Kocaeli'de "Gökyüzü Gözlem Şenliği" yapılacak

Kocaeli Bilim Merkezi, merak uyandıran gökyüzü, astronomi, yıldız ve gezegenler hakkında bilgilerin verileceği, atölyelerin düzenleneceği ve teleskop...

Kocaeli Bilim Merkezi, merak uyandıran gökyüzü, astronomi, yıldız ve gezegenler hakkında bilgilerin verileceği, atölyelerin düzenleneceği ve teleskoplar aracılığıyla milyonlarca yıl uzaktaki yıldız ve gezegenlerin gözlemleneceği “Gökyüzü Gözlem Şenliği”düzenliyor. Etkinlik 12-13 Ağustos tarihlerinde Kocaeli Bilim Merkezi önünde yapılacak.

 

YAŞ SINIRI KONTENJAN YOK

İki gün sürecek Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne yaş sınırı ve kontenjan olmadan herkes katılabilecek. Etkinlik 19.00-24.00 saatleri arasında Kocaeli Bilim Merkezi önünde gerçekleşecek. Planetaryum ve teleskopların olacağı gözlem şenliğinde hepimizin adını sıkça duyduğu fakat yerlerini bilmediğimiz yıldızların yerini öğrenmiş olacağız.

 

TELESKOP YAPILACAK

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Kocaeli Bilim Merkezi’nin düzenlediği Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde birçok atölye olacak. Planetaryum Atölyesi: Kuzey Yarımküredeki yıldız takımlarının kubbe şeklinde modellemesi yapılacak. Parlak Yıldızlar: Fosforlu yıldızlardan yıldız takımları modellemesi yapılacak. Güneş Sistemi: Fosforlu gezegenlerle güneş sistemimizin modellemesi yapılacak. Teleskop yapımı: Teleskopların yapısı anlatılarak kurulumunu uygulamalı olarak yapılacak.

Planetaryum: Yaş gruplarına göre ayrı sunumlar yapılacaktır.

Anasınıfı ve 1. sınıf için uzaydaki şekiller.

Evrenin saati ve evrenin boyutları üst sınıflar içindir.

7-8. sınıf ve lise grupları içinde 20. yılında Hubble Uzay Teleskopu gösterilecektir.

 

ETKİNLİK PROGRAMI

Saat

Plan

19.00

Etkinliklerin başlaması

19.00-21.00

Atölye Etkinliklerinin yapılması

19.00-24.00

Planetaryum gösterim

21.00-24.00

Teleskoplarla gözlem

11 Ağustos 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR