Karaosmanoğlu“Sapanca Gölü’nü peşkeş çektik”

        Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısı önceki gün Leyla Atakan Kültür ve Kongre Merkezi Şefik Postalcı Toplantı Salonu’nda...

 

 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısı önceki gün Leyla Atakan Kültür ve Kongre Merkezi Şefik Postalcı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunulmasının ardından başladı. Toplam 138 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Yılmaz ile Başkan İbrahim Karaosmanoğlu arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

 

ERDOĞAN GÖNÜLLÜLERİNİ SORDU

 

CHP’li Hüseyin Yılmaz, meclise verdiği soru önergesinde İbrahim Karaosmanoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatıyla “Erdoğan Gönüllülerinin” iftarına katılmasını gündeme taşıdı. Karaosmanoğlu’nun tarafsızlık ilkesini çiğnediğini söyleyen Yılmaz, verdiği soru önergesinde 298 sayılı seçim kanunun çiğnendiğini belirtti. Yılmaz ayrıca, Sırrıpaşa Konağı’ndaki yemeğin maliyetinin hangi kaynaklardan verildiğini de sordu.

 

TEKLİFİ GERİ ÇEVİRDİ

Hüseyin Yılmaz, soru önergesinin tamamını okumak isterken İbrahim Karaosmanoğlu buna izin vermedi. Soru önergesini okumak isteyen Yılmaz’a yanıt veren Karaosmanoğlu, “Hayır soru önergesini okuyamazsınız, bu çok uzun” diyerek teklifi geri çevirdi. Bunun üzerine yaşanan tartışmada ise “Belediye başkanı olarak propaganda yapmanız normal mi?” diye soran Yılmaz’a karşılık veren Karaosmanoğlu, “Benim cumhurbaşkanlığı ile ilgili propaganda yapmam gayet normal” dedi.

 

ATATÜRK’Ü BİZ DE SEVİYORUZ

 

Gündemin 20’nci maddesinde tartışılan Kartepe ilçesindeki caddelerde yaşanacak bazı isim değişikliklerinde ise bir ilçede aynı isimle iki caddenin olmayacağını söyleyen İbrahim Karaosmanoğlu, caddelerden birine Atatürk adının verilmesini isteyen CHP’li Hüseyin Yılmaz ile bir kez daha karşı karşıya geldi. Yılmaz’ın Atatürk isminde ısrar etmesi üzerine konuşan Karaosmanoğlu, “Biz, Atatürk’ü Türk halkı olarak seviyoruz” diye konuştu. 

 

HARİTADAN SİLİNMİŞTİK

Yeşil alanların imara açılmamasını isteyen CHP’li Hüseyin Yılmaz’a seslenen Karaosmanoğlu, “Sapanca Gölü’nü peşkeş çektik” dedi. Tartışmalar üzerine “CHP’liler hep bize itiraz ediyor” diyen Karaosmanoğlu, “Sapanca gölünü biz peşkeş çektik. İyi ki de Peşkeş çektik, şimdi vatandaşımız suyunu içebiliyor. Sadece Yuvacık Barajı’na kalsaydık, 6 aydır susuzduk, haritadan silinmiştik” ifadelerini kullandı.


MÜTEAHHİTLERE SORALIM

 

Kentsel dönüşüm ile ilgili görüşlerini açıklayan Karaosmanoğlu, gecekonduların yoğun olduğu yerlerde kentsel dönüşüm olması gerektiğini savundu. Karaosmanoğlu, “Özel sektör eski gecekonduların olduğu yerlerden çekiliyor. Bazı yerlerde çarpık yapılaşma var.  ilçelerimizin önemli bölgelerinde bu eskiyen çarpık değişiklikleri yapalım. Bunu müteahhitlerle birlikte yapalım. Kentte para kazanan müteahhitlerin görüşlerini merak ederim. Müteahhitlerle toplantı yapmakta fayda var, devletin yapmasıyla bu iş 30 yıl sürer” diye konuştu.

 

İFTARA GEÇİLDİ

 

Yaklaşık iki saat süren toplantıda 138 gündem maddesinin görüşülmesinin ardından, meclis üyeleri hep birlikte iftar yemeğine geçti. Büyükşehir Belediyesi tarafından eski ve yeni meclis üyelerine verilen iftar, Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Antikkapı Restoran’da gerçekleştirildi. Meclis oturumunun sonunda ise bir sonraki Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nın 14 Ağustos Perşembe günü saat 15.00’da gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

 

MODEL KENT OLDUK

İftar yemeği sonrası konuşan Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’nin model kent olduğunu belirterek, “Kentin bedenini ve ruhunu büyük ölçüde dönüştürdük. Artık yaşanabilir bir şehir haline geldi. Daha güzel işler yapacağız. Kentimizi yarınlara taşıyacağız. Önceki yıllarda Avrupa’da gördüğümüz sağlıklı şehirleşmeyi biz de Kocaeli’de hayata geçirdik. Ülkemizdeki tüm şehirler Kocaeli gibi yapılanmaya başladı. Model kent olduk” dedi.

18 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR