Örengül: “Kandıra ve Kartepe’deki soruşturma Büyükşehir’de de yapılmalı

Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay’ın ön raporunu gizlediğini belirten Av.Fahri Örengül, Kandıra ve Kartepe’de olduğu gibi Büyükşehir Belediyesi’nde d...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay’ın ön raporunu gizlediğini belirten Av.Fahri Örengül, Kandıra ve Kartepe’de olduğu gibi Büyükşehir Belediyesi’nde de soruşturmanın aynı ciddiyetle yapılmasını talep etti.

CHP Grup Başkanı Av.Fahri Örengül, yazılı bir açıklamada bulunarak Büyükşehir Belediyesi’nin davalarıyla ilgili bilgi verdi. Belediye’nin Sayıştay’ın ön raporunu gizlediğini söyleyen Örengül şu açıklamada bulundu “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait BİT tabir edilen BELDE A Ş-ANTİKKAPIAŞ-KENT KONUT A Ş-İZAYDAŞ A Ş KENT SİGORTA LTD ŞTİ gibi belediye iktisadi teşebbüsleri bulunmakta olup, bu şirketlerin mali yapıları, bilançoları, gelir giderleri, borç alacak ilişkileri, kimlere ihalelerin verildiği hususları tüm taleplerimize rağmen belediye meclis üyeleri ve kent kamu oyundan ısrarla gizlenmektedir.

ŞİRKETLERE 525 TRİLYON AKTARILDI
Bu husus belediyenin son faaliyet raporlarına vaki eleştirilerimiz esnasında da ifade edilmiş. Bu hususların 1 ay içinde Sayın İbrahim Karaosmanoğlu tarafından açıklanmaması halinde kendisinin güvenilmez olarak ilan edileceği de söylenmiştir. Bir aylık süre de dolmuştur. Büyükşehir Belediyesi’nin bu şirketlere 525 trilyon gibi ciddi bir parayı belediye meclisine sormadan aktardığı tüm kent kamu oyu tarafından bilinmektedir. Bütün sorularımıza karşılık belediyeye ait yani Kocaeli halkına ait bulunan bu denli büyük paranın hesabı ve dökümü hala verilebilmiş değildir.

ÖN RAPOR GİZLENMEKTE
Bu nedenle bu şirketlerle ilgili ve Büyükşehir ile ilgili benzer soruşturmaların yapılması durumunda da benzer olayların vukua gelmesi muhtemel bulunmaktadır. Bu hususlarda Büyükşehir ile ilgili Sayıştay denetlemesi halen devam etmekte olup talebimiz üzerine tarafımıza Sayıştay tarafından 16.08.2011 tarih ve 59322 Esas sayılı yazısı ile konunun halen incelenmekte olduğu bildirilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden de bu husustaki Sayıştay ön raporu defalarca tarafımızca istenmiş, ancak belediye taleplerimizi ısrarla yerine getirmemekte ve ön raporu da gizlemekte kamu oyuna açıklamamaktadır.

CHP OLARAK TARAFISIZ
Kandıra ve Kartepe de başlayan soruşturma zincirinin özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde de aynı ciddiyetle yapılması talebemizdir. CHP Büyükşehir Grubu olarak Kandıra’dan başlayarak Kartepe’ye uzanan ciddi yolsuzluk iddiaları ile ilgili gelişmeleri dikkatle izliyor, yolsuzlukların ortaya çıkması ve tüyü bitmemiş yetimin hakkının korunması açısından gerekli tüm çalışmaları yapıyoruz. Yargı bağımsız bırakıldığında yargının görevini eksiksiz yapacağından da eminiz. Bu soruşturmalarda CHP grubu ve ben her zaman olduğu gibi yolsuzlukla suçlananların yanında değil, tam tersine karşısında ve varsa yolsuzlukların ortaya çıkartılması konusunda taraf konumundayız.

“Karabalık’ın avukatı değilim”
CHP Grup Başkanı Av.Fahri Örengül, “Şükrü Karabalık’ın avukatı” olmadığını söyledi.

CHP Kocaeli Büyükşehir Başkan Vekili Av.Fahri Örengül yazılı bir açıklamada yaparak, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın avukatlığını yapmadığını söyledi. Örengül şu açıklamada bulundu “Kocaeli’nde yayın hayatını sürdüren önemli bir gazetenin Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın 23.08.2011 tarihinde tutuklama istemi ile Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevki esnasında benim de avukat olarak görevli bulunduğuma ilişkin bir haber yayınlanmış olup, bu haber tamamen yanlıştır.

ŞÜPHELİ VEKİLLİĞİ YAPMAM
Avukat Fahri Örengül olarak Kartepe Belediyesi’nde sürdürülen rüşvet ve yolsuzluk soruşturması olarak adlandırılan olayda şüpheli vekilliği yapmam kesinlikle söz konusu değildir. Olay günü avukat olmam nedeniyle başka bir olay için işlerimi yapmak üzere Adliyede bulunmam nedeniyle konu zannederim basın mensupları tarafından yanlış anlaşılmış ve yanlış haber yapılmıştır” dedi.

24 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR