almak durumunda kalabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynaklar: 
(1)    Karatay, Prof. Dr. Canan, Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si Karatay Diyeti, HayyKitap, İstanbul, 2011, S21.
(2)    Karatay, Prof. Dr. Canan, Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık, HayyKitap, İstanbul, 2011.
(3)    http://www.hurriyet.com.tr/insulin-direnci-ciddi-tehdit-24994646
(4)    http://www.hurriyet.com.tr/insulin-direnci-neden-onemli-26039570
(5)    http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/osman-muftuoglu_96/insulinin-fazlasi-hasta-eder-insani_30127278
(6)    https://www.facebook.com/ObezliktenKurtul/photos/a.307180999391637.68423.307166446059759/787296354713430/?type=1&theater
(7)    http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/12/17/blood-test-more-important-than-cholesterol-in-determining-how-old-you-look.aspx
(8)    http://fitness.mercola.com/sites/fitness/archive/2012/04/27/vitamin-d-and-blood-test-health-factors.aspx
 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Sevim - Teşekkür ederim, ellerinize sağlık.

Yanıtla . 0Beğen 13 Şubat 15:59
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR