Çocuk Fuarı’na 229 bin ziyaretçi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Eğitim, Eğlence ve Bilim Fuarı renkli görüntülerle sona erdi. Fuarı 4 günde 229 bin 355 kişi...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Eğitim, Eğlence ve Bilim Fuarı renkli görüntülerle sona erdi. Fuarı 4 günde 229 bin 355 kişinin ziyaret ettiği öğrenildi

41 ülkeden gelen bin çocukla birlikte Fuar Merkezi’ndeki etkinliklere katılan Kocaelili çocuklar, kukla gösterisinden Hacivat – Karagöz’e, robot adama kadar birçok etkinlikten ücretsiz faydalandı. Fuarda çocuklara uçurtma hediye edilirken çocukların yüzleri kelebek, uğur böceği gibi figürlerle boyandı. Bilim temalı fuarda Bejing Acrobats Gösterisi’nin yanı sıra Moskova Çocuk Sirki, Keloğlan Masalları Müzikali ve Yeteneksizsiniz Yarışmacıları sahne alarak performanslarını sergiledi. Büyük ilgi gören gösteriler on binlerce kişi tarafından takip edildi. Çocuk Fuarı’nda her stant çocuklara farklı dünyaların kapılarını aralarken fuarı 229 bin 355 kişi ziyaret etti.

DİJİTAL OYUN ALANI
Fuarda birçoğu Türkiye’ye ilk kez getirilen dijital oyunlar yer aldı. Hareketli boyama ekranında çocuklar kamera yardımıyla kendilerini görüp boyama alanlarını diledikleri gibi kullandı. Dijital ortamda bulunan dinozor ekranında ise kendilerini dinozorlarla aynı ortamda gören çocuklar görselin otomatik olarak videosunu çekerek sosyal medyada paylaştı. Fuarda bulunan dev ekranda bekleyen kaleci ise çocuklar meydan okuyor ve kendisine gol atmalarını bekledi. Oldukça keyifli olan oyunda çocuklar top varmışçasına vuruşlarını yaparak klaslarını konuşturarak kaleciyi avlamaya çalıştı.

MODEL UÇAK TASARLADILAR
Türk Hava Kurumu yetkilileri tarafından hazırlanan Model Uçak Tasarım Atölyesi’nde çocuklar, önceden hazırlanmış uçak kitlerini bir araya getirip kendileri için ATA modeli uçak yapıp uçurdu. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi çalışanlarının yardımıyla çocuklar, botanik bahçesinde bitkileri tanıdı ve bitki yetiştirmeyi öğrendi.

TÜRKİYE’NİN SEÇKİN KURUMLARI FESTİVALDE
23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali’nde Türkiye’nin önde gelen bilim merkezleri ve kuruluşları da yer aldı. Aralarında İTÜ Bilim Merkezi, Türk Beyin takımı, MAD Science, BASF, Bursa Bilim Merkezi, Türk Hava Kurumu, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Kocaeli Bilim-Sanat Merkezi, İstanbul Go Okulu, Bayrampaşa Bilim Merkezi, Kocaeli Gençlik Spor Merkezi, Derince Belediyesi Engelsiz Yaşamı Destekleme Merkezi, Kocaeli Gençlik Meclisi Bilim Kulübü miniklere festival boyunca bilimsel çalışmalar sundu.

ROBOT TASARLADILAR
Bilim Adası’nda yer alan Kaz ve Keşfet Atölyesi’nde çocuklar, tarihin en eski çağlarına eğlenceli bir yolculuk yaptı. Elektronik Devre Yapım Atölyesi’nde ise çocuklar hem malzemeleri tanıdı hem de elektronik devre yapımını öğrendi. Elektronik Örümcek Atölyesi’nde de hafıza pili, pipo temizleme çubuğu izole bant ile çocuklar örümceğe benzeyen elektronik bir oyuncak tasarladılar. Çocuklar, Robot Atölyesi’nde lego kit malzemeleri kullanarak yaş gruplarına göre top fırlatma robotu, kapı alarmı robotu gibi robotlar ürettiler.

BU YIL İBN-İ SİNA TANITILDI
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından yürütülen “Teddy Bear Hospital” projesi ile çocukların doktor korkusunu yenmeleri sağlandı. ‘Vücudumuzu Tanıyalım’ etkinliğiyle ise çocuklar maket üzerinden organları ve iskelet sistemini öğrendiler. Öte yandan her yıl bir Türk büyüğünün tanıtıldığı festivalde bu yıl İbn-i Sina tanıtıldı. İbn-i Sina’yı ve onun çalışmalarını festivale ve fuara katılan tüm yerli ve yabancı çocuklara anlatmak amacıyla Türkçe-İngilizce bir illüstrasyon kitabı dağıtıldı. 2011 yılında Nasrettin Hoca, 2012 yılında Piri Reis’in tanıtımı yapılmıştı.

25 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR