Mannesmann Boru Fabrikası üretimi durdurdu, ay sonunda kapanıyor

Mannesmann Boru Fabrikası aralıksız 56 yıldır sürdürdüğü üretimini, önceki gün durdurdu1955 yılında kurulan Mannesmann Boru Fabrikası, D-100 Karayolu’...

BÜYÜT

Mannesmann Boru Fabrikası aralıksız 56 yıldır sürdürdüğü üretimini, önceki gün durdurdu

1955 yılında kurulan Mannesmann Boru Fabrikası, D-100 Karayolu’ndan denize kadar uzanan 100 bin metrekarelik arazi üzerinde kurulu bulunuyordu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile varılan anlaşma gereğince, fabrikanın 2010 yılı sonuna kadar kaldırılması kararlaştırılmıştı. Ancak Borusan’ın Gemlik Tesisleri tamamlanamadığından bu gerçekleşememişti. Gemlik’te geniş bir arazi üzerine yeni bir fabrika inşa eden Mannesmann Boru Fabrikası üretimine bu tesiste devam edecek.

100 MİLYON LİRA MASRAF
Seka Park içerisinde bulunan 70 bin metrekare ticaret ve turizm imarlı arsa ve İzmit Uzunçiftlik’te 250 bin metrekare sanayi imarlı arsa (Hyundai Fabrikası yanı) sahibi olan Mannesmann Boru Fabrikası bu arazileri de satışa çıkardı. Yeni tesisin maliyeti olarak 100 milyon doların üzerinde bir bütçe ayıran fabrika, ayırdığı bütçeyi satışlardan elde edilecek gelir ile karşılayacak. Seka Park içerisinde demiryolu ve D-100 Karayolu arasında bulunan 70 bin metrekare ticaret ve turizm imarlı arsa için 40 milyon dolar değer biçildi. Ayrıca fabrikaya ait demir yolunun altında kalan 23 dönüm arazi belediyeye bağışlandı. İzmit Uzunçiftlik’te 250 bin metre kare imarlı arsa (Hyundai Fabrikası yanı) metre karesine 130 dolar değer biçildi. Bu da 32,5 milyon dolar ediyor.

TÜM HAKLAR ÖDENECEK
Bursa Gemlik’e taşınması beklenen Mannesmann Boru Fabrikası’nda 145 işçinin görev yaptığı ve bu kişilere gerekli sosyal haklarının ödeneceği bildirildi. Fabrikanın tam anlamıyla ay sonunda kapatılacağı öğrenildi. Öte yandan Türk Metal Sendikası yöneticileri ve fabrika idarecileri önceki gün bir araya gelerek işçilerin sosyal hakları ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Sendika yetkilileri işçilerin sosyal haklarının ödenmesinde sorun yaşanmamasını istedi.

14 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR