Tabletleri bir de öğrenci ve öğretmenlerden dinleyin

“Olumsuz eleştirilere gerek yok. Hem zamandan, hem de ağaçtan tasarruf”Tabletler öğrenci ve öğretmenlerden tam not aldıFatih Projesi kapsamında ilimiz...

BÜYÜT

“Olumsuz eleştirilere gerek yok. Hem zamandan, hem de ağaçtan tasarruf”
Tabletler öğrenci ve öğretmenlerden tam not aldı

Fatih Projesi kapsamında ilimizde 4 pilot okula dağıtılan tablet ve akıllı tahtalar ile ilgili Mimar Sinan Lisesi Müdürü Sadık Akar, olumsuz eleştirilere gerek olmadığını bunun öğrencilerin heyecanını kıramayacağını kaydetti
Fırsatları Araştırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (Fatih) Projesi kapsamında Türkiye genelinde 17 ile pilot iller arasında yer alan ilimizde ise 4 okula tablet ve akıllı tahtalar dağıtıldı. Pilot okullardan olan ve 6 Şubat’ta yeni uygulamaya geçen Mimar Sinan Lisesi ile aradan geçen iki haftalık süreci dün okulda öğrencilerle birlikte değerlendirdik. Okul Müdürü Sadık Akar, olumsuz eleştirilere gerek olmadığını bunun öğrencilerin heyecanını kıramayacağını kaydetti. Yeni uygulamaya alışma aşamasında olan öğretmenler ve öğrenciler, ise proje hakkında aynı noktada buluşuyor, “Fatih Projesi ile hem ağaçlardan dolayısıyla ağaçlardan hem de zamandan tasarruf edilecek” dedi.

GÜNCELLEMELER DEVAM EDİYOR
Okul Müdürü Sadık Akar, ile ilgili proje hakkında yaptığımız konuşmada Akar, projenin alt yapısıyla ilgili çalışmaların halen devam ettiğini bu sürede oluşabilecek aksamalar için olumsuz yapılan değerlendirmelerden kaçınılması gerektiğini kaydetti. Akar, tabletlerin 1 ay boyunca öğrencilerin evlerine götürmeyeceklerini bunun sebebinin ise merkezden yapılan güncellemeler olduğunu belirtti. Akar, projenin sürekli yenilendiğini bu sayede en iyiye ulaşabileceklerini kaydetti. Fatih Projesi kapsamında okulda meydana gelen değişiklikler ve yenilikler hakkında bilgi verdi. Akar, “Proje kapsamında 4 tane 9. sınıfa akıllı tahtakurumu yapıldı. Toplam 146 öğrenciye ve 41 öğretmene tablet dağıtıldı” dedi.

AYRI BİR İNTERNET AĞI VAR
Bu uygulama için okulun altı yapısının yeterli duruma getirildiğini belirten Akar, “Okulun alt yapısının yeterli olabilmesi için ise fiber optik internet okulun dört bir köşesine döşendi. 300 megapiksel olmak üzere hızlı bir internet ağı oluştu. Bizim kullandığımız internet için bir veri odası oluşturuldu. Buradan her şeyin kontrolünü sağlayabiliyoruz. Öte yandan verileri daha hızlı indirmek ya da yüklemek için Türkiye genelinde Fatih Projesi için ayrı bir internet ağı ve havuzu oluşturuldu. Fatih Projesi’nde yapılan tüm internet kullanımları bu havuzdan yapılıyor. Yani dışarıdan bir kimse ile kullandığımız ağ çok farklı. Bu proje için 2 ay öncesinde çalışmalar başlamıştı. Verilen akıllı tahtalar için Vestel bu konu ile ilgili he sorunda okula gelerek gerekli çalışmaları yapıyorlar. Alt yapı çalışmalarında ise Telekom iş başında oluyor. Şimdiye kadar teknik anlamda çok fazla sıkıntı çekmedik. Sıkıntı olduğu taktirde zaten biz bunları servislerine gönderiyoruz” dedi.

ZORUNLU EĞİTİMLER VAR
Akar, proje için öğretmenlere verilen eğitimlerin devam ettiğini belirterek, “Bu uygulama kapsamında öğretmenlerimizin başarılı olabilmesi için özel eğitimler verildi. Bu eğitimler içinde 75 saatlik temel bilgisayar kullanımı, 30 saatlik Fatih Projesi kursu, 12 saatlik akıllı tahta eğitimi uygulamalı olarak verildi. Bunun yanında öğretmenlerimizin eğitimi devam ediyor. 31 Mart’a kadar iletişim ve Microsoft eğitimlerini öğretmenlerimiz internet üzerinden bitirmek zorundalar. Akıllı tahtaların içinde tablet gibi her şey mevcuttur. Bugünlerde proje ile ilgili karalama yazıları yazılmaktadır. Ama bir eğitimci olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki çok büyük bir proje ve bizler ve öğrenciler için yararlıdır. Örneğin, akıllı tahtaların yanında bu uygulama ile geleneksel tahtalarda yer alıyor. Yani istenildiği zaman yeşil tahta istenildiğinde beyaz tahta gerekli olduğunda da akıllı tahta kullanılacak.

ZAMANDAN TASARRUF EDİLİYOR
Matematik öğretmenlerinden Ali Kulaç, ders işlerken hem akıllı tahtayı tanıttı hem de proje hakkında bir değerlendirme yaptı. Kulaç, “ Öğrencilerin akıllı tahtalar ile her duyusuna hitap edebiliyoruz. Görsel olarak gösterdiğimiz slayt gösterileri ya da videolar ile verilen bilgiler zihinlerde daha kalıcı oluyor. Bunun yanında akılı tahta için her şey düşünülmüş. Bir bilgisayar gibi istediğimiz veriyi yükleyebiliyoruz. Kendi evimizde hazırladığımız çalışmaları burada rahatlıkla paylaşabiliyoruz. Bunun bizler için zamandan büyük bir tasarruf sağlıyor. Önceden tahta da 10 dakikamızı şekil çizmekle ya da soruları yazmakla geçirirdik. Ancak şimdi bunun yerine var olan testleri ya da soruları bir saniye içinde akıllı tahtada görebiliyoruz. Bunun sonucunda daha fazla soru çözebiliyor ve bunu diğer sınıflarda da kopyalayarak uygulayabiliyoruz” dedi.

DERSE İLGİ ARTTI
Kulaç, “Akıllı tahta ve tabletlerle ilgili çalışmalar MEB’de devam ediyor. İlerleyen zamanda akıllı tahta ve tabletler arasında bir etkileşim olacak. Ve bu sayede bizim buradan yüklediğimiz verileri öğrenciler tabletlerine indirebilirler. Akıllı tahtadan en büyük faydası derse ya da konuya ilgisi olmayan öğrencilerin derse ilgisi biraz daha arttı. 3 boyutlu olması nedeniyle öğrencilerde heyecan oluşturdu. Bununla birlikte de merak güdüleri artarak daha fazla araştırmaya çalışıyorlar. Derslere olan ilgileri ile bizleri de araştırmaya teşvik ediyorlar. Onların sayesinde bizler de eğitimin yanı sıra uygulamalı olarak öğreniyoruz” dedi.

“CAN KULAĞI İLE DİNLİYORLAR”
Okul Müdür Yardımcısı Ali Bayramoğlu ise, zekâ geliştirme testlerinin akıllı tahtalarında mevcut olduğunu ve bu sayede öğrencilerin bundan yararlandığını belirterek, “Öğrenciler için olumlu olacak bu proje kapsamında bizler elimizden geleni yapıyoruz. Zaten akıllı tahtalarda istenilen programlar mevcut ve bunlardan istediğimiz an yararlanabiliyoruz. Bu proje kapsamında öğrencilerle olan iletişimimiz biraz daha arttı. Önceden bizi dinlemezlerken şimdi can kulağı ile dinliyor ve ne yaptıklarımıza tek tek bakıyorlar” dedi.

NOT TUTMA ORANI ARTTI
Edebiyat öğretmenlerinden Burcu Durmuş Ercan ise, öğrencilerin not tutma alışkanlığının akıllı tahtalar ile arttığını ifade etti. Ercan, “Edebiyat dersinde konular biraz ezber ister ve sürekli not tutmak gerekir. Ancak bazı öğrenciler not tutma konusunda sürekli kaynatırlar. Ama akıllı tahta ve tabletlerin gelmesi ile birlikte öğrenciler biraz daha derste aktif olarak hem yanındaki not defterlerine hem de tabletlerine not tutuyorlar. Bunun yanında istedikleri zaman şairlerimiz şiirlerini dinleme fırsatı bulabiliyorlar” dedi.

“DAHA ANLAŞILIR OLUYOR”
Matematik öğretmenlerinden Aysun Özdemir, öğrenciler için akıllı tahtanın matematik dersinin vazgeçilmezi olduğunu belirterek, “Dersin konuları gereği bazen öğrenciler anlamakta sıkıntı yaşıyor. Ama bu akıllı tahta ve tablet ile öğrenciler görerek daha iyi kavrayabiliyorlar. Örneğin bir soru üzerinde istedikleri gibi tahtaya çıkaracak istedikleri örneği ekrana getirip yapabiliyorlar. Ya da bir kitabın istediği sayfasını açarak fikir alış verişinde bulunuyoruz. Tahtaların içinde yer alan egzersizlerle ise öğrencilerin zihinlerini her daim canlı tutuyor, başarılı olabilmek adına çalışıyoruz” dedi.

MÜFREDATLA AYNI GİDİYOR
Diğer taraftan tabletler ile yeni bir sürece giren öğrenciler ise memnuniyetlerini bildirdi. 9-D sınıf öğrencisi Gülçin İmge Topaloğlu, “Tabletlerle daha farklı ders işliyoruz. Önceden defterimize soruları geçirmekte vakit harcardık ama şimdi istediğimiz gibi hemen soruları görebiliyoruz. Zaten yüklü olan kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına uygun kitaplar bu sayede hiçbir eksikliğimiz olmuyor. Buradan öğretmenimizin dediği yerlerin altını çizebiliyor. Çizdiğimiz yerleri de kaydedebiliyoruz” dedi.

ÇANTALAR DAHA HAFİF
Diğer bir öğrenci Ahmet Ali Eraslan ise, “Önceden çantalarımızda çok fazla defter ve kitap taşıyorduk. Ama şimdi bunda bir azalma oldu. Çantalarımız artık daha hafif. Hem geçen yıllara göre ilgim daha da arttı derslere karşı. Tablet sayesinde önemli yerleri istediğimiz an açabiliyoruz. Not kaybetme gibi bir derdimiz yok. Hatta ilerleyen süreçte kendi verilerimizi tabletlerimize yükleyebilecek. Buradan da paylaşabilecekmişiz. Bu durum bizleri biraz daha araştırmaya itiyor” dedi.

ZARARLI SAYFALAR YASAK
9-D öğrencisi olan Merve Yıldız ise tabletlerle birlikte kağıt kullanımının azaldığını belirterek, “Defter ve kağıt kullanımda bu uygulama ile bir azalma oldu. Bunun sayesinde de ağaç kesimleri azalacaktık. Hem biz istediğimiz gibi öğretmenimizden kafamıza takılanı isteyebiliyoruz. İnternete girerek yeri geldiğinde ders ile ilgili videolar izleyebiliyoruz. İnternet sayfaları filtreli olduğu için zararlı olan sayfalardan korunuyoruz” dedi.

“GÖZ BEBEĞİMİZ GİBİ KORUYORUZ”
Tabletlerin korunması hakkında zorlanmadıklarını belirten 9D öğrencisi Ayşenur Yıldırım ise, “Hem tabletleri hem de akıllı tahtaları korumak için sınıflarımızda nöbetçi öğrenciler oluyor. Bizler ise zarara uğramasın veya bozulmasın diye dikkatli kullanmaya çalışıyoruz. Düşme olasılığına karşı tabletlerin etrafından koruyucu yer alıyor. Bunun sayesinde düşse de kırılma ya da bozulma olasılığı çok düşük. Bu uygulamanın ilk öğrencileri olduğumuz için göz bebeğimiz gibi koruyoruz” dedi.

18 Şubat 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR